Categories
Dieta Shëndeti

Dieta alkaline – Ushqimet e duhura dhe përfitimet e saj

Dieta alkaline bazohet në presupozimin se organizmi ynë është i programuar për të funksionuar mirë në një mjedis alkalin, ndërsa ushqyerja jonë, shumë e pasur me produkte të përpunuara ose me origjinë shtazore, ka në fakt efekt acidifikues, të kundërt me atë alkalin.

Dhe kështu riorganizohen rregullat e tryezës duke ndjekur këtë parim: të konsumohet çdo ditë 70-80% ushqime alkaline dhe 20-30% ushqime acide, duke e shndërruar mënyrën e të gatuarit të ngjashme me atë të paraardhësve tanë të cilët ushqeheshin kryesisht me fruta, perime, fruta të thata e fara.

Ushqimet të cilat acidifikohen më shumë – Buka, të gjitha produktet e brumit të përgatitura me miell të rafinuar, sheqeri, ëmbëlsirat, pijet me gaz, djathrat e produktet e tjera të bulmetit, cornflakes. Ato ndiqen nga drithërat e rafinuara (orizi, elbi, bollguri) që duhen konsumuar në sasi të vogla në versionin e tyre integral.

Ushqimet mesatarisht acidifikuese – Mishi, peshku, soja dhe derivatet e saj, arrat. Në sasi të vogla mund të hyjnë tek 30% ushqime acidifikuese, por preferoni ato me origjinë bimore dhe mishin konsumoheni më rrallë.

Ushqimet e alkalinizuara – Perimet, frutat (përfshirë dhe ato me aciditet si agrumet), bajamet, mjalti, patatet, bishtajat e freskëta(mashurkat, thjerrëzat, favet, bizelet). Duhen integruar në çdo vakt.

Përfitimet e saj: Dieta alkaline ka shumë benefite nëse po kërkoni të humbni peshë ose të pastroni organizmin. Pas vetëm një jave ka një efekt detox që ju shfryn dhe ju bën të ndiheni më të lehtë. Dieta alkaline përmirëson tretjen dhe ndihmon për të pasur një bark të sheshtë. Pastron, ushqen dhe hidraton lëkurën. Përmirëson humorin falë sheqernave të mira dhe enzimave me efekt rivitalizues. Eliminon nervozizmin dhe ankthin. Eliminon urinë sepse balancon ngritjet e papritura të sheqerit që shkaktojnë dhe kriza urie.

Categories
Dieta

Dieta e famshme me vezë, e dobishme nëse tregoheni të kujdesshëm

Dieta e vezëve është me të vërtet e dobishme nëse ndiqni të gjitha rregullat e nevojshme. Vezët përmbajnë proteina të cilat janë shumë të rëndësishme për lëkurën, thonjtë dhe flokët. Ekzistojnë 2 lloje të dietave me vezë, shumë të efektshme: Një afatgjatë dhe një afatshkurtër. Por dieta afatshkurtër ka shumë komplikacione, prandaj ne rekomandojmë të ndiqni dietën e vezës afatgjatë.

Nëse dëshironi të provoni një dietë afatgjatë, ajo do të zgjasë për 1 ose 2 javë.

Mëngjesi juaj do të përbëhet nga 2 vezë dhe 1 portokall i kuq. Dreka juaj do të përbëhet nga një vezë, një portokall të kuq dhe një sallatë pa salcë. Për darkë, do të keni 1 vezë dhe peshk me perime. Mos i hidhni shumë kripë ushqimit. Në vend të saj përdorni limonin.

Efektet anësore të mundshme – Kjo dietë është mjaft e ekuilibruar. Përderisa nuk evitoni asnjë nga këto produkte, trupi juaj nuk do të vuajë nga ndonjë mangësi. Vetëm duhet të siguroheni që nuk jeni alergjik ndaj portokallit të kuq. Është gjithashtu e rekomanduar që të zvogëlohet numri i herëve që stërviteni në javë që të mos mbingarkoni trupin tuaj.

Natyrisht, është e rëndësishme që të shkoni në palestër për të lejuar që trupi juaj të shërohet dhe të përshtatet, teksa kilet shtesë zhduken.

Categories
Dieta

Dieta e lëngjeve, humbisni 3-4 kg në javë në mënyrë të thjeshtë

Siç e thotë edhe vetë tituli, kjo dietë ka bazë lëngjet dhe asnjë ushqim tjetër. Këtu futet çdo lëng frutash, kosi, qumështi, të gjithë llojet e supave apo pureve të perimeve e frutave. Dieta e Lëngjeve konsiston në konsumimin e ushqimeve në formën e puresë për një javë, por jo për një periudhë të gjatë kohore, pasi trupi ka nevojë të vazhdueshme për një sërë ushqyesish.

Gjithësesi nëse po kërkoni të pastroni trupin nga toksinat dhe të largoni fryrjen për disa ditë kjo metodë është fantastike. Në këtë artikull  do ju tregojmë të gjithë guidën për të arritur trupin që dëshironi në pak kohë.

Si funksionon kjo dietë? Si fillim shtoni sasinë e lëngjeve në ditën tuaj për ta mësuar trupin me këtë regjim. Zgjidhni të preferuarat tuaja në fruta perime dhe bulmetra duke pasur në mendje që ato të jenë natyrale të sapo gatuara e pa konservantë të shtuar. Pra mundouni t’i përgatisni në shtëpi për të mos u shqetësuar për kaloritë apo yndyrnat e këqija që do të merrni gjatë këtij rrugëtimi.

Sa kilogramë do të humbisni? Nëse do të filloni ditën e striktë të lëngjeve mbani në mendje se kjo dietë është një fillim për personat që janë të paktën 8 kilogramë mbi peshë. Me fillimin e kësaj diete parashikohet të humbisni të paktën 3-4 kilogramët e parë për të vazhduar më pas me dieta të tjera të përshtatëshme për ju.

Duke qenë se ky regjim zgjat vetëm 1 javë nuk është ideal për të humbur mendjeherë peshën e tepërt pasi kjo nuk është as e shëndetshme. Mund ta nisni gjatë fundjavë kur nuk keni shumë aktivitet fizik, nuk shkoni në shkollë apo punë dhe trupi nuk ka nevojë të sforcohet. Kjo dietë detoks përdoret për të larguar ujrat dhe toksinat e këqija nga organizmi.

Çfarë të konsumoni? Megjithëse deri tani përmendësh shpesh frutat e perimet, jo të gjithë prej tyre lejohen. Dieta e lëngjeve ndahet në dy faza të mëdha të cilat do i shpjegojmë në vijim.

3 ditët e para – Dietologët këshillojnë që për të filluar të konsumoni vetëm perime të caktuara nën një regjim strikt. Zgjidhni qepën, preshin, lakrën, lulelakrën, kungulleshkat dhe spinaqin.

Përziejini në mikser për t’i bërë pure dhe konsumojini menjëherë sipas kombinimit që keni menduar. Nuk këshillohet përdorimi i erëzave, vajit të ullirit kripës apo sheqerit.

4 ditët e tjera – Gjatë pjesës tjetër të mbetur të javës këshillohet ta shtoni gradualisht ushqimin me supa, pure, krem frutash e perimesh si dhe supë me lëng perimesh. Mund të përdorni patatet, karotat, bishatajorët e ndërsa për frutat mund t’i konsumoni ato të stinës duke lënë jashtë bananet dhe kajsitë.

Si t’i konsumoni? – Kini parasysh që të konsumoni lëngje gjatë gjithë ditës pa pasur problemin e kalorive. E rëndësishme në këtë dietë është që ju të konsumoni vetëm lëngje e të merrni energji. Një ditë e juaja mund të nisë me kafe ose lëng më pas të vazhdoni duke konsumuar një lëng gfrutash të freskët.

Në drekë konsumoni supë me perime ose kremoze sipas dëshirës, pasdite konsumoni kos me fruta dhe në darkë sërish supë. Siç e përmendëm edhe mëparë, kjo dietë nuk duhet të zgjasë më shumë se 1 javë pasi mund të bëhet e dëmshme për organizmin.

Categories
Dieta

Dieta e Supermetabolizmit: humb deri në 5 kg në muaj si Jennifer Lopez

Dieta e supermetabolizmit premton humbjen deri në 5 kg në një muaj: na besoni? Dhe ku konsiston ekzaktësisht? Kjo parashikon një skemë ushqimore precize që bazohet në aksionin e djegies së yndyrave falë disa kategorive ushqimore.

Dieta artikulohet në tre faza: përshpejtim i metabolizmit, humbje në peshë dhe në ruajtjen e peshës së re të trupit. Në çdo fazë duhet të merren ushqime të ndryshme dhe njëkohësisht të zhvillohen dhe aktivitete të ndryshme fizike.

Shumë e përhapur në Shtetet e Bashkuara, kjo dietë është bërë shpejt e popullarizuar dhe ndiqet edhe nga shumë yje si për shembull, Jennifer Lopez. Suksesi i kësaj diete duket se i dedikohet premtimit të saj: të humbasësh 5 kg në një kohë të shkurtër, për maksimumi një muaj, kohëzgjatja ideale e dietës në fjalë. Po, sepse koha maksimale për ta ndjekur është 30 ditë dhe jo më shumë. Nëse doni ta provoni, atëherë lexoni më poshtë të shpjeguara në detaje rregullat bazë dhe 3 fazat e dietës së metabolizmit.

Rregullat bazë – Dieta e quajtur ‘supermetabolizmi’ ka disa rregulla bazë që duhen ndjekur me përpikmëri. Plani ushqimor përfshin 5 vakte në ditë: mëngjes, drekë, darkë dhe dy vakte të ndërmjetme (paradite dhe pasdite) me ndalimin absolut të tejkalimit të tyre dhe për sa i pëket mëngjesit, duhet konsumuar brenda gjysmë ore nga zgjimi. Uji është shumë i rëndësishëm në çdo dietë dhe sigurisht edhe në këtë të supermetabolizmit: duhet të pini nga 1,5 deri në litra ujë në ditë pa justifikime. Një tjetër rregull themelor lidhur me ushqimet është se ato duhet të jenë organike dhe duhet të alternohen në çdo fazë të dietës: metodat e lejuara të gatimit janë skara, zierja dhe avulli. Në fund, aktiviteti fizik: duhet të stërviteni të paktën tre herë në javë, me ushtrime kardio dhe qarkullimi.

Le të kalojmë tek tre fazat e dietës së famshme.

Faza e parë konsiston tek fillimi javës: të hënën dhe të martën mund të hani të gjitha ushqimet që përmbajnë karbohidrate dhe proteina. Kështu që për mëngjes, hapuni rrugë të lirë frutave dhe drithërave, kurse për drekë e për darkë konsumoni drithëra dhe perime (në sasinë që doni) dhe dy vakte të ndërmjetme me bazë frutash.

Faza e dytë që i bie të mërkurën dhe të enjten, parashikon që në mëngjes të konsumoni poteina (vezë dhe omëleta). Proteinat mund t’i konsumoni edhe për drekë e darkë (mishra të bardhë, peshk, gjel deti ose proshutë e pjekur) të shoqëruara me perime. Si minivakte zgjidhni fruta ose perime krudo.

Në fazën e tretë, pra nga e enjtja deri të diel mund të hani dhe karbohidrate (ushqime integrale si makarona, oriz, bukë integrale), disa ushqime me yndyra të tipit të ‘mirë’ si vaji i ullirit ekstra i virgjër) së bashku me proteinat, frutat dhe drithërat. Si vakte të ndërmjetme, zgjidhni fruta të freskëta. Për vaktet kryesore zgjidhni perime të gjalla ose të gatuara sipas dëshirës për t’i shoqëruar.

Categories
Dieta

Dieta mesdhetare është më e mira, ju bind me 7 arsye!

Një dietë e cila është e pasur në fruta dhe perime, yndyrna të shëndetshme dhe drithëra mund të zvogëlojë riskun për disa probleme shëndetësore. Veç të tjerash është dhe shumë e shijshme.

Ndihmon mbajtjen e peshës në kontroll, ka shumë benefite për trurin, përmirëson shëndetin e zemrës dhe ndihmon për të jetuar më gjatë. Ja 7 mënyra sesi dieta mesdhetare i bën mirë shëndetit tonë.

Luf ton inflamacionin – Peshqit e pasur me acide yndyrore omega 3 si salmoni, sardelet, etj, janë shumë efektivë për të reduktuar inflamacionin. Tonifikon lëkurën – Acidet yndyrore omega 3 të gjendur tek peshqit ndihmojnë për të mbajtur qelizat e lëkurës të forta dhe elastike.

Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve – Një përbërës i gjendur tek vaji i ullirit i cili quhet oleocanthal ka të njëjtin efekt me analgjezikët si ibuprofeni e aspirina. Redukton riskun e kan cerit – Një dietë mesdhetare mund të reduktojë riskun e kan cerit të mitrës dhe të gjirit.

Mbron zemrën – Dihet tashmë që dieta mesdhetare është miqësore me shëndetin kardiovaskular, por sipas një studimi të ri, gratë që ushqehen sipas dietës mesdhetare përfaqësojnë një risk 25% më të ulët ndaj sëmundjeve të zermës.

Në harkun kohor të 12 viteve, hulumtuesit kanë studiduar më shumë se 25 000 gra që ushqehen sipas një regjimi me bazë bimët, yndyrat e shëndetshme dhe vaj ulliri (dhe e ulët në mish dhe sheqerna) dhe kanë zbuluar se ky stil ushqyerjeje i cili redukton inflamacionin, zvogëlon riskun e sëmu ndjeve kardiovaskulare.

Mban trurin në formë – Ushqimet e pasura në antioksidantë si arrat dhe vaji i ullirit mund të ndimojnë vonesën e shfaqjes së problemeve mendore.

Ndihmon për të jetuar më gjatë – Efektet antioksdiuese dhe anti-inflamatore të frutave, perimeve dhe vajit të ullirit ndihmojnë për të luftuar dëmtimet e shkaktuara nga oksidimet të lidhura ngushtësisht me plakjen.

Categories
Dieta Këshilla

Ke në plan të nisësh dietën? Fillimisht fikso tri sekretet bazike!

Sa herë mbarojnë pushimet e nis rikthimi në punë dhe sezoni i vjeshtës, një pjesë e mirë prej nesh vijmë me mendje të re për të nisur dietën (nuk është e thënë ta mbajmë premtimin që i bëmë vetes në plazh). Por para se të nisësh një dietë me një ushqyerje të shëndetshme dhe jo hiperkalorike duhen pasur parasysh shumë gjëra. Është mirë të mos i kapërcejmë hapat.

Pi shumë ujë dhe pije të tjera jokalorike

Njerëzit shpesh ngatërrojnë etjen me urinë. Prandaj mund të marrësh kalori shtesë kur në fakt ajo që të duhet është një gotë me ujë të ftohtë. Nëse nuk të pëlqen të pish thjesht ujë, shto një fetë limoni apo kastraveci, ose përziej çajra me shije të ndryshme si ai i mangos dhe pjeshkës, të cilët kanë shumë shije, por pak kalori.

Mendo çfarë të shtosh, jo çfarë të heqësh

Mundohu që të konsumosh 5-9 racione frutash ose perimesh çdo ditë. Duket shumë? Nuk është, sepse mund të përgatisësh një turli me pesë lloje perimesh dhe ja ku e kalon klasën. Për më tepër, ia vlen, sepse në të njëjtën kohë merr sasinë e fibrave që të nevojitet dhe ngopesh më shpejt. Për të mos përmendur të gjitha vetitë e tyre. Më shumë sesa 200 studime kanë dëshmuar cilësitë kuruese të elementeve të gjetura në këto ushqime.

Je vërtet e uritur?

Kjo nuk është një pyetje njëmiliondollarëshe, por vlen me siguri miliona kalori. Sa herë të vjen për të ngrënë, analizo nëse është uri apo thjesht ndjen një boshllëk në stomak që do ta mbushësh. Michelle May, autore e një libri të botuar në disa gjuhë për urinë, porosit që këto dy ndjesi nuk duhen ngatërruar. “Nëse “gërryerja” nuk vjen nga uria e mirëfilltë, të ngrënit nuk do ta qetësojë kurrë atë”,- thotë ajo. Kështu që kujdes me sasinë. Stomaku yt është vetëm sa grushti, kështu që ai do vetëm një grusht ushqim për t’u ndjerë rehat.

Categories
Dieta

Diabeti dhe dieta 7 ditore nga Anila Kalleshi

Rregullat që duhet të respektojnë diabetikët për orarin e ngrënies, sasite, vlerat kalorifike, alkooli dhe frutat. Ja dieta javore për diabetikët – Diabeti dhe dieta 7 ditore.

Një i sëmurë me diabet, më shumë se një kufizim ushqimor, kërkon ndryshim të stilit të jetesës, i cili duhet orientuar jo drejt kufizimit të ushqimit, por drejt menaxhimit më të mirë të mënyrës së të ushqyerit, ku një rol të rëndësishëm luan përcaktimi i rregullt i vakteve dhe sasisë së ushqimeve që duhen ngrënë në secilin vakt.

Dieta ka shumë rëndësi në mjekimin e diabetit. Disa persona me diabet arrijnë vlera normale të sheqerit në gjak kur ndjekin dietën specifike të rekomanduar për çdo person me diabet. Dieta e personave diabetikë varet nga metabolizmi bazal, nga koeficienti i masës trupore BMI i cili përcaktohet nga pesha dhe gjatësia e personit)si dhe nga aktiviteti i tij fizik.

Një person diabetik duhet të konsumojë 3 vaktet kryesore dhe 2-3 vakte të ndërmjetme. Shumë e rëndësishme është që vaktet të merren pothuajse në të njëjtën orë çdo ditë dhe hapësira nga vakti në vakt të jetë e njëjtë. Një diabetik duhet të respektojë këtë rregull që të mos lërë kalimin e shumë orëve pa ngrënë.

Një vakt ushqimor duhet të përmbajë me patjetër karbohidratet e nevojshme. Ndërtoni një plan të ushqyerjes në të cilën të keni kontrolluar kaloritë, karbohidratet dhe sheqernat. Një dietë e mirë për personat që vuajnë nga diabeti duhet të konsistojë në konsum të sasive të bollshme të proteinave bimore, si: drithërat, patatet dhe proteinat e tjera që përmban mishi, peshku dhe veza.

Një tjetër grup i rëndësishëm është dhe futja e sheqernave në organizëm, orientimi i të cilave duhet të jetë drejt atyre me bazë bimore dhe sasi më të pakta shtazore, si dhe sheqernat e shpejta që janë në përmbajtje të qumështit apo frutave. Yndyrat luajnë një rol të rëndësishëm, por këto të fundit duhet të përzgjidhen me kujdes në grupin e yndyrave me bazë bimore.

Kombinimi i këtyre elementeve mund të ndihmojë në largimin e problemeve dhe mbajtjen e një regjimi të rregullt të sëmundjes. Duhet të kufizoni sa më shumë kripërat për të kontrolluar tensionit arterial dhe proteinat për të mbrojtur veshkat. Nëse jeni mbipeshë, humbja e saj do të ndikonte në përmirësimin e sheqerit dhe tensionit arterial.

Përqindja e përbërësve kryesore ushqimore të një vakti duhet të orientohet drejt një skeme të tillë ku: 40 % duhet të jenë karbohidrate, 40 % duhet të jenë proteina, si dhe pjesa e mbetur prej 20 % duhet të përbëhet nga yndyrat, kryesisht ato që listohen si yndyra të mira.

Ekziston një grup ushqimesh të cilat mund të merren dhe pa sasi të kufizuara, pasi përbërja e tyre nuk sjelle dëme në organizëm, ndryshe nga sa mund të ndodhë nëse marrim sasi të mëdha të ushqimeve të tjera që mbeten jashtë kësaj liste.

Në listën e ushqimeve që mund të konsumohen pa kufij nga diabetikët janë: uji, kafeja pa sheqer, çajërat pa sheqer, rrepat, specat, spinaqi, kungujt, sallata jeshile, qepët, panxhari i kuq, lëngu i zarzavateve, lakra e bardhe, lulelakra, kastravecët, domatet, patëllxhanët, domatet, bamjet, karotat, mollët”.

Sasitë ashtu si dhe vlerat kalorifike kanë shumë rëndësi në ushqyerjen e një diabetiku. Këshillohet një sasi qumësht 200 ml, kos frutash 180 gr, 50 gr, bukë me drithëra 60 gr, oriz i gatuar 50 gr, makarona të gatuara 50 gr.patate 60 gr, bizele të gatuara 20 gr, fasule të bardha bishtaja 2 lugë supë, bizele të vogla 50 gr. Personat që konsumojnë më shumë bulmet me pak yndyrë kanë më pak mundësi të preken nga diabeti i tipit 2.

Një proteinë që gjendet tek bulmeti mund të rrisë sekretimin e insulinës. Një shumëllojshmëri ushqyesish, si vitamina D, kalciumi dhe magnezi, mund ta ulin rrezikun e diabetit. Përdorimi i drithërave të ndryshme është masa më efikase për parandalimin e diabetit. Zarzavatet dhe perimet janë armiqtë më të mirë që frenojnë problemet që diabeti sjell në organizëm.

Dieta ushqimore duhet të ketë në përmbajtje të saj sasi të bollshme ditore të perimeve dhe zarzavateve jeshile. Përdorimi i gjallë këtyre zarzavateve në sasi të mjaftueshme si gjatë drekës apo dhe darkës, çdo ditë është një mundësi e mirë për të kontrolluar këtë sëmundje.

Kjo pasi në përmbajtje të këtyre zarzavateve gjenden sasi të shumta antioksidantësh, vitaminash dhe kripërash minerale dhe fibra të cilat luftojnë radikalet e lira që pengojnë qarkullimin e lëndëve ushqimore nëpërmjet gjakut për në organet e tjera jetësore.

Sa më pak të gatuara të jenë perimet dhe zarzavatet, aq më mirë i bëjnë organizmit, pasi gatimi shpesh herë humbet sasinë e vitaminës C që perimet kanë në përmbajtje të tyre, së bashku me shumicën e mineraleve që i shoqërojnë. Është e këshillueshme pirja e ujit në të cilin më parë janë zier perimet.

Ky ujë ka në përmbajtje të tij sasi të bollshme të mikroelementeve të dobishme, siç janë zinku, magnezi, kaliumi, të cilat e ndihmojnë organizmin të kryejë më me lehtësi funksionet. Organizmi ka nevojë edhe për një sasi të caktuar yndyrash.

Categories
Dieta

Ju tregoj dietën që ju duhet për t’u shëndoshur, fitoni kilogramë në mënyrë të shëndetshme

Edhe pse konsumoni shumë, përsëri ju nuk po shtoni peshë. Kjo në fakt është një problem i madh pasi të qenit nënpeshë mund të dëmtojë në mënyrë serioze shëndetin tuaj. Problemet shëndetësore si: imuniteti i dobët, kockat e dobëta, humbja e flokëve e shumë të tjera mund të shtohen.

Disa gjendje mjekësore që mund të çojnë në mbipeshë janë hipertiroidizmi, çrregullime të ushqyerit, infeksionet virale, diabeti tipi 1 dhe kanceri. Të tjerë faktorë si gjenet, dieta e pashëndetshme dhe stresi gjithashtu mund të bëjnë që të jeni nëbpeshë.

Një nga mënyrat më të mira për të përballuar këtë problem është të konsumoni ushqime që ju ndihmojnë të shtoni në peshë. Megjithatë duhet të keni kujdes çfarë konsumoni.

Të konsumoni ushqime të shëndetshme por që ndihmojnë në shtimin e peshës, masës muskulare dhe të kockave. Në anën tjetër, konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme do të çojë në të tjera sëmundje fatale. Këtu është një listë ushqimesh për shtim në peshë:

Drithërat e plota përmbajnë sasi të larta të glukozës, e cila sillet si burimi kryesor i energjisë i trupit tuaj. Ato janë një burim i shëndetshëm i karbohidrateve,e cila mundëson që proteina të përdoret për të rritur masën muskulare sesa energjinë.

Drithërat e rafinuara si mielli i bardhë duhet të zvëndësohen me drithëra të plota pasi ato sigurojnë më shumë nutrient dhe promovojnë nivele të qëndrueshme energjie. Drithërat e plota përfshijnë makaronat, quinoa, orizi kaf dhe kokoshkat. Bagels-at, buka dhe drithërat të bëra nga drithërat e plota janë një opsion të shkëlqyer mëngjesi.

Arrat përmbajnë sasi të konsiderueshme kalorish në një porcion të vogël. Dy dorë bajame ose 18 arra shqeme mund të sigurojnë rreth 160 kalori. Në fakt bajamet përmbajnë vitaminë alfa-tocoferol , që ndihmon në parandalimin e dëmtimit të radikalëve të lirë pas stërvitjeve të rënda.

Arrat ofrojnë një kombinim të përkyer të yndyrnave të monosaturuara, fitosteroleve dhe amino-acidëve L-argininë. Ky kombinim siguron një rritje të kalorive dhe oksidit nitric, një substancë natyrale që promovon rritjen e muskujve dhe rikuperimin.

Arrat e Brazilit përmbajnë gjurmë të mineralit të selenit, që siguron rreth 190 kalori në vetëm 7 arra. Arrat përmbajnë yndyrna të poli-saturuara që ofrojnë kalori të shëndetshme në dietën tuaj. Arrat si bajamat, arrat shqeme, farat e lulediellit, farat e lirit dhe farat e kungullit duhen konsumuar.

Avokado është i pasur në yndyrna dhe kalori. Një avocado mesatare përmban rreth 300 kalori dhe 31 gr yndyrna. Yndyrnat që përmbajnë avokadot janë të monosaturuara, dhe janë të shëndetshme për zemrën. Të hani një avocado cdo ditë mund të bëjë që ju të shtoni peshë. Mund të shtoni disa copa avocado në omeletën apo sanduicin tuaj. Avokadot mund të përdoren për përgatitjen e sallatave.

Patatet janë burimi më i pasur i karbohidrateve dhe sheqernave komplekse. Ato janë mëse të rekomanduara për njerëzit mbi-peshë. Patatinat e përgatitura në vajëra të shëndetshëm ose sanduicët e vegjël duhet të hahen ndërmjet vakteve. Patatet në zgarë ose të pjekura kontribuojnë në mënyrë efektive në shtimin në peshë. Patatinat e skuqura të pashëndetshme ose ushqimet e përpunuara duhen shmangur pasi përmbajnë yndyrna trans dhe të pangopura.

Makaronat mund të përgatiten në një sërë mënyrash pasi konsiderohen të shijshme, dhe burime të mbushura me kalori karbohidrat. Ato gjenden lehtësisht dhe gatuhen me shumë perime për të siguruar mineralet dhe vitaminat esenciale.

Frutat e thata janë një burim i pasur i fibrave. Për të shtuar më shumë, ka një përmbajtje të lartë të vitaminave dhe mineraleve, të cilat janë të nevojshme për shëndetin në tërësi dhe ndërtimin e muskujve. Të qenit i lartë në kalori, ndihmon në arritjen e kalorive që janë të nevojshme për shtimin në peshë.

Gjithashtu ul dhe sasinë e yndyrës të ruajtur në trup. Frutat e thata mund të hahen si snack përgjatë ditës. Por sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë për të shmangur dehidratimin. Shmangni bananet e thata të reklamave pasi janë plot me yndyrë.

 

Smoothiet janë një burim i shkëlqyer për të konsumuar kalori ekstra pa shtuar ushqime solide në dietën tuaj. Smoothiet mund të përgatiten duke shtuar kombinime të ndryshme, si banane, qumësht, mango, qumësht soje, mjaltë, luleshtrydhe, kos i thjeshtë dhe ujë kokosi. Frutat e freskëta, jogurt, dhe qumështi i lopës mund të hidhen në blender për një snack me 400 kalori.

Ky produkt bulmeti është i mbushur me yndyrna të ngopura, mono-të pangopura dhe poli-të pangopura. Eshtë një burim i mirë i vitaminave si vitamina A, B12, E,K2 dhe D, minerale si kalciumi, fosfori dhe kaliumi, acidet yndyrore omega-3 dhe omega-6.

Gjalpi përmban rreth 100 kalori për lugë gjelle dhe sigurisht që ndihmon në shtimin në peshë. Megjithatë mbani në mendje që konsumimi i gjalpit në sasi të tepërta mund të ndikojë në shëndetin tuaj në mënyrë serioze. Konsumoni 2 lugë gjalp në ditë. Në momentin që shtoni paksa peshë, reduktoni sasi.

Vezët janë të paketuara me nutrient. Janë një burim i mirë i proteinave, yndyrnave, vitaminave A,D, kolinë dhe minerale si kalcium, selen, fosfor dhe kalium. Një vezë e zier do ju japë rreth 75 kalori. Mënyra më e mirë për të përgatitur një vezë për të shtuar peshë është ta konsumoni të zierë. Hani të paktën një vezë në ditë. Mbani mend vezët kanë një kolesterol të lartë. Megjithatë mos e teproni me to. Mund të hani të paktën 2 vezë në ditë. Në momentin që keni fituar një sasi të mirë të peshës, reduktojeni.

Peshku është i mbushur me proteina, acide yndyrore omega-3,acide yndyrore omega-6 dhe minerale si kaliumi, fosfori, magnezi dhe kalciumi. Peshku me yndyrë dhe me vaj, i cili ka më shumë acide yndyrore omega-3, është zbuluar që ul nivelet e këqija të kolesterolit.

Mund të merrni rreth 200 kalori nga 100 gram peshk. Të hani peshk do t’ju ndihmojë të ndërtoni muskuj në sajë të përmbajtjes proteinike. Ju mund të hani salmon, tuna, sardele etj. Mënyra më e mirë për të gatuar peshkun është ta gatuani në furrrë ose në zgarë. Nëse doni ta skuqni, sigurohuni që të mos ta mbi-skuqni.

Qumështi plot me yndyrë është i mirë për ata që duan të fitojnë peshë. Qumështi i plotë është i pasur në yndyrna, karbohidrate, proteina dhe sheqerna natyrale si kalciumi, kaliumi, fosofori dhe mangezi, vitamina A,D, folat dhe kolinë.

Një kupë qumësht i plotë përmban rreth 103 kalori. Nëse jeni intolerant ndaj laktozës, mund të zgjidhni si opsion qumështin e sojës. Por një tjetër opsion është dhe qumështi i bajames.

Categories
Dieta

Dieta anti-celulit nga Anila Kalleshi, ja si mund të shpëtoni

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste. Frutat e pasura me kalium, si ananasi, por edhe kërcelli me frutin, ndihmojnë në eliminimin e ujit të tepërt në organizëm. Ananasi dhe kercelli jo vetëm që janë të varfëra me kalori, por përmbajnë edhe substanca që përshpejtojnë humbjen e lëngjeve të tepërta tipike të celulitit.

Në veçanti tek ananasi gjendet bromelina që lehtëson tretjen, ndërsa kërcelli ka një funksion diuretik dhe detoksikues. Mos harrroni që celuliti nuk është shkaktuar vetëm nga teprica e yndyrnave, por nga një mahisje e indeve. Pra nuk është një problem që i intereson vetëm atij që ka ndonjë kile më tepër.

Shpesh vuajnë edhe ato gra me formë dhe peshë të përkryer. Dhe ja pse për ta luftuar nuk është e nevojshme të ndiqni një dietë të rreptë dhe me pak kalori. E rëndësishme është të zgjidhni ushqimet e duhura. Më të nevojshëm janë ato të pasura me kalium, që luftojnë mbajtjen hidrike: përveç ananasit dhe kërcellit me frutin vlejnë edhe bananet, patatet, dhe shume perime.

Pa harruar prodhimet e qumështit të freskët, peshkun dhe mishërat e dobëta të pjekura në mënyrë të thjeshtë. Të gjitha ushqimet që do të gjeni në dietën e kësaj jave për të cilat nuk ju këshillojmë kaloritë e zakonshme, sepse qëllimi juaj nuk është ai i humbjes në peshë , por eliminimi i celulitit.

Instituti kombëtar i ushqimit rekomandon që çdo ditë, një grua, të marrë 3.100 mg kalium dhe 60 mg vitamina C. Në 100 g ananas janë: 40 kalori; 250mg kalium;17 mg vitamina C. Në 100 g kërcell dhe frut janë: 26 kalori; 230 mg kalium; 40 mg vitamine C.

Mëngjesi: alternoni propozimet e mëposhtme :një gotë lëng ananas i freskët: një fetë bukë të zezë me 10 g mjaltë ; një kërcell me frut të shtrydhur të freskët; dy feta biskota me 10 gram marmalatë.

Të hënën – Dreka: 100 gr bresaola me copa djathi parmixhan, limon dhe një lugë vaj ulliri; 150 gr sallatë mikse ; 50 gr bukë të zezë ; 200 gr ananas . Darka: pure perimesh me një fetë buke; 100 gr mish, 30 gr bukë e zezë; 200 gr sallatë frutash të freskëta me feta ananasi .

Të martën – Dreka: 200 gr peshk zgarë me 50 gr oriz të bardhë si garniturë; 100 gr marule e përgatitur me një lugë vaj ulliri; 200 gr ananas . Darka: dy vezë surbull; 200 gr sallate miks; 40 gr bukë e zezë; një kërcell me ananas me feta me një lugë sheqer.

Të mërkurën – Dreka: 50 gr oriz me kunguj; 150 gr sallate mikse ; 30 gr bukë të zezë; një fetë ananas. Darka: 150 gr gjoks pule; 200 gr perime me një lugë vaj ulliri; 30 gr bukë të zezë; një fetë ananas.

Të enjten- Dreka: 50 gr makarona me domate; 100 gr sallatë e përgatitur me një luge vaj ulliri dhe limon; 30 gr bukë e zezë, sallatë frutash të freskëta. Darka: 100 gr gjizë, spinaq të zier dhe të përgatitur me një lugë vaj ulliri dhe djathë; 30 g bukë e zezë dhe nje banane.

Të premten – Dreka: sallatë prej 100 g patatesh të ziera, 50 g misër, 150 g domate dhe një lugë vaj ulliri, 30 gr bukë e zezë dhe 200 g ananas i freskët. Darka: 150 g peshk zgare, 200 g lakër të përgatitur me një lugë vaj ulliri, 30 g bukë e zezë dhe një sallatë frutash me portokall ,kërcell dhe ananas.

Të shtunën – Dreka: 100 gr biftek viçi ; 200 gr karrota me copa të vogla djathi,një lugë vaj ulliri dhe limon; 30 gr bukë e zezë dhe një banana.
Darka: 100 gr mocarelë ; një racion sallatë mikes e pëergatitur me një lugë vaj ulliri dhe limon,50 gr bukë e zezë,200 gr ananas.
Të dielën Përsërisni një nga ditët e javës.

Categories
Dieta

Dieta fantastike me kos nga Anila Kalleshi, humbni kilogramët e tepërt

Dieta me kos është një nga dietat e forta 7-ditore, e cila realizon një rënie në peshë mbresëlënëse: deri në 5 kg në javë. Dieta me kos është një dietë bashkëkohore, e cila bazohet në receta të pasura me proteina dhe të varfra me karbohidrate.

Ajo siguron elementët e nevojshëm ushqyes për organizmin nëpërmjet një ekuilibri ushqimor të përsosur dhe në të njëjtën kohë, pakëson ndjeshëm numrin e kalorive.

Kjo bën që trupi për energjinë e nevojshme të sigurojë kaloritë nëpërmjet indeve dhjamore të depozituara, kryesisht në zonën e barkut, duke mundësuar në këtë mënyrë shkrirjen e yndyrave.

Dieta me kos përjashton ëmbëlsirat, duhanin, alkoolin dhe pijet e gazuara. Recetat e sallatave janë ndërtuar me shumë pak vaj ulliri. Rekomandohet që gjatë kësaj diete të konsumoni sa më shumë ujë, si dhe të kryeni aktivitete fizike për rezultate sa më të mira.

Dita e parë- Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: Sallatë jeshile me një kokërr patate të zier. Darka: 200 gr fileto pule. Para gjumit: Një gotë kos me një domate të grirë në mikser.

Dita e dytë – Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: 50 gr oriz të shoqëruar me sallatë me domate. Darka: Sallatë me perime mikse, e shoqëruar me një fetë buke të zezë, ose integrale. Para gjumit: Një gotë kos.

Dita e tretë – Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: Supë perimesh mikse e shoqëruar me sallatë perimesh mikse. Darka: 200 gr peshk i pjekur në zgarë e shoqëruar me sallatë jeshile. Para gjumit: Një banane.

Dita e katërt-Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: 200 gr fileto pule, e shoqëruar me sallatë greke (domate, ullinj, qepë, djath i bardhë).
Darka: 2 kokrra patate të ziera, të regjura në uthull molle. Para gjumit: Një gotë kos me një domate të grirë në mikser.

Dita e pestë – Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: 50 gr oriz.
Darka: 100 gr fileto pule e shoqëruar me sallatë perimesh mikse.
Para gjumit: Një thelë shalqi.

Dita e gjashtë – Mëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Dreka: 200 gr peshk i pjekur në zgarë e shoqëruar me sallatë jeshile, ose me sallatë perimesh mikse, si dhe një fetë buke e zezë ose integrale. Darka: Perime të pjekura në zgarë. Para gjumit: Një thelë pjepër.

Kjo dietë rekomandohet të përsëritet jo më shumë se një herë në muaj. Pasi e realizuat dietën, kaloni gradualisht në recetat e personalizuara, duke pasur kujdes që të mos abuzoni me sasinë, pasi kilet që keni humbur mund t’i zëvendësoni sërish me shpejtësi.