Categories
Lajme

Sugjerimi i ditës: Sallata me drithëra dhe fruta pylli, kampion për shëndetin

Sasia: rreth 4 kupa. Koha e pregatitjes: 5 minuta. Koha e gatimit: rreth 20 minuta per drithrat. Koha Totale: rreth 25 minuta.  Perberesit: Sallate : rreth 2 kupa drithra te gatuara( zakonisht perdorim manaferra gruri,provoni sallate quinoa , elb etj.. dhe miksojini ose pershtatini sipas deshires)

Rreth 2 kupa spinaq te fresket ose te paketuara. 1 kupe boronica te fresketa.  ¾ e kupes me djath te bardhe te integruar ( mund te perdorim dhe djath gouda dhie,djathe blu, djath ceder etj.

1 kupe boronice te kuqe te thare. ½ e kupes rrush te thate ose qershi te thara.  ½ e kupes bajame te prerë.  ¼ e kupes borzilok te fresket , te grira imet.

Pregatitja e mushtit te molles –  ¼ filxhan vaj ulliri,  ¼ filxhan mjalte,  ¼ filxhan uthull molle,  2 luge caji Dijon mustarde, ¾ luge caji kripe, per shije,  ¾ luge caji piper I zi , per shije.

Udhezimet: 1.Sallata: Ne nje tas te madh shtoni te gjithe perberesit ne menyre te listuar; lini menjane vetem perbersit e mushtit te molles me mjalte. Kaq mjafton për pjesën e sallatës.

2.Mushti I molles me mjalte :Ne nje kavanoz te vogel qelqi ose ne nje ene me kapak, shtoni te gjithe perberesit , vendosni kapakun mbi tas dhe tundini fuqishem te gjithe perberesit derisa te kombinohen bashke ose vendosini ne nje ‘shaker’.

Hedhim mushtin e molles pas e kemi pregatitur. Me as hedhim dhe pak rigon mbi sallate per shije dhe nqs ju pelqen shtoni me teper. Ne qofte se ju nuk e perdorni te gjithe mushtin e molles , ruajeni pjesen tjeter ne frigorifer per ta sherbyer te ftohte dhe mund ta perdorni deri ne 1 jave. Spinaqi fishket me kalimin e kohes por do te zbutet nga frutat e thata gje qe e ben qe ju ta perdorni deri ne 3 dite pas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *