Categories
Lajme

Receta e ditës – Supë e ftohtë panxhari, e thjeshtë për t’u gatuar

Përbërësit për recetën: 500 gr panxhar, 600 ml vaj perimesh, 1/2 kastravec, 2 lugë qepë të njoma, 2-3 lugë uthull molle, 200 ml gjalpë, 150 gr rrepka, 1 vezë

Vendosni panxhar dhe uthull molle në një tenxhere të nxehtë dhe ziejeni në ngrohje të ulët për rreth 30 minuta. Pastaj bëjeni pure me një blender dhe shtoni kripë e piper të zi. Lëreni të freskohet pastaj transferojeni në frigorifer për t’u ftohur.

Shtoni gjalpë për shije. Ndërkohë vini pak ujë të valojë mbi nxehtësinë e lartë. Shtoni një vezë dhe ziejeni 4 deri në 5 minuta. Thajeni dhe lereni të ftohet. Shtoni gjethet e panxharit, kastravecin, rrepkat he chives dhe transferojeni supën në pjatë. Shërbejeni supën tuaj të ftohtë me panxhar me një vezë të zier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *