4 shenjat që tregojnë se po konsumoni tepër sheqer

Koha leximit:1 Minute, 46 Second

200 vjet më parë, një person mesatarisht konsumonte rreth dy kilogramë sheqer në vit. Sot ai ha më shumë se 60 kilogramë në vit. Dhe duke marrë parasysh që Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) rekomandon jo më shumë se gjashtë lugë çaji sheqer në ditë për gratë dhe nëntë për burrat, ne jemi shumë mbi kufirin.

Ndërsa konsumatori kërkon ushqime të ëmbla, ashtu edhe industritë ushqimore shtojnë sheqer në produktet e përpunuara. Siç kuptohet tashmë sheqeri ka pushtuar për mirë jetën tonë. Prandaj më poshtë do të shohim disa shenja që na tregojnë se çfarë e kemi tepruar me ëmbëlsirat dhe sheqerin në përgjithësi.

Ndiheni të plogësht gjatë gjithë ditës – Kur hani shumë sheqer, niveli i sheqerit në gjak rritet ndjeshëm dhe insulina sekretohet shpejt, duke ju bërë të ndiheni të lodhur. Gjithashtu, ata që hanë shumë ëmbëlsira gjatë ditës, zakonisht nuk konsumojnë ushqime të pasura me fibra, prandaj nivelet e tyre të energjisë nuk janë asnjëherë konstante.

Keni probleme me dhëmbët – Pështyma ruan një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve, megjithatë ëmbëlsirat mund të ndikojnë në PH dhe t’i ndihmojnë ato të shumohen. Gjithashtu bakteret që ndodhen në zgavrën e gojës ushqehen me sheqer dhe në këtë mënyrë shkaktojnë karies.

Jeni me humor – Kur nivelet e sheqerit në gjak rriten ndjeshëm, ndodhin ndryshime të humorit, të cilat mund t’ju bëjnë të humorit. Pra, nëse zbuloni se jeni befas i lumtur dhe papritur i zemëruar, trupi juaj mund të jetë duke dërguar shenja paralajmëruese se diçka nuk është në rregull.

Ju mendoni se nuk mund të përqendroheni – Kjo mjegull e papritur mund të jetë një simptomë e zakonshme e sheqerit të ulët në gjak. Siç e përmenda më lart, sheqeri shkakton një rritje të shpejtë dhe më pas një rënie të shpejtë të glukozës në gjak, duke reduktuar kështu funksionet tuaja njohëse.

Në mbyllje dua të shtoj se nuk ka asnjë arsye për të hequr dorë nga ëmbëlsira juaj e preferuar. Në fund të fundit, ushqimi është një kënaqësi dhe nuk ka arsye për të bërë zgjedhje ekstreme ushqimore, por ne mund të shijojmë gjithçka, madje edhe çokollatën tonë të preferuar, me masë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %