“Artikull qesharak, edhe Sassuolo…” | Gazzetta dello Sport sulmohet nga tifozeria e Milanit mbi vlerësimet e lojtarëve!

Koha leximit:1 Minute, 46 Second

Gazzetta dello Sport rikthehet për të analizuar shifra. Këtë e bën duke i dhënë një vlerë të re lojtarëve të Milanit, të cilët padyshim janë rritur në krahasim me të kaluarën. Të gjithë janë përmirësuar në krahasim me sezonin e kaluar!

Ndër elementët që kanë parë vlerën e tyre të rritet më shumë janë sigurisht Fikayo Tomori, i cili nga 29 milionë euro është rritur në 45 milionë. Sandro Tonali, tashmë 40 mln euro, ashtu si Ismael Bennacer.

Megjithatë, lojtarët që vlejnë më shumë brenda skuadrës së Milanit janë të tjerët: Theo Hernandez, Rafael Leao dhe Franck Kessie vlerësohen me 50 milionë euro, me portugezin dhe francezin, të cilët janë rritur me dhjetë milionë. Sakaq, vlera e Kessie sherben thjesht si shifer sepse ai eshte me zero ne qershor.

Nga ana tjetër, Mike Maignan, i cili arriti në mënyrën më të mirë të grumbullojë trashëgiminë e Gianluigi Donnarumma-s dhe Davide Calabria, i cili është bërë gjithnjë e më shumë një element kryesor i skuadrës së Stefano Piolit, arrin në 30 milionë euro.

Me Pierre Kalulu, zbulimi i sezonit, me rritjen e tij eksponenciale në fushë, me paraqitjet vërtet fantastike, prek 15 milionë euro. Një çmim që nuk i bind aspak fansat të cilët dhe – siç ndodh zakonisht – shfaqen pakenaqesine në rrjetet sociale.

Jo vetëm Kalulu
Është e qartë se analiza e bërë nga gazeta ndez diskutime. Vlera, shumë e ulët e Kalulu, nuk pëlqehet aspak. Por as Theo Hernandez, Tonali, Tomori dhe Rafael Leao nuk janë bindës.

Çmime shumë të ulëta për lojtarët që tani janë protagonistë të skuadrës që kryeson tabelën e ligës në Serinë A. Çmime që nuk janë bindëse sidomos kur krahasohen me ato të skuadrave të tjera. Menjëherë mendohen vlerësimet e bëra për lojtarët e Sassuolos si Raspadori, Frattesi apo Scammacca e Berardi…

Por është e qartë, siç u përmend, se këto janë vlerësime subjektive. Nga ana tjetër në fund, siç duhet, është shitësi (nëse ndonjëherë vendos të privojë veten nga dikush) dhe në këtë rast Milan ai bën çmimin dhe jemi të sigurt që për Theo Hernández ose Rafael Leâo, 50 milionë euro nuk do të mjaftojnë…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %