Atmosfera e çuditshme rreth ekipit kuqezi, Pioli dhe djemtë e tij kanë dy mundësi!

Koha leximit:3 Minute, 35 Second

Ashtu si ishte paracaktuar, sonte luhet ndeshja e parë gjysmëfinale e Kupës së Italisë, Milan-Inter.

Milani dhe Interi janë në një kryqëzim rrugësh, që mund të vlejë një sezon të tërë, sepse rezultati i mbrëmjes së sotme në “San Siro” pa dyshim do të ndikojë edhe në kampionat, të paktën moralisht!

Kuqezinjtë duan të përsërisin veten pas fitores së tri javëve më parë me dygolëshin e Giroud, ndërsa zikaltrit janë të etur për hakmarrje.
Do të jetë një çështje nervash me dy skuadrat që kanë ngadalësuar garën e kampionatit dhe kanë nevojë për një shtysë të re.

Një bonus vendimtar, që mund të vijë sonte. Një derbi në 360°, por edhe Napoli është shumë i interesuar, sepse një humbje mund të ketë pasoja të rëndësishme, siç ka ndodhur me zikaltrit në tri javët e fundit.

Një ndeshje që mund t’i japë drejtim edhe garës së titullit, sepse pakkush, për momentin, mendon për finalen e Kupës së Italisë.
Ndeshja e kthimit do të luhet më 20 prill. Pra, të gjitha energjitë janë të përqendruara në një duel që, për momentin, ka shumë ngarkesë psikologjike.

Do të jetë një fillim themelor i marsit për pjesën tjetër të sezonit në Milano. Kuqezinjtë pritet të përballen me dy sfida që ka shumë të ngjarë të përcaktojnë se cilat synime mund të aspirojë kjo skuadër. A mund të shkoni deri në fund për të luftuar si në Kupë ashtu edhe në Serie A?

Milani nuk po përjeton një moment të shkëlqyer. Jemi në një moment shumë delikat të sezonit. Pikërisht në këtë fazë fillojnë të marrin formë të gjitha aspektet e një sezoni futbollistik.

Kush mund të luftojë vërtet për të fituar kampionatin? Kush mund të luftojë për të fituar Kupën e Italisë? Dhe kush, mbi të gjitha, mund të luftojë për të fituar të dyja? Në Serie A kuqezinjtë janë në vendin e parë, por arritën mbrëmë në ekstrem nga Napoli.

Dy barazime fatale radhazi për Milanin, i cili mund t’i kishte zgjatur shumë ditët e fundit. Por ai nuk ia doli, falë disa zgjedhjeve të diskutueshme të arbitrit, por mbi të gjitha një qëndrimi që nuk dukej në përputhje me pritshmëritë.

Tani, me të vërtetë, nuk mund të gabohet më. Objektivi kryesor është gjithmonë kualifikimi në Ligën e Kampionëve të radhës, në mënyrë që të pozicionohet në mesin e katër më të mirëve në renditjen e ligës.

Por a mundet vërtet Milani “të jetë i kënaqur”? Në një farë mënyre, ai tashmë e bëri këtë sezonin e kaluar, por ai kishte faktorin lehtësues të të qenit i ri dhe i papjekur.

Këtë vit ka më shumë përvojë, ka më shumë cilësi dhe ne duhet ta shfrytëzojmë atë. Ndryshe, klubi vështirë se do të tentojë të bëjë investime të mëdha për të forcuar edhe më shumë skuadrën.

Ka një atmosferë të çuditshme rreth ekipit. A nuk është askush plotësisht i bindur se Milani i sotëm mund të aspirojë diçka të rëndësishme? Por a është vërtet kështu? Pioli dhe djemtë e tij kanë dy mundësi, njëri pas tjetrit, për t’i bërë të gjithë të mendojnë sërish ndryshe…

E para është  kur kuqezinjtë përballen me Interin në një tjetër derbi (dhe as të fundit) të sezonit. Në fakt, takimi është i vlefshem për ndeshjen e parë të Kupës së Italisë.

Milani luan, si të thuash, në shtëpi dhe rregulli i golave ​​si mysafirë që vlejnë dyfish është ende aktiv në Itali deri në fund të këtij sezoni.

Duhet të tregohet se Interi nuk është superior, se Milani është aty lart jo kot! Gjithashtu duhet t’i bëjmë Napolit të kuptojnë se duhet të jenë ata që i frikësohen supersfidës që do të luhet të dielën në mbrëmje.

Në “Maradona”  do të përballen me njëra-tjetrën në Serinë A. Një ndeshje që rikthen në kujtesën e tifozëve më me përvojë duelet e shumë viteve më parë mes dy skuadrave dhe kampionëve përkatës të pranishëm në dy skuadrat.

Me kusht që ky Milan të besoje vërtet te Scudetto. Përndryshe mund të shkoje në Napoli dhe të luaje për një barazim. Gjithashtu do të ishte mirë të vazhdonte të luftonte për Ligën e Kampionëve.

Por gjaku që rrjedh në venat e tifozëve të Milanit na thotë se nuk mund të mjaftohet me kaq. Milani është Milan. Janë të tjerët ata që duhet të kenë frikë!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %