Categories
Këshilla

Mandarinat janë “pasuri”, fruti që ndikon te kàncèrî e shumë probleme të tjera

Mandarinat dhe vlerat ushqyese të tyre: Janë burim i vitaminës C – Ato kanë një sasi të konsiderueshme të vitaminës C, e cila ndihmon në parandalimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira. Gjithashtu forcojnë sistemin imunitar, duke rritur mbrojtjen kundër sëmundjeve të ndryshme.

Parandalojnë kan cerin – Ndihmojnë për të parandaluar kan cerin pasi përmbajne shumë acide të dobishme për trupin e njeriut. Oksid nitrik të cilin e përmban mandarina, ndihmon në parandalimin e llojeve të ndryshme të kan cerit. Edhe disa studime tregojnë se konsumimi i lëngut të mandarinës mund të zvogëlojë rrez ikun e kan cerit të mëlçisë.

Reduktojnë kolesterolin – Lëkura e mandarines ka veti për të ulur kolesterolin në gjak. Pra, nëse keni probleme, ju rekomandojmë ta përfshini atë në dietën tuaj.

Disa mjekë tregojnë se mandarin përmban substanca që mund të ndihmojnë për të metabolizuar yndyrnat dhe trigliceridet, në mënyrën e duhur. Ato gjithashtu përmbajne pektin, një fibër të tretshme që ul kolesterolin.

Ndihmojnë për kapsllëkun – Mandarina ka 88% ujë, gjë që e bën atë ideale për luftimin e kapsllëkut dhe dehidrimit.Ka 2 gram fibra dietike, sidomos në pjesën e bardhë të pulpës.

Ndihmojnë në rastet e anemisë – Konsumimi i mandarinës rekomandohet, në sajë të pranisë së vitaminës C (gjysma e kërkesës ditore). Është një ushqim thelbësor për të absorbuar hekurin nga ushqimi.

Ndihmon te arterioskleroza – Mandarina përmban nobiletin, që na lejon për të luftuar arteriosclerosën . Për më tepër, siç e kemi parë, ndihmon në reduktimin e yndyrës.
Ndihmojnë në uljen e tensionit të lartë të gjakut – Ky frut ka lëndë ushqyese dhe minerale, të tilla si kaliumi, të cilat presionin e ulët të gjakut.

Ndihmojnë në humbjen e peshës – Ky frut përmban shumë fibra. Ushqimet që kanë fibra ju lejojnë të ndiheni të ngopur për më shumë kohë. Ato gjithashtu reduktojnë oreksin. Disa studiues besojnë se mandarinat janë në gjendje të ulin insulinën.

Ndihmojnë në shërimin e plagëve – Vaji i mandarinës është thelbësor për rritjen e qelizave dhe indeve të reja. Nëse keni plagë, mund ta përdorni për t’ju ndihmuar t’i shëroni më shpejt.Përveç kësaj, mandarina ndihmon në shëndetin e lëkurës, përmirësimin e tonit dhe shmangien e shenjave të plakjes. Këto shenja janë: rrudhat, linjat e imta dhe pikat. Në flokë frutat ndihmojnë në rritje dhe vonojnë praninë e flokëve te thinjur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *