Anila Kalleshi: Ushqimet që nuk duhet të hani para gjumit

Koha leximit:56 Second

Disa ushqime duhen shmangur me cdo kusht gjatë natës, sepse do t’ju prishin gjumin. Mund të mos zgjoheni natën, por do të flini më keq, jua garantoj. Kështu, që të nesërmen do të jemi pak të lodhur, duhet që të hiqni dorë nga këto ushqime:

Çokollata – Jo vetëm që do të konsumoni sheqer, por bashkë me të edhe kafeinë. Çokollata s’përmban shumë kafeinë, por edhe një sasi e vogël e këtij kimikati mund të prishë gjumin.

Yndyra – Qumështi, kosi, avokado, akullorja, arrat, gjalpi dhe djathi janë në listën e shmangies sepse ushqimet e yndyrshme treten ngadalë.

Ushqimi i thartë – Ushqimi i skuqur dhe pikant këshillohet që të mos hahet para gjumit, sepse është “ushqim i thartë”, dhe deri në 10% e meshkujve të rinj vuajnë nga acidi edhe pse nuk e dinë.

Alko.oli – Ndoshta 1 ose 2 gota do t’ju ndihmojë të flini më lehtë, por alkooli prish fazën më të thellë në të cilën pushojmë më mirë.

Këshillë: Nëse jeni të uritur, hani një banane ose kivi, drithëra integrale sepse rrisin sekretimin e serotoninës, vezë të fërguara që gatuhen më shpejt se vezët e ziera

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %