A vonohet Milani në zonën sulmuese? Pioli thumbon: “Të gjithë e dimë se kur ke topin…”

Koha leximit:1 Minute, 59 Second

Një barazi perfekte që shtyn çdo parashikim dhe mundësinë e kalimit të turit në ndeshjen e kthimit. 0-0 mes Milanit dhe Interit u duk rezultati më i drejtë i mbrëmjes, edhe pse kuqezinjte dominuan ne disa raste me shume…

Trajneri Stefano Pioli foli për Mediaset për të komentuar këtë barazim, veçanërisht për performancën e futbollisteve të tij.

“Mendoj se Milani ishte më mirë sepse luajti një ndeshje të mirë. Ne meritonim diçka më shumë. Rezultat i mirë, por e merituam për paraqitjen e mirë që bëmë”.

Të korrat në këtë ndeshje të parë?

“Te pjesshme, por e dinim se do te ishin dy ndeshje të vështira. Ne duam ta luajmë deri në fund dhe duam t’ia dalim. Ne kemi bërë një punë të shkëlqyer për gati 2 vjet dhe vazhdojmë kështu, duam të fitojmë”.

Zgjedhjet në funksion të Napolit.

“Zgjodha skuadrën që ishte më mirë sonte, qëndrimi taktik më detyroi të bëja zgjedhje të caktuara ndaj te tjereve. E dimë që mbrëmja e së dielës do të jetë shumë e rëndësishme, por do t’i qasemi në mënyrën më të mirë të mundshme. Një garë sfiduese dhe e vështirë, një pengesë e bukur për t’u kapërcyer”.

Një mesfushë më pak agresive se në të kaluarën?

“Nuk jam dakord, skuadra sulmoi një formacion cilësor. Ne kërkuam barazinë numerike, Bennacer dhe Kessie luajtën një lojë të madhe. Duke luajtur si skuadër, nxorëm Interin jashte loje sonte, shfaqja ishte unanime dhe e një niveli të lartë”.

Zgjedhja e Diazit ende në pankinë.

“Kam bërë shumë vlerësime, kam preferuar një ekip me energji dhe këmbë. Ishim të rrezikshëm dhe na jepej pak. Zgjedhjet ishin të drejta. Brahimi ka hyrë mirë, por çdo lojë ka një zhvillim të ndryshëm. Ata që luajtën bënë mirë, ne e merituam fitoren, por do të luajmë gjithçka në ndeshjen e kthimit”.

A vonohet shumë Milani në zonën sulmuese?

“Kushdo që ka luajtur futboll e di se nëse ke një shok skuadre më të mirë, është mirë t’i shërbesh. Dështuam në finalizim dhe në hapin e fundit.

Kemi bërë disa goditje, por ndaj Interit nuk mund të presim 6-7 gola. I kemi vënë në vështirësi, edhe të dielën e ardhshme me Napolin do të bëjmë të njëjtën gjë”.

Performanca e Kessie?

“Po aq e mirë sa të gjithë shoket e tij. Më pëlqeu shumë ekipi, një test që na ndërgjegjëson. Duhet të besojmë deri në fund”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %