Categories
Këshilla

Arrat apo bajamet? ‘Garën’ për vetitë anti-inflamatore dihet se kush e fiton

Arrat janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të merrni.

Pavarësisht nëse preferoni të hani fëstëkë të pjekur me djathë dhe rrush ka kaq shumë mënyra për të shijuar arrat çdo ditë. Përveçse janë të pasura me lëndë ushqyese, shumë lloje të arrave kanë një efekt anti-inflamator në trup.

Bajamet janë, për shembull, antioksidantë që kanë veti anti-inflamatore. Më saktësisht, antioksidantët na mbrojnë nga stresi oksidativ, i cili dëmton qelizat dhe nxit inflamacionin.

Arrat janë zgjedhja më e mirë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e arrave që do të kenë një efekt anti-inflamator në trup. “Arrat dallohen, sepse kanë më së shumti ALA (acid alfa-linolenik), një acid yndyror omega-3 që ka efekte të forta anti-inflamatore,” thotë Samuels.

Arrat janë gjithashtu një burim i pasur i vitaminave dhe antioksidantëve anti-inflamatorë, përfshirë vitaminën E dhe fitonutrientë të tjerë si acidet fenolike, taninet dhe flavonoidet.

“Edhe pse nuk ka pasur shumë kërkime mbi arrat dhe shënuesit e inflamacionit, kërkimet e fundit kanë treguar se konsumi ditor i tyre ka zvogëluar përqendrimet e disa biomarkerëve inflamatorë,” thotë ajo.

Sigurisht, nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar këto përfitime shëndetësore, shton ajo, por ndërkohë, pse të mos “rrisni” marrjen tuaj të arrave?

Categories
Këshilla

Vaj ulliri me kripë – kura natyrale për problemet me kockat

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur.

Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit kërkojnë ndihmën e medikamenteve qetësues.

Shpesh këto ilaçe, kur pihen me tepri janë të dëmshme për stomakun dhe mëlçinë. Natyra nga ana tjetër na ka dhënë shumë burime të rëndësishme kundër dhimbjeve që nuk dëmtojnë organet e tjera. Në këtë artikull do të mësoni për një trajtim të fuqishëm kundër dhimbjeve të kyçeve që bazohet në përdorimin e kripës dhe vajit.

Vaji i ullirit është i pasur me polifenolë që shërbejnë si antioksidantë. Në momentin që ky lëng i artë bie në kontakt me organizmin, ngadalëson plakjen e qelizave. Kjo do të thotë që dhimbjes i duhet më shumë kohë për t’u shfaqur.

Vaji i ullirit përmban edhe substanca që parandalojnë aktivizimin e inflamacionit. Vaji i ullirit rregullon qarkullimin e gjakut që rrjedhimisht mban organet të shëndetshme.

Trajtimi me vaj dhe kripë, kërkon kripë deti sepse ofron përfitime shumë të mira për organizmin. Kripa e detit përmban magnez që forcon indet. Mineralet e tjera te kripa janë shumë të mira për sistemin imunitar dhe për shërimin e kockave dhe muskujve. Sikur të mos mjaftonte kjo, kripa e detit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe eliminon sasitë e tepërta të sodiumit në gjak, duke ulur tensionin e tij.

KURA (Përbërësit: 1 gotë me ujë, 20 lugë gjelle me vaj ulliri, 10 lugë gjelle me kripë deti)

Shtoni vajin e ullirit dhe kripën në ujë dhe përziejini së bashku. Masën e përfituar përdoreni për të masazhuar zonën e prekur nga dhimbja për rreth 3 minuta. Masazhi fillestar duhet të zgjasë 3 minuta dhe duhet të arrini që të masazhoni zonën e prekur për deri 10 ose 20 minuta.

Kjo kurë duhet aplikuar në lëkurë për 10 ditë me rradhë. Rezultatet do të jenë të shpejta dhe afatgjatë. Do të shikoni që do të mund të lëvizni më lehtë dhe dhimbja do të zbutet ndjeshëm. Nëpërmjet këtij masazhi, qelizat tuaja do të rigjallërohen, qarkullimi i gjakut do të jetë më i mirë dhe sistemi imunitar më i fortë.

Në disa raste mund të vëreni që lëkura mund të skuqet. Kundër skuqjes mund të përdorni një peshqir me ujë të ngrohtë dhe më pas pak pudër. Ju këshilloj ta provoni këtë kurë. Nuk keni asgjë për të humbur, përkundrazi mund të përfitoni shumë.

Categories
Këshilla

Kur fëmija nuk pi ujë, çfarë mund të ndodhë me të?

Prindërit janë shumë të shqetësuar kur e shohin fëmijën e tyre të refuzojë me kokëfortësi të pijë ujë, pasi ekspertët theksojnë se, si në foshnjëri ashtu edhe në fëmijëri, hidratimi adekuat i trupit është thelbësor për zhvillimin e shëndetshëm të fëmijëve.

Edhe një mungesë e lehtë e ujit nga trupi shkakton një ndjenjë “lodhjeje”, ankthi dhe ndoshta nervozizmi. Në shkollë një mungesë e vogël e ujit zvogëlon qartësinë mendore dhe aftësinë për t’u përqendruar në shkollë. Studimet ndërkombëtare kanë treguar se marrja e ujit i ndihmon fëmijët të kryejnë ushtrime përqendrimi dhe perceptimi.

Të gjithë ne vazhdimisht humbasim një sasi uji nga trupi përmes frymëmarrjes, djersës dhe urinës. Foshnjat dhe fëmijët janë një grup veçanërisht i prirur ndaj dehidrimit, pasi ata nuk janë në gjendje të kujdesen për veten e tyre. Prandaj është përgjegjësi e prindërve dhe mësuesve që të kujdesen për hidratimin e fëmijëve gjatë gjithë ditës.

Studimet kanë treguar se një përqindje e madhe e fëmijëve të moshës shkollore mbërrijnë në shkollë në mëngjes relativisht të dehidratuar, veçanërisht në vendet mesdhetare, dhe marrja e ujit gjatë ditës së shkollës është e pamjaftueshme. Është e rëndësishme që të keni një konsum të lartë të lëngjeve në mëngjes dhe në shkollë që fëmijët të kenë akses adekuat ndaj lëngjeve gjatë ditës.

Sipas Autoritetit Europian për Sigurinë e Ushqimit Rekomandimet (EFSA) për hidratimin e duhur tek fëmijët janë si më poshtë: 1,300 ml / ditë për fëmijët 2-3 vjeç, 1,600 ml/ditë për djemtë dhe vajzat 4-8 vjeç, 2,100 ml/ditë për djemtë 9 deri në 13 vjeç, 1,900 ml për vajzat 9 deri në 13 vjeç, ndërsa për adoleshentët nga 14 vjeç e lart, rekomandimet janë të njëjta me ato të të rriturve, pra 2 dhe 2.5 litra lëng për gratë dhe burrat respektivisht.

Hidratimi i duhur i fëmijëve

-Siguroni nivele adekuate të hidratimit tek fëmijët duke u dhënë atyre shpesh përveç ujit, qumështit, lëngjeve, smoothie
-Sigurohuni që ata të konsumojnë të paktën 5 racione fruta dhe perime në ditë.
-Siguroni marrjen e ushqimeve të tjera që kanë përmbajtje të lartë uji p.sh. supë, tavë, salcë makarona, pelte frutash, kos.

Fëmijët konsiderohen të hidratuar në mënyrë adekuate nëse kanë një humbje peshe jo më shumë se 3%, dehidratim të lehtë deri në të moderuar kur ka një humbje prej 3-9% të peshës trupore, ndërsa dehidratimi i rëndë tregohet me një humbje prej më shumë se 9% të pesha e trupit.

Categories
Këshilla Receta

Çaj kamomili me xhenxhefil – Forcon imunitetin dhe largon stresin

Kamomili është një nga bimët mjekësore më të shëndetshme për organizmin. Çaji i bërë prej tij është një kurë shumë e mirë për shqetësimet fizike por edhe emocionale.

Ky çaj fantastik bimor ndihmon kundër pagjumësisë, përmirëson sistemin imunitar dhe largon stresin. Qetëson nervat, eliminon gazrat e stomakut, lehtëson tretjen dhe shumë më tepër. Ky lëng plot vlera mund të shijohet veçmas por edhe duke u kombinuar me përbërës të tjerë të rëndësishëm siç është xhenxhefili.

Çaj kamomili me xhenxhefil, përbërësit:

1 lugë çaji me lule kamomili, 1 gotë e gjysmë me ujë, gjysmë luge çaji me kanellë pluhur, një majë luge me xhenxhefil pluhur ose një copë e vogël xhenxhefili të freskët të grirë hollë, një lugë çaji me mjaltë (opsionale)

Përgatitja: Ziejeni ujin dhe fusni kamomilin. Mbajeni për 4-10 minuta. Më pas, shtoni kanellën dhe xhenxhefilin. Pasi të zjejë për pak minuta, kullojeni dhe shtoni mjaltin. Kur konsumohet gjatë darkës, ky çaj ka aftësinë të ndihmojë trupin dhe organizmin të çlodhet, e të bëhet gati për një gjumë të rehatshëm e të qetë.

Vlerat e tij:

E sjell gjumin sa hap e mbyll sytë – Çaji i kamomilit dhe vajrat që kanë si përbërës këtë bimë përdoren gjerësisht për vetitë e tyre qetësuese. Përbërja kimike e kamomilit ka veti qetësuese.

Për një frymëmarrje më të qetë gjatë ftohjes – Nuk mund të themi se kamomili është një kurë për ftohjet, por ai mund të qetësojë ndjeshëm shqetësimet e shkaktuara nga simptomat.Studimet tregojnë se thithja e avullit që përmban ekstrakte kamomili zbut problemet e shkaktuara nga infesksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Kamomili përmban elementë anti-inflamator, të cilat mund të shpjegojnë këtë efekt pozitiv.

Stres? Konsumoni kamomil për të ulur nivelin e stresit – Kamomili përmban apigenin, një përbërës që ka efekte që luftojnë ankthin.Një studim zbuloi se pacientët që përjetonin shpesh herë ankth treguan përmirësime nga marrja e ekstrakteve të kamomilit nëpërmjet kapsulave. Kamomili ndër të tjera përdoret edhe për kurimin e dhimbjeve të stomakut, të barkut dhe si vaj për të kuruar plagët, ekzemat.

Categories
Këshilla

A e dini pse nuk duhet t’i lani dhëmbët pasi të konsumoni mëngjesin?

Si duket rutina juaj e mëngjesit? Një vrap energjik i ndjekur nga një dush i ftohtë? Zgjimi tre herë para se të dilni nga shtrati? Ne të gjithë i fillojmë ditët tona ndryshe, por ka një pjesë të rutinës së mëngjesit që të gjithë duhet ta bëjmë në një mënyrë të caktuar, sipas një videoje virale TikTok.

Anna Peterson nga Essex është një terapiste dentare (një profesioniste shëndetësore që bën disa nga punët më të drejtpërdrejta të ndërmarra nga një dentist). Në një video të shpërndarë në llogarinë e saj stomatologjike Tik Tok, Peterson thotë se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët pas mëngjesit, bëjeni gjithmonë më parë.

“Ka dy arsye për këtë”, shpjegon ajo për ndjekësit e saj. “Kur hani mëngjes, goja juaj bëhet acid, kështu që ajo që po bëni kur lani dhëmbët pas mëngjesit është të fshini acidin në dhëmb dhe kjo konsumon smaltin.

“Edhe larja para mëngjesit mbron dhëmbët tuaj nga çdo gjë që do të hani.” Këshillat e saj mbështesin një raport të markës së pastës së dhëmbëve Colgate, duke thënë se larja e dhëmbëve pas ngrënies mund “ndonjëherë” të ndikojë në smaltin e dhëmbëve tuaj.

Mund të vijë si një tronditje për këdo që supozoi se ishte më mirë të lani dhëmbët pas mëngjesit në një përpjekje për të hequr qafe ushqimin që sapo keni konsumuar. Në pjesën e komenteve, një ndjekës pohoi: “Jo të gjithë dentistët pajtohen për këtë. Disa dentistë thonë se është mirë për sa kohë që largoheni 30 minuta pasi keni ngrënë/pirë ”. Grupi i kujdesit shëndetësor Bupa pajtohet që nëse lani furçën pas ushqimit, është mirë të prisni të paktën një orë pasi të keni ngrënë pasi kjo i jep kohë pështymës të neutralizojë acidet në gojë të shkaktuara nga ushqimet.

Faqja e internetit e NHS nuk ka këshilla specifike nëse duhet të lani dhëmbët para ose pas mëngjesit. Ju këshillon që të lani gjithmonë dhëmbët me pastë dhëmbësh me fluor dy herë në ditë për rreth dy minuta çdo herë për të ndihmuar në mbajtjen e dhëmbëve dhe gojës tuaj të shëndetshëm.

Categories
Këshilla

Si ta hiqni erën e keqe të gojës, edhe kur keni larë dhëmbët dhe jeni të pastër?

Pikërisht kur nuk duhet, ndjen që diçka nuk shkon me frymëmarrjen tënde. Problem i madh, padiskutim. Edhe pse je i rregullt me larjen e dhëmbëve e gjithçka tjetër, aroma e pakëndshme e gojës është sërish aty. A ka ndonjë metodë tjetër që na ndihmon të shpëtojmë prej saj?

Mos lini asnjë vakt. Edhe pse dieta mund të mos ju duket e lidhur me freskinë e gojës, në fakt nëse ju lini një vakt pa konsumuar, stomaku fillon të punojë duke qënë bosh. Kjo shkakton çlirimin e lëngjëve gastrike të cilat mund të provokojnë aromën e rënduar të frymës.

Higjiena orale. Edhe pse mund të duket paksa banale, ky rregull duhet të ndiqet me rigorozitet. Larja e gojës mbas çdo vakti është e rëndësishme si për të shmangur aromën e pakëndshme, por edhe për tu kujdesur për shëndetin e dhëmbëve. Nëse ‘goditeni’ papritur, provoni të përdorni një sprucues frekues me efekt antibaktrerial.

Tharja e gojës. Kur goja nuk është e hidratuar sa duhet, fryma mund të bëhet e rëndë dhe e pakëndshme. Përpiquni të pini sa më shumë ujë gjatë ditës për ta evituar atë.

Majdanoz. Nëse gjendeni papritur në një situatë të tillë, provoni të përtypni disa gjethe të vogla majdanozi. Do t’ju kalojë për pak minuta. Mente. Do t’ju ndihmojë të ruani një frymëmarrje të freskët gjatë gjithë ditës.

Sherebelë. Edhe gjethet e sherebelës mund të përdoren për të njëjtin qëllim. Vitamina C. Ushqimi është më i rëndësishmi. Përpiquni të konsumoni ushqime të pasura me vitamin C për të patur gjithmonë një frymë të freskët dhe pa aromë të pakëndshme.

Categories
Këshilla

Mjaltë me piper të zi, kura fantastike natyrale

Duke qenë se shumica e njerëzve preken nga problemet e frymëmarrjes është e domosdoshme që të merren masa për mbrojtur organizmin dhe trupin përpara se ai të preket nga virozat.

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj virozave gjatë stinës së gripit apo edhe stinëve të tjera një krejt natyrale me dy përbërës të fuqishëm në vlera shëruese do të rigjeneronte menjëherë organizmin duke i dhënë atij imunitet të fortë.

 

Mjaltë dhe piper i zi. Një kurë e lashtë, e trashëguar brez pas brezi në mbarë botën e që çliron në mënyrë të menjëhershme rrugët e frymëmarrjes dhe largon të ftohurën.

Si ndikon mjalti dhe piperi i zi në organizëm kundër të ftohtit?
Mjalti është padyshim një nga kurat më të mirat natyrale për të parandaluar dhe trajtuar virozat e dimrit, gripin dhe të gjitha komplikacionet që vijnë prej tyre.

I mirënjohur për vetitë e tij kurative, mjalti përmban vlera anti-bakteriale dhe antioksidantë të cilët forcojnë imunitetin dhe parandalojnë prekjen nga virozat.

I përdorur gjerësisht si një erëz që u shton shije ushqimeve, piperi i zi vepron gjithashtu si një kurë natyrale efektive për të parandaluar kollën, fytin e thatë dhe të ftohurën në përgjithësi.

Kjo erëz është e pasur me shumë vlera ushqyese siç ëhstë vitamin C, antioksidantët dhe vetitë antibakteriale. Kur përdoret i kombinuar me mjaltin, të dy veprojnë si agjentë të fuqishëm në çlirimin e frymëmarrjes.

Si ta përdorni mjaltin dhe piperin e zi? Dy kura të thjeshta, me efekte të fuqishme të përdorimit të mjaltit dhe piperit do t’iu ndihmojnë të largoni menjëherë virozat.

Piper i zi pudër dhe mjaltë: Hidhni në një tigan 5-6 kokrra piperi të zi dhe vendosni në zjarr të ngadaltë, lërini pak dhe më pas shtypini dhe bluani në formën e pudrës.

Hidhni në një tas gjysmë luge gjelle me mjaltë dhe pak nga piperi i bluar, përzjeheni dhe më pas konsumoheni. Bëjeni këtë rregullisht çdo mëngjes të parandaloni kollën dhe dhimbjet në kraharor dhe qendroni larg të ftohurës dhe fytit të thatë.

Çaji me Piper të Zi – Në vend të konsumimit të çajit normal, konsumoni çaj piperi të zi me mjaltë në mëngjes për ti qendruar larg të ftohtit dhe gripit.

Hidhni dy lugë të vogla me piper të zi të bluar në një filxhan ujë të valuar. Lëreni të zjejë për 5 minuta dhe më pas shtojini një lugë çaji me mjaltë. Konsumojeni të ngrohtë. Bëjeni këtë kurë rregullisht dhe do të keni një organizëm dhe imunitet të fuqishëm kundër virozave.

Categories
Këshilla

Shumë studime për kafenë, i fundit ka një lajm pozitiv për adhuruesit e saj

Pirja e deri në tre filxhanë kafe në ditë lidhet me një rrez ik të reduktuar të sëmu ndjeve kardiovaskulare, sipas një studimi të ri shkencor. Kafeja është një nga pijet më të njohura por deri më tani pak dihet për ndikimin e saj afatgjatë në shëndetin kardiovaskular.

Studimi analizoi të dhënat për pothuajse 468,700 njerëzve me një moshë mesatare 56 vjeç.”Gjetjet tona tregojnë se konsumi i rregullt i kafesë është i sigurt, madje edhe konsumi i lartë ditor nuk ishte i lidhur me një rezultat negativ kardiovaskular ose vde kshm ëri për 10 deri në 15 vitet e ardhshme.

Në të kundërt, konsumimi i deri në tre kafeve në ditë ishte i lidhur me rreziqe më të ulëta për “goditje, vde kje nga sëmundjet kardiovaskulare ose shkaqe të tjera,” tha Judith Simon nga Universiteti Semmelweis në Budapest.

Categories
Këshilla

Fasulet e zeza, çfarë janë dhe vetitë e tyre!

Sipas Annessa Chumbley- t, konsulente ushqimore e specializuar, fasulet e zeza gëzojnë shumë më shumë antioksidantë se çdo lloj tjetër i fasules.

Përfitimet shëndetësore të fasuleve të zeza janë nga më të ndryshmet: 1. Ndikojnë te problemet e zemrës – Duke ulur kolesterolin, fasulet e zeza sigurojnë shëndetin e zemrës suaj falë sasisë së madhe të fibrave të tretshme që gjenden te këto bishtajore.

2. Kontrollojnë sheqerin në gak – Fasulja e zezë përmban niseshte rezistente, që kalon nëpër zorrët tuaja dhe parandalon rritjen e nivelit të sheqerit në gjak.

3. Ju ndihmojnë të ndiheni mrekullueshëm – E konsideruar si “super fasulja”, vetëm në një filxhan fasule të zeza gjenden 15 gram proteina dhe 15 gram fibra. Ky kombinim shërben për t’ju mbajtur energjikë dhe të ngopur. Sikur të mos mjaftonte kjo, fasulja e zezë ndihmon edhe metabolizmin e yndyrës.

Por ato kanë dhe anët e tyre negative dhe personat që kanë probleme me tretjen, të cilët rrezikojnë gazra dhe fryrje për shkak të nivelit të lartë të fibrave nuk duhet t’i konsumojnë.

Po kështu përdorimi i tyre i shpeshtë ndalohet dhe për këdo që ka hipertension (tension të lartë të gjakut) si pasojë e sasisë së madhe të natriumit.

Categories
Këshilla

Dieta një javore me rezultate të larta, Anila Kalleshi e publikon për ju

Nëse kërkoni të humbisni peshë dhe po kërkoni një regjim të caktuar ushqimor me të cilin e keni të sigurtë rënien nga pesha Anila Kalleshi ju sugjeron këtë menu. Është e këshillueshme që ky regjim , të shoqërohet dhe me trajtime të veçanta për trupin, të cilët do t’ju mundësojnë të humbni kile, por të krijoni një trup të tonifikuar dhe pa lëkurë të lëshuar.

Dietë 1500 kcal/ditë. Karbohidrate 50 për qind, proteina 20 për qind, yndyrna 30 për qind, kolesterol 150 mg/ditë. Vaktet është mirë të konsumohen në këto orare: Mëngjesi: 8:00-9:00, Paradreke: 11:00, Dreka: 13:00, Pasdite: 17:00, Darka: 20:00.

E hënë: Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë (30 gr) me 1 vezë të zier pak, 30 gr djathë të bardhë pa yndyrë. Paradreke: 1 portokall të shtrydhur. Dreka: 1 kupë oriz me kërpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose një gjoks pule, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me barishte të ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhë dhe 1 grusht qershi. Darka: Sallatë greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë (30 gr), 60 gr djathë pa yndyrë (rikota).

E martë: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 3 lugë tërshërë. Paradreke: 10 kokrra bajame. Dreka: 1 racion bishtaja, sallatë me domate dhe kastraveca, 60 gr mish pa dhjam, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 banane e vogël Darka: sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E mërkurë: Mëngjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithëra me fibra
Paradreke: 1 kokërr mollë. Dreka: 150 gr mish pule, sallatë jeshile, 1 kupë oriz kaf me salcë zarzavatesh. Pasdite: 1 banane e vogël. Darka: Sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E enjte: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 kokërr pjeshkë. Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallatë me spinaq të freskët me vaj ulliri dhe limon, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë pule me perime, kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me perime të ziera.

E premte: Mëngjesi: 1 kokërr vezë e zier. Paradreke: 1 grusht qershi
Dreka: 2 patate të pjekura, 150 gr peshk, sallatë me lulelakër dhe panxhar. Pasdite: 1 fetë biskotate me domate dhe gjizë pa kripë. Darka: 60 gr peshk ton, sallatë jeshile, 1 fetë bukë e zezë, kos pa yndyrë.

E shtunë; Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë me gjizë dhe domate. Paradreke: 1 kokërr dardhë. Dreka: 1 racion thjerrëza, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me spinaq të zier. Pasdite: 1 grusht me fruta të thatë jo të kripura, jo të pjekura. Darka: 1 fetë bukë e zezë, 1 racion burani, 1 vezë e zier, 125 ml kos pa yndyrë.

E diel: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 frut
Dreka: 200 gr merluc, sallatë me rukola. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë peshku, sallatë me brokoli dhe lulelakër.

Kujdes: Gjatë gjithë dietës ditore nuk duhet të konsumohen më shumë se 2 lugë gjelle vaj ulliri. Jo më shumë se 2 kafe në ditë dhe të konsumohet me sheqer dietik. Jo më shumë se 1 filxhan çaj në ditë me sheqer dietik.

Në ditën që është për t’u konsumuar peshk ton të zgjidhet në konservë uji dhe jo konservë vaji. Djathi duhet të jetë pa yndyrë, rikota ose gjizë pa kripë. 2 herë në javë duhet të konsumohet peshk i freskët.