Anila Kalleshi: Këto ushqime do ju bëjnë më të lumtur!

Koha leximit:1 Minute, 9 Second

Çokollatë e zezë. Çokollatat e errëta janë të pasura me antioksidantë. Konsumi i tyre rrit gjendjen shpirtërore për shkak të N-aciloetanolaminës, një grup kimikatesh që stimulojnë trurin për të çliruar endorfinë.

Kjo është arsyeja pse ndiheni euforike pasi keni konsumuar një copë çokollatë të zezë. Përveç kësaj, çokollata e zezë forcon sistemin imunitar, promovon shëndetin e zemrës dhe përmirëson funksionin njohës.

Avokadoja. Avokadot përmbajnë acide yndyrore omega-3 që janë lidhur me shëndetin e trurit dhe rregullimin e humorit. Ky frut gjithashtu përmban vitaminë B3 e cila rrit prodhimin e serotoninës.

Domatet. Domatet janë një burim i shkëlqyeshëm i likopenit, një antioksidant që mbron trurin dhe lufton depresionin. Studiuesit kanë zbuluar se një nga përfitimet më të mëdha të likopenit është se parandalon akumulimin e përbërjeve anti-inflamatore të lidhura me depresionin.

Arrat dhe farat. Arrat janë të pasura me vitamina B, acide yndyrore omega-3, magnez dhe zink, të cilat mbajnë nivele të ulëta të kortizolit, hormonit të stresit. Arrat dhe farat stimulojnë gjithashtu prodhimin e endorfinës që lëshohet më vonë në qarkullimin e gjakut për të shkaktuar eufori, lehtësimin e stresit dhe rritjen e humorit.

Qumështi. Qumështi dihet se rrit gjendjen shpirtërore sepse përmban një përbërje të quajtur triptofan që shndërrohet në serotonin, hormoni që ndihmon në rregullimin e humorit. Gjithashtu një proteinë e gjetur në qumësht e njohur si laktozë ka një efekt qetësues në trup.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %