Categories
Lajme

Kallami i sheqerit ka dobi që nuk i dinit për shëndetin

Sheqeri është një nga burimet më të rëndësishme të saharozës dhe lëngu i tij është një zgjedhje ideale për të hidratuar trupin dhe për të larguar lodhjen. Këtu ju tregojmë përfitimet e mahnitshme të kallamit të sheqerit për të cilat nuk keni qenë në dijeni:

Prodhimi i melasës së zezë me pak kalori – Sheqeri përmban lëndë ushqyese për të cilat gratë shtatzëna kanë nevojë, pasi përbëhet nga sasi të mëdha magnezi, kalciumi dhe hekuri që përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

Përmirëson dje-gien e dhjamit dhe metabolizmin. Rrit imunitetin e trupit. Përmirëson shëndetin e thonjve, lëkurës dhe flokëve, pasi përmban një numër të madh të vitaminave.

Parandalon arteriosklerozën. Forcon kockat dhe aktivizon mëlçinë. Rrit flokët, zvogëlon humbjen e flokëve dhe lufton rënien. Trajton depresionin, lehtëson ankthin dhe tensionin dhe relakson nervat.

Trajton skalpin e thatë. Kallami i sheqerit ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të këmbëve për ata që vuajnë nga probleme në arteriet e këmbëve. Ndihmon gratë shtatzëna të heqin qafe lodhjen dhe letargjinë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *