Categories
Këshilla

Konsumoni një gram shafran në mëngjes dhe do të keni këtë efekt fantastik

Konsumimi i një grami të shafranit për mëngjes e përmirëson kujtesën, është ky rezultat i hulumtimeve të kryera në Tajlandë. Në studim janë përfshirë meshkujt dhe femrat më të vjetra se 60 vjet, të cilëve u është diagnostikuar diabeti dhe është raportuar se një gram i shafranit e përmirëson kujtesën dhe e zvogëlon rrezikun e diabetit në fazat e hershme.

Kujtesa e pjesëmarrësve u testua para dhe pas konsumimit të shafranit, dhe rezultati ishte se pjesëmarrësit të cilët kishin përdorur shafran gjatë mëngjesit kishin kujtesë më të mirë në krahasim me ata që nuk e kishin përdorur këtë erëz.

Rezultatet e hulumtimit janë botuar në revistën “Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition”. Studimet e mëparshme kanë treguar se diabetikët në fazat e mesme të sĕmùndjes janë më të prirë ndaj humbjes së vëllimit të trurit, gjë që çon në humbjen e kujtesës dhe aftësisë për të menduar.

Shafrani rrjedh nga një familje e xhenxhefilëve nga rrënjët e së cilës fitohet shija aromatike e ëmbël dhe djegës, pak e hidhur dhe rrëshinore. Kjo erëz u jep gjellëve një ngjyrë të artë, ndërsa ka shumë emra si shafrani i Indisë dhe rrënja e verdhë. Shafrani është një nga përbërësit e domosdoshëm të curryt indian.

Nga këto dy erëza fantastike, kush është më e shëndetshme për trupin? Varet nga nevojat e trupit tuaj. XHENXHEFILI përmban: Magnez, vitaminë C, vitaminë B6, kalcium, zink, fosfor, hekur, bakër. SHAFRANI I INDISË përmban: Vitaminë B6, kalium, hekur, vitaminë C, kalcium, magnez.

Shafrani i Indisë përmban më shumë hekur se xhenxhefili, i cili është i mrekullueshëm për njerëzit që kanë hemoglobinë të ulët dhe probleme me metabolizmin. E forcon imunitetin dhe ndihmon gjatë gripit, urthit, qetëson aknet dhe çrregullimet tjera të lëkurës, stimulon shërimin e plagëve, zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe kolesterolit të keq, ndihmon në luftën kundër kilogramëve të tepërta, pastron mëlçinë dhe e normalizon periudhën e ciklit menstrual.

Xhenxhefili ndihmon në absorbimin e vitaminave dhe mineraleve, gjë që është e rëndësishme gjatë gjendjes së eshtrave të dobëta dhe anemisë, heq simptomat e ftohjes, njollat e plakjes, përmirëson gjendjen e lëkurës, zvogëlon inflamacionin e nyjeve, largon dhimbjen e muskujve, të përzierat…

Të dyja erëzat duhet të përfshihen tek të ushqyerit e juaj të përditshëm, prandaj njihuni me trupin tuaj dhe zbuloni se kur, çfarë erëze duhet të përdorni.

Categories
Këshilla

Mjaltë, kanellë dhe xhenxhefil, përzierja fantastike që ndikon te kanceri

Me këtë pije magjike, ju mund të shijoni shumë përfitime shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e çmendurisë e madje edhe kan cerit. Këto të dhëna janë gjetur në shumë studime. Pija ka prejardhjen nga India.

Përbërësit: 1/2 e lugës së gjellës xhenxhefil. 1/2 e lugës së gjellës kanellë. 1/6 e lugës së gjellës shafran të Indisë. 1/2 e filxhanit të çajit qumësht. Pak mjaltë.

Përgatitja – Përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe shtojini 1/2 e një litri ujë të vluar. Qumështi i nxehtë gjithashtu duhet t’i hidhet tani. Menjëherë pas përgatitjes kujdesuni që të konsumoni pijen, duke mos e ndarë në disa pjesë për gjithë ditën.

Categories
Këshilla

Shega është “mbretëresha e vjeshtës”, vlerat e jashtëzakonshme të saj

Janë të shumta vlerat e shegës. Ajo përmban taninë, sheqer, proteina, vitaminë C etj. Shega përmban pothuajse dy herë më shumë vitamin C se molla. Sipas Mjekësisë Kineze ngrënia e shegës në vjeshtë na ndihmon të ruajmë lëkurën nga i ftohti i dimrit.

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën.

Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në fytyrë, në flokë dhe në thonj.
Shumë studime kanë vërtetuar se shega është një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor dhe eshtëror.

Shkencëtarët konsiderojnë që ajo mund të reduktojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës tek obezët me 17 për qind. Përveç dobive për zemrën dhe enët e gjakut, përbërësit e shegës pengojnë rritjen e kancerit të gjirit, prostatës, zorrës së trashë, leukemisë dhe parandalojnë ndryshimet të cilat nxisin rritjen e tumorit.

Shega është po ashtu e mbushur me vitaminë C dhe konsiderohet mjekim i shkëlqyeshëm kundër proceseve inflamatore. Shega i kthen elasticitetin lëkurës, duke luft uar njëkohësisht kundër ekzemave, psoriazës dhe lëkurës të djegur nga dielli.

Acidet yndyrore që përmban reduktojnë ënjtjet dhe dhimbjet e muskujve. Shega është e pasur me fitoestrogjene, të cilat lehtësojnë simptomat e menopauzës dhe paramenopauzës si djersitja gjatë natës.

Recete anti-plakje me shegë. Përbërësit: kokrrat e ½ shege. 1 lugë çaji me mjaltë. 4 lugë çaji me miell tërshëre. 2 lugë çaji vaj ulliri. Përgatitja:
Vendosini të gjithë përbërësit në blender dhe lërini të bëhet një masë kompakte. Këtë përbërje më pas vendoseni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 25 minuta. Në fund shpërlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Categories
Këshilla

Nëse keni këto probleme shëndetësore, nuk duhet të konsumoni domate

Domatja njihet si perime me vlera të shumta ushqyese dhe gjen konsumim në çdo stinë të vitit. Nëse e konsumoni atë në formë të papërpunuar kryesisht, do të përfitoni shumë vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë.

Por, domatja ka edhe anën e saj të errët, e cila shkakton efekte anësore në shëndet. Ja cilët janë efektet negative më të mëdha të saj nëse konsumohet në një masë të madhe:

Rënie imuniteti: Elementi kryesor që gjendet në domate të freskët të papërpunuar është likopeni, një ‘pigment karotenoid’. Është një përbërje kimike që supozohet të mbajë larg shfaqjen e kancerit të gjirit.

Por, konsumimi i tepërt i këtij komponenti mund të ndërhyjë në aktivitetet e rregullta të sistemit tonë imunitar dhe ta ngadalësojë atë. Si rezultat, trupi ynë humbet aftësinë e tij për të mbrojtur veten nga disa sëmundje të zakonshme mikrobiale (bakteriale, fungale dhe virale). Në të njëjtën kohë ai gjithashtu bëhet e paaftë për të riparuar dëmet ekzistuese fizike.

Shqetësime gastrointestinale: Domatja është plot me acide. Pra, konsumi i tepërt i domates shkakton çrregullime të ndryshme gastrointestinale. Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një çrregullim i zakonshëm i zorrëve.

Kjo sëmu ndje ngre nivelin e acidit të tretjes në stomak, i cili fillon të rrjedhë jashtë. Gradualisht, acidet arrijnë në murin e ezofagut tonë dhe shkaktojnë një ndjesi djegieje në të.

Acidet nga domatet mund ta bëjnë këtë gjendje më keq dhe mund t’ju japin edhe urth. Pra, nëse tashmë jeni diagnostikuar me probleme të tretjes, kufizoni konsumimin e domate menjëherë.

Çrregullime të zorrëve: Përmbajtja e likopene në domate mund të shfaqë disa probleme serioze në zorrë, të tilla si sindroma e zorrës së irrituar. Ai karakterizohet nga dhimbje akute dhe nga një bezdisje e madhe. Përveç këtyre, gjithashtu mund të përjetoni disa shqetësime të tjera të vogla si gazra, fryrje barku,etj.

Nëse konsumoni më shumë se 30 mg likopen në ditë, kjo mund të shkaktojë simptoma të tilla si vjellje, diarre etj. Gurët në veshka: Domatet, sidomos farat e tyre janë të pasura me kalcium dhe oksalat. Nëse vuani nga probleme të vogla në veshka, trupi juaj do ta ketë shumë të vështirë t’jua tresë këto komponentë.

Në një rast të tillë, konsumimi i sasive të mëdha të domates do të jetë e dëmshme për ju, pasi kalciumi dhe oksalatet do të grumbullohen në veshkat dhe do të formojnë gurë të vegjël e të mëdhenj.

Nxit shfaqjen e kan cerit të prostatës dhe e përkeqëson gjendjen nëse jeni prekur prej tij: Studimet kanë treguar se likopenet e pranishme në farat e domateve mund të shkaktojë anomali në gjëndrën e prostatës mashkullore.

Ndikimi në sistemin riprodhues është i madh, pasi kjo anomali shkakton dhimbje të forta, vështirësi në urinim etj. Ndonjëherë mund të çojë në kancer të prostatës.

Shkakton reaksione alergjike: Likopeni i tepërt mund të na japë edhe reaksione alergjike. Disa nga simptomat e alergjisë së likopenit përfshijnë kruajtje, skuqje, shtrëngim gjoks, buzë të fryra, ndjesi djegieje në sy, etj.

Categories
Këshilla

Kura natyrale: Soda e bukës për bajamet, si ta përdorni

Një nga problemet më të përhapura shëndetësore gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit janë infeksionet e bajameve dhe grykëve. Këto infeksione prekin kryesisht fëmijët por nuk përjashtohen as të rriturit.

Infeksionet e bajameve shkaktohen kryesisht nga bakteret nëpërmjet ushqimeve të konsumuara por edhe ajrit të ndotur dhe të ftohurës. Bakteret përgjegjëse për këto infeksione janë kryesisht: stafilokoku, streptokoku, myku dhe virozat.

Infeksionet shoqërohen me probleme si: vështirësia në gëlltitje, njolla të bardha në formë rrethore, dhe skuqja e bajameve. Simptomat më të zakonshme të problemeve me bajamet janë; djegia e fytit, humbja e oreksit, fryrje të gjendrave limfatike në anë të qafës dhe fytit, ethe, temperatura dhe dhimbjet e fytit.

Ekspertët nuk përjashtojnë as humbjen e dëgjimit, vështirësi në të folur, dhimbje të veshit dhe erë të keqe të gojës.
Si të përdorni sodën për shërimin e bajameve – Gjyshet dhe nënat tona kanë gjithnjë zgjidhje, që sado të çuditshme të tingëllojnë, funksionojnë me të vërtetë kundër këtyre infeksioneve të dhimbshme.

Pikërisht sipas traditës së gjysheve, ju mjafton të keni një copë nape ose garze sterile ta njomni me pak ujë të ftohtë ta lyeni me sodë buke dhe me të, të pastroni bajamet ose fytin nga pjesa e brendshme.

Është paksa e sikletshme por rezultati i pastrimit të bajameve dhe fytit nga infeksionet apo qelbëzimi është shumë i efektshëm. Edhe gargara me sodë buke është një ndër trajtimet më të rëndësishme për shërimin e bajameve tek të rriturit dhe fëmijët.

Ju duhet të përzieni 125 ml ujë të vakët me një lugë çaji me sodë buke. Përziejeni mirë dhe bëni gargarë duke e mbajtur kokën lart në mënyrë që tretësira të arrijë tek bajamet. Kjo gargarë duhet bërë patjetër një herë në ditë.

Categories
Këshilla

Hipotiroidizmi, dieta e detajuar se çfarë duhet të hani dhe çfarë jo

Ushqimet që duhen shmangur për të trajtuar hipotiroidizmin: Perimet jeshile të pa gatuara ose gjysmë të gatuara ose të tjera si lakra, brokoli, lulelakër, spinaqi, kale etj. Ushqimet që përmbajnë gluten. Ushqimet me sasi të lartë sheqeri pasi insulina e pakontrolluar godet gjendjen e hipotiroidizmit.

Ushqimet e përpunuara dhe të skuqura, si ushqimet shumë të skuqura, vafer, patatet e skuqura french etj. Këto ushqime kanë shumë kripë dhe aspak jod apo vlera ushqyese. Ato vetëm sa rrisin nivelet e kolesterolit.

Çaji jeshil- Janë shume studime që kanë konfirmuar që çaji jeshil zotëron veti anti-tiroidale dhe konsumimi i tepërt i çajit jeshil mund të çojë në hipotiroidizëm.

Gjendra e tiroides mund të ndikojë gjithashtu në trupin tuaj në anën e kundërt si p.sh., duke mbi-prodhuar hormonin e tiroides. Kjo gjendje njihet si hipertiroidizëm. Ja çfarë duhet të hani nëse vuani nga hipertiroidizmi.

Ushqimet që duhet të hani për të trajtuar hipertiroidizmin: Hipertiroidizmi çon në humbje peshe, rritje të rrahjeve të zemrës, ankth, irritim, perioda të parregullta, sy të fryrë, pagjumësi, vështirësi në përqendrim, rritje të oreksit dhe lëkurë të lagësht. Përpos mjekimeve që jep mjeku , ushqimet në dietën tuaj gjithashtu mund t’ju ndihmojnë.

Ja ku është lista: Perime dhe fruta të pa gatuara. Perimet e pa gatuara ose ato jeshile janë goitrogjenë pasi parandalojnë prodhimin e hormoneve të tiroides. Kjo është ajo që ju duhet kur tiroidja po mbiprodhon hormone tiroidale.

Konsumoni brokoli, spinaq, kale, lakër, sallatë, lakër kineze, karota, lulelakër, spinaq, lakra të vogla Brukseli, spec, domate, mollë, manaferra, kivi, portokall, limon, grejpfrut etj.

Orizi kaf – Orizi kaf kanë një aktivitet të lartë goitregjenik. Ato janë burime shumë të mira të fibrave dietike, vitaminave dhe mineraleve. Mund të konsumoni 1/2-1 kupë oriz kaf në ditë për të parandaluar mbiprodhimin e hormonit të tiroides.

Proteina të buta – Për të ndërtuar masën muskulore konsumoni gjoks pule, peshk, kërpudha, sojë dhe agrume. Hipertiroidizmi çon në rritje të oreksit dhe humbje të shpejtë peshe. Meqë proteinat kërkojnë shumë kohë për t’u tretur, ato do t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Barnat herbale – Borziloku, rigoni, rozmarina janë antiinflamatore nga natyra dhe mund të ndihmojnë në lehtësimin e problemit të hipertiroidizmit. Kështu që këto janë 5 grupet kryesore që sillen si ndihmë dietike për të trajtuar hipertiroidizmin.

Ja ku është grafiku i dietës suaj. Vaktet -7:00 – 7:30 – 2 kupa ujë në temperaturën e dhomës. – 8:15 – 8:45 = Smothie me domate, mollë dhe grejpfrut dhe 2 vezë të ziera. 10:30 = 1 kupë mesatare me karota të vogla me pak lëng limoni lime dhe kripë deti

12:30 – 1:00 = Ton/ pulë/ sallatë me kërpudha dhe spinaq/ asparag/ kale/ domate dhe tofu. 16:00 – 1 kupë me çaj jeshil+1 grusht fistik. 19:00 – 19:30 – Fasule në formë veshke ose peshk në zgarë me perime.

Këshilla të zakonshme: Hani çdo dy orë. Konsumoni perime të pasura me fibra. Shmangni pirjen e menjëhershme të ujit pas mëngjesit, drekë dhe darka.

Konsumoni suplemente vitaminash dhe mineralesh. Mund të konsumoni dhe suplemente proteinash. Sidoqoftë konsultohuni me doktorin fillimisht. Merrni dozën ditore të yndyrnave të shëndetshme duke konsumuar fara liri, vaj ulliri, vajin e farave të lirit.

Categories
Këshilla

Superushqimet që përmirësojnë shëndetin tuaj – Nga Anila Kalleshi

Luleshtrydhet- Për të parandaluar kan.cerin – Luleshtrydhet janë të pasura me antioksidantë dhe me nutriente të fuqishme të quajtura “fisetin”, e cila është e aftë të eliminojë qelizat që mund të çojnë në krijimin e tumoreve të rrezikshme.

Luleshtrydhet janë një nga ushqimet që luf tojnë kan cerin, ku krahas saj janë akoma dhe më të shëndetshme për trurin si dhe ndihmojnë në stabilitetin e nivelit të sheqerit në gjak.

Arrat- Për shikimin – Këto arra të shijshme janë të paketuara me omega-3, nutrientë esencialë që ndihmojnë në përmirësimin e shikimit tuaj dhe parandalon infeksione të shkaktuara nga thatësia apo inflamancioni.

Studimet kanë treguar që arrat janë burimi më i mirë i acidit alpha-linolenic që është tepër efektiv për të eliminuar inflamacionin e syve, për të përmirësuar shëndetin e zemrës dhe për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak.

Spinaqi – Për të menaxhuar menopauzën. Kjo perime me gjethe jeshile është shfaqur si një nga ushqimet më të mira për të menaxhuar simptomat e menopauzës, duke ju ndihmuar të reduktoni peshën tuaj. Kur jeni mbipeshë, simptomat e menopauzës, të tilla si djersitje natën dhe temperaturë, shfaqen papritur.

Por, sipas hulumtimeve, nëse filloni një dietë me fruta dhe perime për të humbur peshë, mund t’i jepni fund këtyre simptomave. Disa studime kanë arritur në përfundimin se obeziteti pengon trupin nga çlirimi i nxehtësisë së tepërt, dhe kjo çon në disa sëmundje.

Një pjatë e mbushur me spinaq është zgjedhja juaj më e mirë për të humbur peshën, sepse një filxhan plot me këto gjethe spinaqi nuk ka më shumë se 7 kalori dhe një dozë djegëse hekuri për të djegur yndyrën tuaj.

Spinaqi do t’ju japë energji dhe do t’ju japë ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë. Spinaqi nuk është vetëm ideal për humbjen e peshës, por gjithashtu parandalon kan cerin, përmirëson shëndetin e kockave dhe përmirëson funksionimin e zemrës.

Farat Chia – Për të ndihmuar në aktivitetin tuaj fizik. Farat Chia janë ideale që trupi juaj të ketë një rritje të fuqishme të energjisë për t’u ushqyer pas një kohe të gjatë në palestër. Farat Chia shquhen në uljen dhe rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, së bashku me eliminimin e simptomave të syve të thatë

Gjoks pule – Për më shumë energji. Gjoksi i pulës është i pasur me një lloj të caktuar proteinash që parandalon serotinën dhe relakson trupin duke na dhënë akoma dhe më shumë energji.

Të hash mish pule për drekë është një hap goxha i mirë për të mbajtur veten energjik dhe gati për orët e lodhshme të mbasdites. Eshtë një përbërës goxha i mirë për humbjen në peshë, dhe për forcimin e relaksimin e muskujve

Peshk për të ngritur humorin – Peshk që ka omega 3 veçanerishr salmoni, është një nga ushqimet më të mira që natyra ofron për të ngritur humorin. Studimet kanë treguar që barramundi është një nga ushqimet më të mira për të reduktuar dhe eliminuar simptomat e depresionit. Eshtë gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer për të inikurajuar në forcimin dhe rritjes së muskujve.

Lakër jeshile- Kjo perime jeshile e mrekullueshme është esenciale për një shikim të qartë e të mprehtë. Studiuesit kanë treguar që lakra jeshila ka një sërë anti-oksidantësh të quajtur lutein dhe zeaxanthin që kanë përqëndrim të lartë në retinën e syrit. Kur ju konsumoni sa më shumë nga këto antioksidantë, shikimi juaj përmirësohet dhe mbrohet nga infeksione të ndryshme.

Categories
Këshilla

Pazar me Anilen, ja çfarë dhe si duhet ta merrni në supermarket

Një diete e balancuar dhe e pasur ne vlera ushqyese dhe me pak aditivë dhe konservantë është çelesi i një shendeti te mire. Tregu ynë, supermarketet jane vende qe te marrosin me super paketimesh plot ngjyra, me aq shume lloje ushqimesh, etiketash dhe markash.

Sapo shkoni në supermarket, se pari shko tek stendat e perimeve dhe frutave. Keto jane stendat qe shperthejne me energji nga frutat dhe perimet e gjalla dhe te pastra, ashtu siç i ka krijuar natyra.

Zgjidh ate qe do. Cilat ushtrime te therasin? Shpesh ndodh qe nese trupi ka nevoje per diçka, ti fillon te mendosh per ushqimin qe e ploteson ate nevoje.

Kerko ato fruta dhe perime qe duken me te shendetshmet, ne gjendje me te mire. Mos bli ose mos ha fruta apo perime te vjetra, te vyshkura apo te rrudhura. Ato nuk kane as force jetesore, as permbajtje ushqyese. Eshte gjithnje ide e mire te zgjedhesh ushqime te prodhuara ne menyre organike pasi ato kane me pak kimikate dhe aditive!

LEXO ETIKETAT – Eshte me rendesi qe t’i kushtosh vemendje etiketave te ushqimeve dhe mesohu te dallosh perberesit e fshehur. Aditivet ne ushqimin tone lidhen me nje sere problemesh shendetsore, perfshire dhimbjet e kokes, astmen, alergjite, hiperaktivitet tek femijet dhe madje kan cerin.

Keto aditive, ne formen e ngjyrosesve, konservateve, aromatizuesve, emulgatoreve dhe dendesuesve e bejne me pak efilas sistemin detoksifikues te trupit tend dhe rrisin sasine e toksinave ne te.

Sot jemi me fat qe prodhuesve te ushqimeve iu kerkohet te rendisin perberesit e prodhimeve te tyre. Pavaresisht kesaj, studimet tregojne se etiketat e ushqimeve ende mund te te ngaterrojne dhe te te mashtojne!

Categories
Këshilla Lajme

Këto ushqime do të rinojnë lëkurën tuaj – janë antioksidantë të mrekullueshëm!

Një dietë e pasur me ushqime antioksidante nuk është e mirë vetëm për shëndetin tuaj, është e mrekullueshme për lëkurën tuaj.

Radikalet e lira të formuara nga dëmtimet oksiduese përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqime të pasura me antioksidantë mund të ndihmojnë në parandalimin e këtij dëmtimi të shkaktuar nga ndotja, stresi ose dieta e dobët.

1.Smoothie me manaferra – Manaferrat janë një nga ushqimet më antioksiduese, duke përfshirë shijen e kokrrave të kuqe në dietën tuaj është një mënyrë e mirë për të marrë dozën e përditshme të të ushqyerit të lëkurës që ju nevojitet. Mbani një kuti me manaferra organike të ngrira në frigorifer, pastaj thjesht hidhni ato në blenderin tuaj me pak qumësht ose kos dhe pak pluhur proteinash.

2.Shegë – Ne përdorim shegë në shumë prej produkteve tona të kujdesit për fytyrën për fuqinë e saj të lartë antioksiduese dhe anti-plakje. Ky frut siguron vitamina C dhe B5, polifenolë kaliumi dhe antioksidues. Lëngu i shegës është veçanërisht i pasur në antioksidantë, më shumë se vera e kuqe, çaji jeshil dhe boronica e egër.

3.Çaji jeshil – Ndërsa çaji jeshil mund të përmbajë kafeinë, përmban edhe shumë polifenolë, të cilat janë antioksidantë të fortë. Një filxhan çaji jeshil siguron 10-40 mg polifenolë dhe ka efekte antioksidante më të mëdha se brokoli, spinaqi, karrotat ose luleshtrydhet.

4.Molla e kuqe – Te gjitha mollët janë të pasura me antioksidantë, por mollët e kuqe janë më shumë sipas studimeve shkencore.Burimi kryesor i antioksidantëve në mollë janë polifenolet, të cilat janë pesë herë më të përhapura në lëkurë sesa në mish. Kjo është një arsye e mirë për të blerë mollë organike dhe për të ngrënë gjithë mollën pa hequr lëkurën.

5.Verë e kuqe – Për fat të keq alkooli është shumë dehidratues për lëkurën, për të mos përmendur efektet e tjera shëndetësore. Por vera e kuqe ka përmbajtje të lartë të një antioksidanti të fuqishëm, të quajtur resveratrol.

6.Çokollatë e zezë – Në vitin 2003, “New Scientist” raportoi se konsumimi i çokollatës së zezë mund të rrisë nivelet antioksidante. Çokollata e zezë ka përmbajtje të lartë të një lloj antioksidanti i njohur si një flavonoid.

7.Hudhër – Një hudhër përmban vitamina A, B, dhe C, selen, jod, kalium, hekur, kalcium, zink dhe magnez. Përveç rolit të saj si një ushqim i fortë antioksidant, është gjithashtu e dobishme për zvogëlimin e presionit të gjakut dhe kolesterolit, heqjen e metaleve të rënda nga trupi, dhe duke vepruar si një agjent antifungal dhe antiviral.

8.Kos – Është një ushqim i shkëlqyer mëngjesi i përzier me fara dhe fruta, shtuar në smoothien tuaj apo të hahet si një ëmbëlsirë e shëndetshme në vend të akullores. Nuk është një antioksidant në vetvete, por plotëson glutationin, antioksidant në qelizat e trupit tonë, duke i dhënë një goditje të fortë aktivitetit antioksidues të trupit.

9.Domate – Një nga përbërësit më të pasur me likopen dhe një nga antioksidantët më të fortë është domatja. Likopene ka nevojë për yndyrë për absorbim optimal, kështu që përzieja e domateve me vaj ulliri do të rrisë nivelet tuaja likopenit.

10.Brokoli – Një nga perimet më të pasura në antioksidantë. Brokoli përmban më shumë vitaminë C dhe kalcium se portokalli.

Categories
Këshilla

Si të shpëtoni nga aroma e pakëndshme e hudhrës dhe e qepës?

Qepa dhe hudhra preferohen nga shumë njerëz për vetitë që kanë, por aroma e tyre e pakëndshme shpesh i mban pak larg. Askush nuk do të donte të shkatërronte një takim romantik ose një intervistë pune vetëm se ka ngrënë qepë ose hudhër pak më parë. Megjithatë, nuk ka pse t’i shmangni qepët dhe hudhrat, mjafton të bëni diçka për të reduktuar efektin e tyre.

Lani dhëmbët dhe shpëlani gojën. Kjo do t’ju ndihmojë të largoni çdo mbetje të qepëve dhe hudhrave si dhe të ‘vrisni’ bakteret që shkaktojnë aromën e keqe.

Ha diçka me mente. Mund të blini një çamçakëz me shije menteje. Është mënyra më e mirë për të freskuar frymëmarrjen tuaj. Gjithashtu mund të përtypni majdanoz të freskët, gjethe menteje ose çaj menteje. Këto të fundit reduktojnë gjithashtu aromën e qepëve dhe hudhrave.

Hani perime që balancojnë aromën. Limonët, karotat dhe kërpudhat janë armiq të aromës së qepëve dhe hudhrave.

Çaj jeshil. Disa studime tregojnë se disa substanca të çajit jeshil mund të neutralizojnë komponentët që shkaktojnë erën e keqe tek hudhrat dhe qepët.

Disa pije alkoolike. Alkooli mund të vrasë bakteret në gojën tuaj dhe vodka do të ishte një zgjidhje e mirë. Por një gllënjkë. Sepse era e alkoolit do të ishte shumë më e keqe për vetëbesimin tuaj.

Mustarda. Është shumë efektshme nëse mbani një lugë të vogël mustardë në gojë për gjysmë minute. Pështyjeni dhe fusni një lugë tjetër në gojë. Më pas gëlltiteni. Kjo ju ndihmon të hiqni qafe erën e keqe të gojës.

Mbani një higjienë të mirë të gojës. Larja e gojës, filli dentar, prija e ujit dhe pastrimi i gjuhës janë gjithashtu disa këshilla të vlefshme. Mos u tregoni dembelë për gjëra që kanë të bëjnë me shëndetin tuaj.

Këshilla – Ndonjëherë duhet të kujdeseni edhe për veshjet, pasi aroma e hudhrave mund të prekë edhe veshjet tuaja. Në këtë rast, mund të spërkasni pak parfum ose deodorant. Nëse nuk mund të përballeni me erën e bezdisshme të hudhrës, mund të merrni suplemente të hudhrës. Ose mund ta gatuani gjatë, pasi kjo gjë ul efektet anësore.