Anila Kalleshi: Ju tregoj ndikimin e kosit për yndyrën e barkut

Koha leximit:59 Second

Yndyra e trupit nuk është domosdoshmërisht e keqe. Nuk po bëj shaka, jo. Yndyra e trupit jo vetëm që ndihmon në mbajtjen e trupit tuaj të ngrohtë, por është gjithashtu thelbësore për përthithjen e lëndëve ushqyese dhe prodhimin e hormoneve të rëndësishme.

Sidoqoftë, prisni pak, sepse ekziston një lloj yndyre që nuk është aspak e dobishme (përkundrazi madje) për shëndetin tuaj dhe që është viscerale.

Yndyra viscerale është një lloj yndyre trupore që ruhet në zgavrën e barkut dhe mbështillet rreth organeve të brendshme, mëlçisë, stomakut dhe zorrëve.

Edhe pse ajo nuk është e dukshme, është lloji i yndyrës që mund të ndikojë për keq në shëndet, duke rritur presionin e gjakut dhe rre.zikun e disa sëmun.djeve (të zemrës, godi.tjet në tru, diabeti, rezistencën ndaj insulinës).

Një mënyrë për të reduktuar yndyrën e barkut është të bëni disa rregullime dietike. Dhe një nga ushqimet më të mira që mund të hani është kosi.

Hulumtimet kanë treguar se ushqimet e pasura me proteina, kalcium dhe vitaminë D mund të lidhen me më pak yndyrë viscerale. Pra, dijeni se kosi është ushqimi kryesor që duhet të shtoni në dietë, nëse dëshironi të reduktoni yndyrën e barkut.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %