Categories
Lajme

Mund të humbisni peshë me mangon, me lëkurën e këtij fruti!

Te dobësohesh duke ngrene lekuren e mangos mund te ju duket e çuditshme, ndoshta dhe jo shume e kënaqshme per shkak te shijes se saj. Tema per tu dobësuar eshte tashme nje objekt i studiuar , por kësaj rradhe eshte ne qender te vëmendjes mangoja.

Jane dy varietete te ndryshme te mangose , te kete cilësi dobesuese.Ky studim eshte bere ne Australi, ku nder te tjera ka treguar qe lekura e ktij lloj fruti eshte ne gjendje te parandaloj formimin e celulitit .

Ne te vertet kjo cilësi nuk i perket mangose por dhe frutave te tjera tropikale qe permbajne sasi te ndryshme dhe kombinime me substanca fitokimike ne gjendje te bllokojne prodhimin e yndyrnave. Kerkuesit jane përqendruar tek mangoja , sepse eshte nje nga frutat me te përhapura te qyteteve tropikale.

Persa i perket pjeses se brendshme ajo nuk ka asnjë funksion mbi qelizat .Pandaj pe momentin eshte studim ne faze eksperimentimi , por zgjdheja e ketyre frutave eshte shume e mire per te evituar kilet e tepërta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *