CALCIOMERCATO: “Derbi i mundshëm Milan-Inter në Bundesliga! Merkato për mesfushorin”

Koha leximit:2 Minute, 9 Second

Lamtumira e Franck Kessie me Milanin në fund të sezonit duket tashmë e qartë. Kontrata skadon në fund të qershorit 2022 dhe nuk ka progres në negociatat për rinovimin!

Distancat ndërmjet ofertës dhe kërkesës mbeten të konsiderueshme. Drejtuesit e kuqezinjve kanë bërë një propozim ekonomik që ata besojnë se është absolutisht i përshtatshëm për vlerën e lojtarit, por agjenti George Atangana kërkon më shumë para. Kuptimi dhe ndarja e largët që duket 99% e sigurt.

Sipas lajmeve të ndryshme të tregut të transferimeve që qarkullojnë, e ardhmja e tij duhet të jetë në Barcelonë. Klubi katalanas ka nisur kontaktet me prokurorin dhe negociatat janë duke u zhvilluar.

Synimi i Barçës është që të arrijë firmat herët, në mënyrë që të parashikojë konkurrentët e tjerë. Skuadrat e Real Madridit, PSG dhe Premier League janë gjithashtu te interesuara. Një qëndrim në Itali me Interin apo Juventusin ka më pak gjasa!

Prej disa kohësh flitet për Renato Sanches si kandidatin kryesor për të zëvendësuar Kessie. Portugezi i Lille ka karakteristika të ndryshme, por do të sillte shumë cilësi dhe dinamizëm në mesfushën e Stefano Piolit.

Ish-lojtari Bajerni i Mynihut është shumë i zoti me topin dhe shpeshherë kërkon vertikalizimin dhe po ashtu edhe finalizimin. Me skuadrën aktuale ai deri më tani ka grumbulluar 6 gola dhe 10 asistime në 83 paraqitje.

Sanches paraqet një mundësi interesante transferimi, duke qenë se kontrata e tij skadon në qershor të 2023. Ai nuk dëshiron të rinovojë me Lille, të cilët tashmë janë përpjekur ta bindin.

Ai dëshiron të provojë veten në një klub të ri, më prestigjioz. Milani ka marrëdhënie të mira me agjentin e tyre Jorge Mendes dhe tashmë ka pasur disa diskutime për të ardhmen e lojtarit.

Synimi do të ishte që të shpenzohen rreth 20 milionë euro. Vëmendje edhe për Juventusin, i cili ditët e fundit tregohet si konkurrent në garën për talentin që është rritur te Benfica. Dhe nuk mungojnë interesimet zakonshme nga Premier League.

Milani jepet në pole position, por vlerëson edhe alternativat në rast se marrëveshja nuk realizohet. Sipas asaj që është grumbulluar nga CalcioMercatonews.com, në listën e mesfushorëve të konsideruar nga Maldini dhe Massara do të ishte edhe Mahmoud Dahoud.

Mesfushori i lindur në vitin 1996 ka një kontratë që skadon në qershor 2023 dhe, pa rinovim, mund të largohet nga Borussia Dortmund në seancën e ardhshme verore të tregut të transferimeve.

Rreth 20 milionë mund të mjaftojnë për të blerë etiketën e tij. Edhe Interi ka vënë në shënjestër Dahoud, i cili ka lindur në Siri, por që ka zgjedhur kombëtaren e Gjermanisë. Mund të ndizet nje derbi!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %