Categories
Lajme

Sa krem ​​kundër diellit duhet të vendosni (me saktësi) në fytyrë?

Një nga mënyrat më efektive për të mbrojtur lëkurën është duke përdorur një krem dielli me spektër të gjerë që mbron nga rrezet UVA dhe UVB.

“Ne mund ta mbrojmë lëkurën duke shmangur plakjen e parakoshme, të tjera probleme e deri te kanceri i lëkurës,” tha për Healthline Erum N. Ilyas një dermatologe e certifikuar.

Por Ilyas thotë se përdorimi i sasisë së duhur të kremit kundër diellit është një hap i rëndësishëm në zvogëlimin e rrezikut të dëmtimit të diellit.

Pra, sa rekomandohet? Vendosni krem dielli në të gjithë trupin, aq sa të mbushni një gotë shots-ash. Dhe mos harroni fytyrën. Koka dhe qafa juaj përbëjnë 4% të sipërfaqes që duhet të lyeni.

Sigurisht që në përditshmëri e keni të vështirë të llogarisni sasinë e duhur për kremin që duhet të vendosni në lëkurë, por mjafton të kini parasysh që ju duhet 1/3 e një luge çaji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *