Categories
Dieta Këshilla

Nuk mban dot dietë? Urdhëro 4 këshilla për të humbur peshë

Një dietë e ekuilibruar është A-ja për një trup të shëndetshëm dhe për të ruajtur peshën tuaj në nivelet që dëshironi.

Sidoqoftë, mbajtja e dietës pa disa ushqime që dëshironi të hani nuk është zgjidhja e vetme për të humbur disa kilogramë. Ka edhe sugjerime të tjera për t’u ndjekur për sa kohë që nuk e teproni me vaktet e pashëndetshme dhe me shumë kalori.

1. Hani darkë të paktën 2-3 orë para se të shkoni në shtrat. Mos hani menjëherë para se të shkoni në shtrat pasi do të vuani nga fryrja e barkut.

2. Mos rrini pa ngrënë për shumë orë pasi stomaku të “protestojë” fuqimisht, pasi në këtë mënyrë do t’i nnshtroheni më lehtë tundimeve të ngrënies.

3. Filloni ditën me një gotë ujë të ftohtë ose një filxhan ujë të nxehtë me limon. Kjo menjëherë do të krijojë një ndjenjë të plotësisë.

4. Studimet kanë treguar se mungesa e gjumit parandalon humbjen e peshës. Për të kontrolluar oreksin tuaj dhe për të ndihmuar metabolizmin tuaj të funksionojë në drejtim të orës duhet të shijoni 7-8 orë gjumë çdo ditë.

Categories
Këshilla

Flasin ekspertët: Sa shpesh duhet të lani fëmijën tuaj

Të gjithë kemi parasysh banjën e foshnjës si pjesë integrale të rutinës së tij të përditshme, sidomos natën. Sidoqoftë, a e dini se ekspertët nuk rekomandojnë larjen në baza ditore, veçanërisht për të sapolindurit?

Arsyeja: Ekspozimi i tepërt në ujë mund të shkaktojë lagështirë në lëkurën e foshnjës dhe të përkeqësojë kushtet si ekzema. Sigurisht, nga ana tjetër, nëse nuk e lani foshnjën tuaj mjaft shpesh, kjo gjithashtu mund të përkeqësojë ekzemën dhe të çojë në infeksione të tjera.

Pra, çfarë vlen për cilën frekuencë?

Siç shpjegon Scott Grant, një mjek në Spitalin e Fëmijëve të Qendrës Mjekësore të Detroit në Michigan, në fakt banjo në vetvete nuk është ndoshta aq problematike sa përdorimi i produkteve.

“Përdorimi i produkteve të banjës që nuk janë të përshtatshme për lëkurën e ndjeshme të foshnjës, duke përfshirë locione që përmbajnë ngjyra ose parfume, mund të reagojë me lëkurën e foshnjave dhe ta përkeqësojë ekzemën edhe nëse nuk ka një banjë të plotë.”

Sa shpesh duhet të lani fëmijën tuaj?

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP), në vitin e parë të jetës së një foshnje, është më mirë ta lani atë tre herë në javë. Sigurisht, ju duhet ta pastroni fëmijën siç duhet në zonën e pelenave çdo ditë pas çdo ndryshimi.

Categories
Këshilla

Pse duhet të pini një gotë verë të kuqe në darkë

Përdorimi i verës së kuqe si një produkt natyral i marrë si rezultat i fermentimit të lëngut të pastër të rrushit është i pamohueshëm.

Pija përmban shumë substanca të dobishme. Përbërja e verës së kuqe përfshin elementë mikro dhe makro: kalium, natrium, kalcium, magnez, hekur, zink, selen, bakër, krom dhe rubidium.

Falë kësaj përzierje, vera e kuqe ka një efekt të dobishëm në sistemin kardiovaskular: zgjeron enët e gjakut, zvogëlon nivelin e kolesterolit të dëmshëm dhe parandalon zhvillimin e aterosklerozës.

Magnezi dhe kaliumi forcojnë muskujt e zemrës.

Jo më pak efekt pozitiv vera jep në përbërjen e gjakut, rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut, rrit nivelet e hemoglobinës dhe zvogëlon rrezikun e anemisë, heq radionuklidet dhe zvogëlon dendësinë e gjakut.

Categories
Lajme

Si shkaktohet celuliti dhe menyrat efikase për të shpëtuar nga ky stres

Sipas dermatologëve rreth 90% e grave kanë celulit. Celuliti shkaktohet nga grumbullimi i indeve dhjamore në një pjesë të trupit, psh në kofshë, dhe pjesërisht është gjenetik. Ai prek më shumë gratë se burrat dhe nuk ka shumë lidhje me peshën trupore.

Ja disa sugjerime nga dermatologët për të shpëtuar nga celuliti:
Aplikoni kremra me kafeinë: kremrat me kafeinë ndikojnë në shkrirjen e qelizave dhjamore dhe në këtë mënyrë zvogëlojnë pamjen e celulitit.

Aplikoni kremra të pasur me antioksidantë: kremrat me antioksidantë reduktojnë radikalet e lira, të cilat shkaktojnë probleme në lëkurë, ndër të cilat është dhe celuliti. Kremrat e pasur me vitamina A,C, E me ekstrakte të shegës, farave të rrushit ose çajit jeshil janë një zgjedhje e mirë për të reduktuar celulitin.

Retinoli: Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon përdorimin e kremrave që përmbajnë retinol për të eleminuar celulitin. Retinoli ndihmon në formimin e kolagjenit të ri, kjo do ta bëjë lëkurën më të trashë dhe celulitin më pak të dukshëm.

Përdorni masazhues: disa masazhues druri janë shumë të mirë për të masazhuar zonën që keni celulit.
Përdorni “larjen e thatë”: praktika e pastrimit të trupit të palagur me një furçë është një mënyrë shumë e mirë për të larguar qelizat e vdekura dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Categories
Këshilla

Mos bëni gabime të tilla në shtatzani, ushqimet që ju dëmtojnë!

Periudha e shtatzanisë është padyshim më e rëndësishmja për të ushqyerit mirë. Sot Shije ju tregon 5 gabime që duhet të shmangni për të ruajtur shëndetin e fëmijës suaj. Një dietë e shëndetshme ushqimore ndikon në drejtpërdrejtë në foshnjën tuaj.

Periudha e shtatzanisë është padyshim më e rëndësishmja për të ushqyerit mirë. Sot Shije.al ju tregon 5 gabime që duhet të shmangni për të ruajtur shëndetin e fëmijës suaj.

Një dietë e shëndetshme ushqimore ndikon në drejtpërdrejtë në foshnjën tuaj. Po e fillojmë nga e fundit për të shkuar tek më e rëndësishmja:

Disa lloje peshqish – Kur jeni shtatzënë, është mirë të qëndroni larg nga dy lloje peshqish: Peshku që përmban nivele të larta të merkurit. Kjo përfshin peshq të mëdhenj si peshku i shpatës, peshkaqeni, tilefish, ton (sy i madh) dhe skumbri mbretëror. Merkuri ka qenë i lidhur me çështjet e zhvillimit dhe problemet e trurit tek foshnja.

Peshqit e kapur nga lumenjtë lokalë, përrenjtë dhe pellgjet pranë fabrikave të mëdha apo burimeve të tjera të ndotjes. Shembujt përfshijnë salmonin dhe troftën.

Djathërat e butë – Djathërat e butë përmbajnë baktere që mund të shkaktojnë probleme serioze për ju dhe shëndetin tuaj. Gorgonzola është njëra prej tyre, sidomos nëse janë prodhuar nga qumësht i papastër. Zgjidhni djathra të fortë zvicerianë ose konsumoni djathë të butë vetëm nëse jeni të sigurtë se janë bërë nga qumësht i pasterizuar.

 Ushqim deti të tymosur – Mund të përmbajnë listeria, e rrezikshme për ju dhe të vegjëlit tuaj.
Shumë kafeinë – Sasia e tepërt e kafes lidhet me peshën e ulët tek foshnjat, lindjen e parakohshme, madje dhe dështimin. Në përgjithësi, uji dhe lëngjet e freskëta janë zgjedhjet tuaja më të mira.

 Alkóóli – Për fat të keq, alkóóli që pini mund të kalojë përmes placentës tek fëmija juaj në zhvillim. Shmangeni atë! Është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të mësuar se cilat ushqime duhet të shmangen në këtë periudhë të rëndësishme.

Categories
Këshilla

Pesë ushqimet që duhet t’i eliminoni nëse jeni mbi 30 vjeç

Me kalimin e kohës ju duhet të bëni ndryshime në stilin tuaj të flokëve, veshjet, etj dhe kjo duhet të përfshijë edhe zgjedhjet tuaja në dietën ushqimore.

Buka e Bardhë – Duhet ta dini se çdo gjë që është bërë me miell të rafinuar është e ndaluar. Bagelët dhe buka e bardhë përmbajnë përmbajtje të lartë të glukozës dhe sheqerit që mund të prishin prodhimin e kolagjenit dhe shumë proteina që ndikojnë tek rrudhat.

Salcë soje – Rrathët e errët dhe të fryrë nën sytë tuaj kanë tendencë të bëhen më të dukshme në çdo ditëlindje. Në mënyrë që të zgjoheni të freskët, ju duhet të shmangni ushqimet e kripura si salca e sojes. Besojeni apo jo, por 1 lugë gjelle salcë soje përmban 879 mg natriumi. Gjithashtu sigurohuni që të pini shumë ujë.

Margarina – Duhet të dini se zëvendësuesit e gjalpit si margarina zakonisht kanë shumë vajra pjesërisht të hidrogjenizuara. Yndyrnat mund të shpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës tuaj dhe të rrisin ndjeshmërinë kur bëhet fjalë për rrezatimin ultravjollcë.

Supë e konservuar – Sipas shumë studimeve, presioni i lartë i gjakut lidhet me plakjen e parakohshme. Supat e konservuara përmbajnë nivele të larta të natriumit dhe kjo mund të rrisë presionin e gjakut. Një arsye tjetër për të shmangur supat e konservuara është BPA. BPA është një përbërës i zakonshëm në supë të konservuar që lidhet me shtimin e peshës dhe kancerin.

Koktejle dhe Birra – Me kalimin e kohës bëhet më e vështirë për trupin tuaj që të metabolizojë alkóólin në mënyrë efikase. Alkóóli mund të prishë rutinën e gjumit dhe ky është një faktor tjetër që  çon në shtimin e peshës dhe plakjen e parakohshme.Për më tepër, duhet të dini se alkóóli mund të “thyejë” elasticitetin e lëkurës tuaj apo dhe ta heqë atë.

Categories
Lajme

Pak sodë në ditë dhe jeta juaj mund të ndryshojë përgjithmonë!

Edhe pse ne e përdorim atë, shpesh në jetën tonë të përditshme, soda e bukës është ende një mister për shumë njerëz në lidhje me cilësitë e saj. Ajo siguron përfitime të shumta shëndetësore për shëndetin e njeriut. Soda është e lirë dhe ju mund ta gjeni atë kudo.

Ja 11 gjërat për të cilat mund të përdoret soda:
Si një deodorant natyral – Po të aplikoni pak sodë në sqetullat tuaja era e keqe do të zhduket.
Mbrojtje nga pickimet – Nëse aplikoni pak sodë buke dhe ujë në vendin ku jeni pickuar, do të parandaloni kruajtjet.

Kundër urthit dhe ulçerës
Përzieni ½ gotë me ujë me ½ lugë  sodë buke dhe pijeni 1 herë në ditë, në mënyrë që të trajtoni acidin në stomak, urthin dhe ulçerën.
Pastrues i këmbëve – Miksoni ujë të ngrohtë me 3 lugë gjelle sodë buke dhe fusni këmbët tuaja në të.

Si një dezinfektues shumë i mirë – Përzieni uthull molle dhe pak sodë buke. Pas kësaj ju mund të pastroni vaskën me të.
Si pastrues duarsh –Teksa lani duart shtoni një lugë kafe me sodë. Kjo do të largojë papastërtitë dhe aromat e pakëndshme.

Rregullon çarjet e lëkurës ( si puna e plagës) – Përzieni 1 lugë gjelle sodë me një filxhan çaji me ujë. Aplikojeni dy herë në ditë në zonën e prekur për ti shëruar plasaritjet.
Për djegiet nga dielli – Shtoni gjysmë filxhan çaji sodë në ujë të ngrohtë dhe e aplikoni në lëkurë për të trajtuar djegiet nga dielli.

Heq “pllakat” tek dhëmbë- Studimet provojnë se soda e bukës heq pllakat tek dhëmbët më mirë sesa një pastë tradicionale.
Ajo eliminon bakteret në gojë –  Përzieni pak sodë buke dhe kripë për të hequr qafe bakteret në mishrat e dhëmbëve.

Zbardh dhëmbët – Merrni një luleshtrydhe dhe përziejeni atë me ½ lugë sodë. Pastaj, aplikojeni atë në dhëmbët tuaj dhe lëreni  të qëndrojë për 5 minuta. Bëjeni këtë një herë në javë.

Categories
Këshilla

Vuani të humbisni peshë, 5 ushqimet “sekrete” që duhet t’i shmangni

E keni të pamundur të humbisni peshë, jeni duke shtuar kilogramë? Mësoni sa më parë disa sekrete që lidhen me frutat! Pikë së pari ajo që duhet të dini është se frutat vërtetë sugjerohen për një dietë të shëndetshme, por duhet pasur kujdes pasi shumë prej tyre përmbajnë sasi të larta sheqeri, konsumimi i tepërt i së cilave do t’ju mundësonte thjeshtë dhe vetëm: Shtim në peshë!

Cilat do të zgjidhnit, kajsitë apo luleshtrydhet? – Luleshtrydhet janë një nga frutat më të mira dhe të shëndetshme. Ky kokrra përmbajnë fibra, vitaminë C, shumë ujë dhe shumë pak sheqer, që ndihmon në luftën ndaj celulitit.

Kajsitë janë mjaft të rënda. Ato mund të çojnë në dispepsi (mostretje). Nëse ju pëlqen t’i konsumoni duhet të dini se ata përmbajnë amigladin, i cili formon hidrogjen cianidi në stomak, një helm i fuqishëm që mund të shkaktojë të përziera dhe marrje mendsh.

Pjepri dhe shalqiri përmbajnë shumë fibra dhe ujë, ju bën të ngopeni shpejt, ndihmojnë në heqjen e toksinave dhe luftojnë celulitit dhe puçrrat e fytyrës. Ata rivendosin ekuilibrin e ujit në trup kur bën vapë

Dardha: Të shijshme por mund të shkaktojnë vështirësi në punën e zorrëve apo tretjes, pasi nxisin kapsllëkun. Falë përmbajtjes të ulët të sheqerit dhe zotërimit të vitaminës C dhe antioksidantëve, frutat e pyllit janë të jashtëzakonshme për rënien në peshë. Ato ndihmojnë në djegien e yndyrnave të tepërta dhe në prodhimin e kolagjenit.

Avokado nga ana tjetër, nuk është një frut që duhet konsumuar shumë, varësisht vlerave që zotëron. Nëse keni nisur dietën, ai nuk është aleati juaj më i mirë për të humbur peshë, pasi ka 227 kcal. Konsumojini në sasi të vogla!

Mollët janë ndër frutat më të mira që mund t’ju shërbenin për humbjen e peshës. Nuk përmbajnë yndyrë dhe kanë rreth 60-100 kcal. Mollët përmbajnë shumë fibra, ju ngopin dhe luftojnë celulitin për shkak të antioksidantëve.

Bëni një pakt me veten dhe mos hani në sasi të tepruar rrush, pasi është ndër frutat që kontribuon më së shumti në shtimin e peshës. Rrushi përmban shumë sheqer dhe lëkura e tyre është e vështirë të tretet.

Portokalli është numri 1 në luftën kundër peshës së tepërt, për shkak të cilësive që ka në djegien e yndyrës. Enzimat e portokallit ndihmojnë në përpunimin e kalorive në mënyrë aktive. Megjithatë, bananet janë fruti më energjik dhe më i lehtë për t’u tretur.

Categories
Këshilla

Frutat e pyllit janë trendi i momentit, 8 mënyra se si ndikojnë në shëndetin tonë!

Të mrekullueshmet frutat e pyllit janë të pasura me antioksidantë, substanca të dobishme që na mbrojnë nga sëmundjet dhe për të parandaluar e për të luftuar infeksionet. Shkenca po tregohet gjithnjë e më tepër e vëmendshme për të mirat që mbartin frutat e pyllit.
Ne po ju tregojmë 8 përfitimet që ka njeriu nga konsumimi i tyre:

1- I bëjnë mirë zemrës: Luleshtrydhet dhe boronicat dhe në përgjithësi të gjitha frutat e kuqe të pyllit, janë të pasura me vitamina vërtet të shëndetshme. Ekspertët britanikë dhe ata amerikanë janë përqendruar në kushtet e shëndetit të grave dhe kanë dalë në përfundimin se si frutat e pyllit mund të jenë efektive për zemrën e tyre. Sipas këtij studimi, për të mbrojtur zemrën ne duhet të konsumojmë luleshtrydhe dhe fruta të tjera pylli, të paktën tre herë në javë.

2- Parandalojnë plakjen: Një studim mbi frutat e pyllit i kryer nga Universiteti i Parmës ka dalë në përfundim se këto fruta ndihmojnë në parandalimin e plakjes. Në këtë rast, përfitimet nga këto fruta janë kryesisht për shkak të pasurisë së polifenolit, molekulat themelore për të frenuar dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe për të parandaluar sëmundjet kronike, si dhe për të rritur aftësitë njohëse.

3- Ndihmon në dobësim: Nëse keni vështirësi në humbjen e peshës, sekreti mund të qëndrojë tek frutat e pyllit. Hani tri porcione në ditë dhe ato do t’iu vijnë në ndihmë për djegien e dhjamit të tepërt.

4- Parandalojnë infeksionet: Frutat e pyllit, veçanërisht boronicat e kuqe, parandalojnë infeksionet urinare dhe ndihmojnë për ta luftuar atë. Në termat bimorë për rastin e infeksioneve urinare, këshillohet që boronicat e kuqe të konsumohen në formën e tyre të lëngshme.

5- Ulin kolesterolin: Këto fruta, veçanërisht boronicat e kuqe, që kanë qenë objekt i një studimi specifik, ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe djegin dhjamin e tepërt. Sipas studiuesve, boronica e kuqe mund të parandalojë shtimin në peshë tek njerëzit që preferojnë një dietë jo shumë të shëndetshme, e pasur me yndyrë. Ndihmon që të mbajë nën kontroll kolesterolin e lartë.

6- Ulin presionin në menopauzë: Për këtë rast, fruti i duhur është boronica e zezë, e cila kontribuon në uljen e presionit, veçanërisht tek gratë që janë në fazën e menopauzës. Sipas një studimi të kryer në Florida, konsumimi i në tasi me boronica në ditë, do t’ju ndihmojë në mbrojtjen e zemrës por edhe uljen e presionit në menopauz.

7- Lùftojnĕ inflamacionin: Të gjitha frutat e pyllit kanë aftësi të fuqishme anti-inflamatore dhe janë të pasura me antioksidantë. Mjedra në veçanti ndihmon në parandalimin dhe lùftimin e inflamacioneve falë veprimit të saj pastrues, diuretik dhe freskues, që përshpejton shërimin e të gjitha inflamacioneve.

8- Përmirësojnë kujtesën: Të hash frutat e pyllit ndihmon në përmirësimin dhe në ruajtjen e kujtesës, sidomos tek të moshuarit. Merita i kalon sërisht antioksidantëve prezentë tek këto fruta.

Categories
Dieta

Hiqni 10 kilogramë për 2 javë, dieta braziliane një ndër më të fortat!

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e shpejtë dhe normale.

Më poshtë e keni versionin normal, pasi që versioni i shpejt është shumë i varfër në vlerat ushqyese dhe mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj, prandaj nuk rekomandohet.

E hënë – Mëngjes: Një portokall, një banane, një gotë lëng portokalli. Diçka të shpejtë: Një gotë lëng portokalli dhe një tost. Drekë: 100 gramë peshk të zier dhe 100 gramë sallatë me perime të freskëta Darkë: E njëjta gje si në drekë. Para gjumit: Një gotë lëng portokalli dhe një tost

E martë – Mëngjes: Një vezë të zier dhe një gotë lëng molle. Diçka të shpejtë: Një tost dhe një gotë lëng molle. Drekë: 100 gramë mish të gatuar, dy patate të ziera. Darkë: 200 gramë peshk të zier, një vezë të zier, pjeshka. Para gjumit: Një gotë lëng molle, një tost

E mërkurë – Mëngjes: Një gotë qumësht, një tost. Diçka të shpejtë: 100 gramë djathë. Drekë: 100 gramë oriz, sallatë me lakër të freskët të përzier me një lugë gjelle lëng limoni dhe majdanoz. Darkë: 100 gramë mish të gatuar, një mollë. Para gjumit: Një gotë lëng molle, një tost

E enjte– Mëngjes: Një gotë lëng ananasi, 60 gramë ananas. Diçka të shpejtë: Një gotë lëng ananasi, një rriskë tosti. Drekë: 100 gramë mish të gatuar, një pjesë të vogël djathtë dhe një portokall. Darkë: Dy patate të ziera, sallatë me karote dhe vaj. Mëngjes: Një gotë lëng ananasi dhe një tost.

E premte –  Mëngjes: Një gotë lëng molle dhe një tost të vogël. Diçka të shpejtë: Një mollë dhe një portokall. Drekë: 150 gramë peshk të zier, dy karota të vogla të ziera. Darkë: Supë me perime dhe një copë e vogël bukë. Para gjumit: Një gotë lëng portokalli dhe një tost