Categories
Lajme

Veshkat dhe shëndeti i tyre, ushqimet që duhet të konsumoni për të larguar problemet

Rëndësia e veshkave – Veshkat nuk janë përgjegjës vetëm për filtrimin e toksinave nga gjaku, gjithashtu ndihmojne ne menaxhimin e nivelit te elektroliteve, eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, rregullojnë presionin e gjakut, ruajtjen e eshtrave të fortë dhe prodhojnë qelizat e kuqe të gjakut. Veshkat janë aq të fuqishme sa është e pamundur të mbijetosh pa to.

Ushqimet që ndihmojnë veshkat: Në këtë listë ekzistojnë barera të cilat mund të jenë të rrezikshme për gratë shtatzëna. Këto barëra gjithashtu mund të ndërhyjnë me medikamente të përshkruara. Sigurohuni që të konsultoheni me një mjek para se të përdorni.

Boronica: Boronicat janë përdorur zakonisht për parandalimin e infeksioneve të traktit urinar (UTIs). Nëse nuk trajtohet, këto infeksione mund të arrijnë edhe ne fshikëzën dhe veshkat.
Lëngu I boronicës e bën urinën më acide, duke shmangur kështu gurët në veshka. Ajo gjithashtu heq bakteret nga indet e veshkave dhe muret e fshikëzës.

Rrushi: Rrushi mund të përdoret për parandalim, Rrushi ka vetitë e fuqishme antioksiduese që mbrojnë veshkat nga toksinat dhe dëmtimet e radikaleve të lira. Ushqimi i 15 kokrra rrushi në ditë do të ndihmojë në mbajtjen e gjakut tuaj alkalin dhe do të lejojë funksionimin e duhur të veshkave.

Molla – Nivelet e kaliumit që përmbajnë mollë janë të mjaftueshme për të mbrojtur zemrën, por janë të mjaftueshme për pacientët me probleme të veshkave ose pacientë me dializë.

Limoni – Limonit janë të pasura me acid limoni dhe mund të parandalojnë shpërbërjen e llojeve të caktuara të gurëve të veshkave. Ata shpërndajnë gurët dhe parandalojnë grumbullimin e materialeve.

Shafrani i Indisë – Kurkuza mund të zbutë inflamacionin në veshkat që kanë të bëjnë me funksionimin e mire te veshkave. Gjithashtu, mund të parandalojë mpiksjen e gjakut. Fuqitë e tij antioksiduese mbrojnë mëlçinë dhe veshkat nga dëmtimet.

Majdanoz – Majdanozi është i dobishëm për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar dhe gjithashtu gurët në veshka. Konsumoni një barishte majdanoz për të lehtësuar kapsllëkun dhe edemën.

Hither – Kjo është një bime shumë e rëndësishme për burrat me probleme të prostatës. Ajo mund të përdoret si një trajtim për simptomat e hershme të tilla si zbrazjes jo të plotë të fshikëzës, stimul të vazhdueshme për urinim.

Përveç kësaj, ajo është përdorur për ethet, infeksionet e traktit urinar, dhe mund të aplikohet për trajtimin e tensionit, dhimbje të përgjithshme, pickimin e insekteve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *