Categories
Lajme

Je 20 vjeç, por kjo nuk do të thotë se s’ke nevojë për këshilla mbi rrudhat

Vetëm se jeni ende në të 20-at tuaja, kjo s’do të thotë se mund të pini alkool pa masë, të flini 4 orë gjumë e më pas të pretendoni se faturat e “mëkateve” s’do të përkthehen ca vite më vonë në lëkurën tuaj. Askush s’e do këtë, prandaj bëni mirë ta shmangni. E kemi fjalën për rudhat, të cilat po, pjesërisht mund të filloni të parandaloni edhe pse jeni ende në të 20-at.

1- Gjej produkte të fytyrës (pudër, krem, hidratues etj) me formulë të përshtatshme me llojin e lëkurës.

2- Mos thyej rregullin themelor të kujdesit të lëkurës. Pavarësisht se çfarë ndodh, se sa e lodhur je apo se në çfarë ore vjen në shtëpi, mos harro të largosh make up-in nga fytyra.

3- Mos e tepro me produktet kundër rrudhave

4- Bëj herë pas here maska rigjeneruese.

5- Përdor krem për sytë. Lodhja shfaqet e gjitha tek to!

6- Konsumo ushqime të pasura me antioksidantë, fruta, fruta të thata, peshk, manaferra etj.

7- Pi shumë ujë.

8- Mbrohu nga dielli me anë të kremrave me faktorë të lartë mbrojteje.

9- Fli gjumë. Shprehja “Gjumi i bukurisë” nuk ekziston kot.

Categories
Lajme

Varësia ndaj ushqimit është problem i madh – Ja si mund ta trajtoni

Njeriu ka krijuar dhe zbuluar shumë mënyra se si mund ta shijojë ushqimin duke filluar që nga produktet natyrale, deri tek ato që përgatiten ne fabrika e laboratorë. Për të mos përmendur këtu recetat e panumërta që kulturat e ndryshme në të gjithë botën servirin çdo ditë. Pra është një faktor mëse i rëndësishëm në përditshmëri dhe për të gjithë jetën.

Sidoqoftë ka disa raste kur ushqimi mund të kthehet në armik për ju dhe shëndetin tuaj. Kjo quhet varësia ndaj ushqimit dhe është po aq e zakonshme sa ajo ndaj alkolit. Por si ta kuptoni nëse hani shëndetshëm apo jeni të varur nga ushqimi?

Çfarë është varësia ndaj ushqimit? – Ashtu si veset e përmendura më parë, disa ushqime njejtë si alkoli apo duahni përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është për shkak se shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime të gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut.

Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të njëjtin efekt në tru sikurse ilaçet apo qetësuesit. Kur hani një nga ushqimet tuaja të preferuara me sheqer, truri juaj prodhon dopaminën neurotransmetuese që është kimikati që na bën të ndihemi mirë. Në rastet kur përjetojmë shumë prej saj, pra kur e provojmë nga konsumimi i një ushqimi të caktuar nuk mund të ngopemi.

Ndërsa konsumoni rregullisht këto lloj ushqimesh, receptorët në trurin tuaj do të bëhen më tolerantë ndaj dopaminës që çlirohet, duke pasur nevojë edhe për më shumë ushqim për ta prodhuar sa më shumë këtë hormon. Varësia nga droga dhe varësia nga ushqimi janë shumë të frikshme në këtë aspekt.

Simptomat – Për të vuajtur nga varësia ndaj ushqimit, nuk duhet domosdoshmërisht të jeni mbipeshë, ndaj vini re sinptomat në trupin tuaj. Individët që e përjetojnë këtë varësi mund të kenë edhe çrregullime shtesë, të cilat mund ta ushqejnë varësinë e tyre ndaj ushqimit; si depresioni, ankthi dhe çrregullimi obsesiv-kompulsiv.

Disa nga simptomat më të zakonshme janë: ndjenjat e ankthit kur hani para të tjerëve. Kjo mund të çojë në fshehjen e ushqimit tuaj ose ngrënien në fshehtësi; të hani ose të dëshironi ushqime edhe pse jeni të ngopur; mbingopja deri në atë pikë sa të ndiheni të sëmurë ose të hani më shumë ushqim nga sa keni planifikuar; ndjenja e fajit kur hani disa ushqime ose sasi, por gjithsesi do të vazhdoni zakonet e të ngrënit; mungesa e kontrollit mbi zgjedhjet e shëndetshme.

Kjo ndodh kur përpjekjet për heqjen e ushqimeve të pashëndetshme nga dieta juaj janë të pasuksesshme. Përveç këtyre simptomave, ju gjithashtu mund të zhvilloni sëmundje të tilla si sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2.

Si ta trajtoni – Duke qenë se nuk mund të hiqni dorë tërësisht nga ushqimi, ndryshe nga varësitë e tjera, provoni metodën e seleksionimit. Largoni nga shtëpia ushqimet e pashëndetshme që ju pëlqejnë më shumë. Ato që janë të përpunuara që përmbajnë shumë sheqer e kimikate të tjera. Fokusohuni në një dietë të pastër me fruta e perime bio. Hiqni dorë nga ushqimet për të cilat keni më shumë neps dhe zevëndësojini ato me një alternativë më të shëndetshme.

Categories
Këshilla

Si ta hiqni erën e keqe të gojës, edhe kur keni larë dhëmbët dhe jeni të pastër?

Pikërisht kur nuk duhet, ndjen që diçka nuk shkon me frymëmarrjen tënde. Problem i madh, padiskutim. Edhe pse je i rregullt me larjen e dhëmbëve e gjithçka tjetër, aroma e pakëndshme e gojës është sërish aty. A ka ndonjë metodë tjetër që na ndihmon të shpëtojmë prej saj?

Mos lini asnjë vakt. Edhe pse dieta mund të mos ju duket e lidhur me freskinë e gojës, në fakt nëse ju lini një vakt pa konsumuar, stomaku fillon të punojë duke qënë bosh. Kjo shkakton çlirimin e lëngjëve gastrike të cilat mund të provokojnë aromën e rënduar të frymës.

Higjiena orale. Edhe pse mund të duket paksa banale, ky rregull duhet të ndiqet me rigorozitet. Larja e gojës mbas çdo vakti është e rëndësishme si për të shmangur aromën e pakëndshme, por edhe për tu kujdesur për shëndetin e dhëmbëve. Nëse ‘goditeni’ papritur, provoni të përdorni një sprucues frekues me efekt antibaktrerial.

Tharja e gojës. Kur goja nuk është e hidratuar sa duhet, fryma mund të bëhet e rëndë dhe e pakëndshme. Përpiquni të pini sa më shumë ujë gjatë ditës për ta evituar atë.

Majdanoz. Nëse gjendeni papritur në një situatë të tillë, provoni të përtypni disa gjethe të vogla majdanozi. Do t’ju kalojë për pak minuta. Mente. Do t’ju ndihmojë të ruani një frymëmarrje të freskët gjatë gjithë ditës.

Sherebelë. Edhe gjethet e sherebelës mund të përdoren për të njëjtin qëllim. Vitamina C. Ushqimi është më i rëndësishmi. Përpiquni të konsumoni ushqime të pasura me vitamin C për të patur gjithmonë një frymë të freskët dhe pa aromë të pakëndshme.

Categories
Lajme

Limonë nga Argjentina? Fruta dhe perime nga jashtë, po fermerët tanë?

Më ka bërë përshtypje gjithë këto ditë kur kam bërë pazarin e fruta perimeve prejardhja e produkteve që reklamoheshin. Mundohem t’i zgjedh gjithmonë gjërat bio në tregun e fruta perimeve dhe nga kultivuesit shqiptarë, por ka raste që më qëllon të marr nga pak dhe në supermarkete.

Më ka bërë përshtypje së fundmi që kur e pyes për prejardhjen e frutave apo perimeve më thonë me krenari shitëset vende të ndryshme të Europës, apo dhe amerikës latine. Limoni është nga Argjentina, domatja nga Greqia, arra nga Brazili, etj. etj.

Hap sytë dhe nuk arrij ta kuptoj se pse ndodh diçka e tillë. Dikush mund të thotë me të drejtë se prodhimi ynë nuk përmbush nevojat e popullsisë, por nuk jam aspak dakord. Nuk kam si të jem dakord, pasi nëse është diçka e tillë pse nuk ndërtohen strategji të ndryshme për rritjen e prodhimit.

Fermerët shqiptarë derdhin prodhimet e tyre thuajse çdo vit ndërsa ne importojmë nga jashtë vendit. Pse nuk ndihmohen këto bujqër? Pse nuk i jepet hov bujqësisë së vendit tonë? A mendoni se një limon nga Argjentina është më i mirë se një limon shqiptarë? Dyshoj fort, gjithsesi mos harroni gjithmonë mundohuni të konsumoni produkte bio.

Categories
Këshilla

Mjaltë me piper të zi, kura fantastike natyrale

Duke qenë se shumica e njerëzve preken nga problemet e frymëmarrjes është e domosdoshme që të merren masa për mbrojtur organizmin dhe trupin përpara se ai të preket nga virozat.

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj virozave gjatë stinës së gripit apo edhe stinëve të tjera një krejt natyrale me dy përbërës të fuqishëm në vlera shëruese do të rigjeneronte menjëherë organizmin duke i dhënë atij imunitet të fortë.

 

Mjaltë dhe piper i zi. Një kurë e lashtë, e trashëguar brez pas brezi në mbarë botën e që çliron në mënyrë të menjëhershme rrugët e frymëmarrjes dhe largon të ftohurën.

Si ndikon mjalti dhe piperi i zi në organizëm kundër të ftohtit?
Mjalti është padyshim një nga kurat më të mirat natyrale për të parandaluar dhe trajtuar virozat e dimrit, gripin dhe të gjitha komplikacionet që vijnë prej tyre.

I mirënjohur për vetitë e tij kurative, mjalti përmban vlera anti-bakteriale dhe antioksidantë të cilët forcojnë imunitetin dhe parandalojnë prekjen nga virozat.

I përdorur gjerësisht si një erëz që u shton shije ushqimeve, piperi i zi vepron gjithashtu si një kurë natyrale efektive për të parandaluar kollën, fytin e thatë dhe të ftohurën në përgjithësi.

Kjo erëz është e pasur me shumë vlera ushqyese siç ëhstë vitamin C, antioksidantët dhe vetitë antibakteriale. Kur përdoret i kombinuar me mjaltin, të dy veprojnë si agjentë të fuqishëm në çlirimin e frymëmarrjes.

Si ta përdorni mjaltin dhe piperin e zi? Dy kura të thjeshta, me efekte të fuqishme të përdorimit të mjaltit dhe piperit do t’iu ndihmojnë të largoni menjëherë virozat.

Piper i zi pudër dhe mjaltë: Hidhni në një tigan 5-6 kokrra piperi të zi dhe vendosni në zjarr të ngadaltë, lërini pak dhe më pas shtypini dhe bluani në formën e pudrës.

Hidhni në një tas gjysmë luge gjelle me mjaltë dhe pak nga piperi i bluar, përzjeheni dhe më pas konsumoheni. Bëjeni këtë rregullisht çdo mëngjes të parandaloni kollën dhe dhimbjet në kraharor dhe qendroni larg të ftohurës dhe fytit të thatë.

Çaji me Piper të Zi – Në vend të konsumimit të çajit normal, konsumoni çaj piperi të zi me mjaltë në mëngjes për ti qendruar larg të ftohtit dhe gripit.

Hidhni dy lugë të vogla me piper të zi të bluar në një filxhan ujë të valuar. Lëreni të zjejë për 5 minuta dhe më pas shtojini një lugë çaji me mjaltë. Konsumojeni të ngrohtë. Bëjeni këtë kurë rregullisht dhe do të keni një organizëm dhe imunitet të fuqishëm kundër virozave.

Categories
Këshilla

Shumë studime për kafenë, i fundit ka një lajm pozitiv për adhuruesit e saj

Pirja e deri në tre filxhanë kafe në ditë lidhet me një rrez ik të reduktuar të sëmu ndjeve kardiovaskulare, sipas një studimi të ri shkencor. Kafeja është një nga pijet më të njohura por deri më tani pak dihet për ndikimin e saj afatgjatë në shëndetin kardiovaskular.

Studimi analizoi të dhënat për pothuajse 468,700 njerëzve me një moshë mesatare 56 vjeç.”Gjetjet tona tregojnë se konsumi i rregullt i kafesë është i sigurt, madje edhe konsumi i lartë ditor nuk ishte i lidhur me një rezultat negativ kardiovaskular ose vde kshm ëri për 10 deri në 15 vitet e ardhshme.

Në të kundërt, konsumimi i deri në tre kafeve në ditë ishte i lidhur me rreziqe më të ulëta për “goditje, vde kje nga sëmundjet kardiovaskulare ose shkaqe të tjera,” tha Judith Simon nga Universiteti Semmelweis në Budapest.

Categories
Këshilla

Fasulet e zeza, çfarë janë dhe vetitë e tyre!

Sipas Annessa Chumbley- t, konsulente ushqimore e specializuar, fasulet e zeza gëzojnë shumë më shumë antioksidantë se çdo lloj tjetër i fasules.

Përfitimet shëndetësore të fasuleve të zeza janë nga më të ndryshmet: 1. Ndikojnë te problemet e zemrës – Duke ulur kolesterolin, fasulet e zeza sigurojnë shëndetin e zemrës suaj falë sasisë së madhe të fibrave të tretshme që gjenden te këto bishtajore.

2. Kontrollojnë sheqerin në gak – Fasulja e zezë përmban niseshte rezistente, që kalon nëpër zorrët tuaja dhe parandalon rritjen e nivelit të sheqerit në gjak.

3. Ju ndihmojnë të ndiheni mrekullueshëm – E konsideruar si “super fasulja”, vetëm në një filxhan fasule të zeza gjenden 15 gram proteina dhe 15 gram fibra. Ky kombinim shërben për t’ju mbajtur energjikë dhe të ngopur. Sikur të mos mjaftonte kjo, fasulja e zezë ndihmon edhe metabolizmin e yndyrës.

Por ato kanë dhe anët e tyre negative dhe personat që kanë probleme me tretjen, të cilët rrezikojnë gazra dhe fryrje për shkak të nivelit të lartë të fibrave nuk duhet t’i konsumojnë.

Po kështu përdorimi i tyre i shpeshtë ndalohet dhe për këdo që ka hipertension (tension të lartë të gjakut) si pasojë e sasisë së madhe të natriumit.

Categories
Këshilla

Dieta një javore me rezultate të larta, Anila Kalleshi e publikon për ju

Nëse kërkoni të humbisni peshë dhe po kërkoni një regjim të caktuar ushqimor me të cilin e keni të sigurtë rënien nga pesha Anila Kalleshi ju sugjeron këtë menu. Është e këshillueshme që ky regjim , të shoqërohet dhe me trajtime të veçanta për trupin, të cilët do t’ju mundësojnë të humbni kile, por të krijoni një trup të tonifikuar dhe pa lëkurë të lëshuar.

Dietë 1500 kcal/ditë. Karbohidrate 50 për qind, proteina 20 për qind, yndyrna 30 për qind, kolesterol 150 mg/ditë. Vaktet është mirë të konsumohen në këto orare: Mëngjesi: 8:00-9:00, Paradreke: 11:00, Dreka: 13:00, Pasdite: 17:00, Darka: 20:00.

E hënë: Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë (30 gr) me 1 vezë të zier pak, 30 gr djathë të bardhë pa yndyrë. Paradreke: 1 portokall të shtrydhur. Dreka: 1 kupë oriz me kërpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose një gjoks pule, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me barishte të ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhë dhe 1 grusht qershi. Darka: Sallatë greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë (30 gr), 60 gr djathë pa yndyrë (rikota).

E martë: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 3 lugë tërshërë. Paradreke: 10 kokrra bajame. Dreka: 1 racion bishtaja, sallatë me domate dhe kastraveca, 60 gr mish pa dhjam, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 banane e vogël Darka: sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E mërkurë: Mëngjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithëra me fibra
Paradreke: 1 kokërr mollë. Dreka: 150 gr mish pule, sallatë jeshile, 1 kupë oriz kaf me salcë zarzavatesh. Pasdite: 1 banane e vogël. Darka: Sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E enjte: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 kokërr pjeshkë. Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallatë me spinaq të freskët me vaj ulliri dhe limon, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë pule me perime, kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me perime të ziera.

E premte: Mëngjesi: 1 kokërr vezë e zier. Paradreke: 1 grusht qershi
Dreka: 2 patate të pjekura, 150 gr peshk, sallatë me lulelakër dhe panxhar. Pasdite: 1 fetë biskotate me domate dhe gjizë pa kripë. Darka: 60 gr peshk ton, sallatë jeshile, 1 fetë bukë e zezë, kos pa yndyrë.

E shtunë; Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë me gjizë dhe domate. Paradreke: 1 kokërr dardhë. Dreka: 1 racion thjerrëza, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me spinaq të zier. Pasdite: 1 grusht me fruta të thatë jo të kripura, jo të pjekura. Darka: 1 fetë bukë e zezë, 1 racion burani, 1 vezë e zier, 125 ml kos pa yndyrë.

E diel: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 frut
Dreka: 200 gr merluc, sallatë me rukola. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë peshku, sallatë me brokoli dhe lulelakër.

Kujdes: Gjatë gjithë dietës ditore nuk duhet të konsumohen më shumë se 2 lugë gjelle vaj ulliri. Jo më shumë se 2 kafe në ditë dhe të konsumohet me sheqer dietik. Jo më shumë se 1 filxhan çaj në ditë me sheqer dietik.

Në ditën që është për t’u konsumuar peshk ton të zgjidhet në konservë uji dhe jo konservë vaji. Djathi duhet të jetë pa yndyrë, rikota ose gjizë pa kripë. 2 herë në javë duhet të konsumohet peshk i freskët.

Categories
Këshilla

Konsumoni një gram shafran në mëngjes dhe do të keni këtë efekt fantastik

Konsumimi i një grami të shafranit për mëngjes e përmirëson kujtesën, është ky rezultat i hulumtimeve të kryera në Tajlandë. Në studim janë përfshirë meshkujt dhe femrat më të vjetra se 60 vjet, të cilëve u është diagnostikuar diabeti dhe është raportuar se një gram i shafranit e përmirëson kujtesën dhe e zvogëlon rrezikun e diabetit në fazat e hershme.

Kujtesa e pjesëmarrësve u testua para dhe pas konsumimit të shafranit, dhe rezultati ishte se pjesëmarrësit të cilët kishin përdorur shafran gjatë mëngjesit kishin kujtesë më të mirë në krahasim me ata që nuk e kishin përdorur këtë erëz.

Rezultatet e hulumtimit janë botuar në revistën “Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition”. Studimet e mëparshme kanë treguar se diabetikët në fazat e mesme të sĕmùndjes janë më të prirë ndaj humbjes së vëllimit të trurit, gjë që çon në humbjen e kujtesës dhe aftësisë për të menduar.

Shafrani rrjedh nga një familje e xhenxhefilëve nga rrënjët e së cilës fitohet shija aromatike e ëmbël dhe djegës, pak e hidhur dhe rrëshinore. Kjo erëz u jep gjellëve një ngjyrë të artë, ndërsa ka shumë emra si shafrani i Indisë dhe rrënja e verdhë. Shafrani është një nga përbërësit e domosdoshëm të curryt indian.

Nga këto dy erëza fantastike, kush është më e shëndetshme për trupin? Varet nga nevojat e trupit tuaj. XHENXHEFILI përmban: Magnez, vitaminë C, vitaminë B6, kalcium, zink, fosfor, hekur, bakër. SHAFRANI I INDISË përmban: Vitaminë B6, kalium, hekur, vitaminë C, kalcium, magnez.

Shafrani i Indisë përmban më shumë hekur se xhenxhefili, i cili është i mrekullueshëm për njerëzit që kanë hemoglobinë të ulët dhe probleme me metabolizmin. E forcon imunitetin dhe ndihmon gjatë gripit, urthit, qetëson aknet dhe çrregullimet tjera të lëkurës, stimulon shërimin e plagëve, zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe kolesterolit të keq, ndihmon në luftën kundër kilogramëve të tepërta, pastron mëlçinë dhe e normalizon periudhën e ciklit menstrual.

Xhenxhefili ndihmon në absorbimin e vitaminave dhe mineraleve, gjë që është e rëndësishme gjatë gjendjes së eshtrave të dobëta dhe anemisë, heq simptomat e ftohjes, njollat e plakjes, përmirëson gjendjen e lëkurës, zvogëlon inflamacionin e nyjeve, largon dhimbjen e muskujve, të përzierat…

Të dyja erëzat duhet të përfshihen tek të ushqyerit e juaj të përditshëm, prandaj njihuni me trupin tuaj dhe zbuloni se kur, çfarë erëze duhet të përdorni.

Categories
Këshilla

Mjaltë, kanellë dhe xhenxhefil, përzierja fantastike që ndikon te kanceri

Me këtë pije magjike, ju mund të shijoni shumë përfitime shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e çmendurisë e madje edhe kan cerit. Këto të dhëna janë gjetur në shumë studime. Pija ka prejardhjen nga India.

Përbërësit: 1/2 e lugës së gjellës xhenxhefil. 1/2 e lugës së gjellës kanellë. 1/6 e lugës së gjellës shafran të Indisë. 1/2 e filxhanit të çajit qumësht. Pak mjaltë.

Përgatitja – Përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe shtojini 1/2 e një litri ujë të vluar. Qumështi i nxehtë gjithashtu duhet t’i hidhet tani. Menjëherë pas përgatitjes kujdesuni që të konsumoni pijen, duke mos e ndarë në disa pjesë për gjithë ditën.