Categories
Këshilla

Mos flini kurrë me make up, 6 arsyet pse nuk duhet ta bëni!

Mos pastrimi i fytyrës nga make up-i kur flini nuk është aq i padëmshëm sa mund të duket. Nëse shkoni rregullisht në shtrat pa pastruar fytyrën nga grimi, mund të ekspozoheni ndaj rrĕziqevĕ serioze.

Bllokon poret– Shumë produkte kozmetike, veçanërisht ato që përmbajnë silikone ose akrilikë, mund të bllokojnë poret. Këta përbërës depërtojnë në pore, bllokojnë bakteret dhe vajrat natyrorë brenda tyre.

Puçrra- Kur nuk e hiqni make up-in para se të shkoni në shtrat, lëkura merr më pak oksigjen. Kimikatet gjithashtu qëndrojnë në kontakt me lëkurën për më shumë kohë. Kimikatet dhe mungesa e oksigjenit mund të shkaktojë puçrra.

Çon në plakjen e parakohshme – Përbërësit e ndryshëm në produktet kozmetike mund të përshpejtojnë plakjen e lëkurës. Grimi mund të lejojë radikalet e lira që jemi të ekspozuar gjatë ditës, ‘të ngjiten’ në lëkurën tonë.

Mund të shkaktojnë infeksion të syve dhe dëmtim të qerpikëve – Shumë produkte kozmetike përmbajnë formaldehid, metale të rënda dhe toksina të tjera. Prandaj fjetja me make up mund të shkaktojë acarim dhe rënie të qerpikëve.

Buzët bëhen me të çara – Kur mbani buzëkuq gjatë ditës, zakonisht nuk qëndron për shumë gjatë pas ngrënies. Por kur flini, buzëkuqi ka kohë për të thithur lagështinë nga buzët tuaja. Nëse nuk e fshini buzëkuqin para se të flini, ka shumë mundësi që të zgjoheni me buzë të thata dhe të çara.

Categories
Këshilla

10-15 mandarina në ditë kurojnë problemĩn e madh në shekullin që jetojmë!

Mandarina përmban vitamina A,B,C, sasi të konsiderueshme hekuri dhe sheqerna. Është një frut tretës, freksues dhe me lëngun e tij mund të bëhet një limonadë shumë e mirë, që është e pranueshme edhe nga stomaku i fëmijëve.

Në mjekësinë popullore përdoren gjethet, frutat, lulet, të cilat kanë po atë përdorim si tek portokalli dhe ndihmojnë sidomos në lùftĩmĩn e infeksĩoneve.

Kùrimi i anemisë në sajë të përmbajtjes së vitaminave dhe një sasie të konsiderueshme hekuri, kùra me mandarina është shumë efektive në pastrimin e gjakùt dhe kùrimin e anemisë.

Ajo vazhdon për rreth 1 muaj, duke konsumuar çdo ditë nga 10-15 kokrra mandarina, ose edhe më shumë. Pastrimi i mykùt të zorrëve për këtë kurë rekomandohet konsumimi në ditë, gjatë 50 ditëve i: 5 kokrrave esëll; 4-5 kokrrave në drekë; 3 kokrra pasdite 2 kokrra para gjumit.

Categories
Këshilla

Mjafton të hiqni dorë nga ky ushqim dhe mund të humbisni peshë lehtësisht!

Nëse keni lexuar për tendencat e fundit të ushqimit të shëndetshëm, mund t’i keni lexuar dietat për detoksifikim. Por nëse e keni konsideruar konsumimin më të lartë të lëngjeve, agjërimin ose pastrimin në një përpjekje për të humbur peshë ose për të përmirësuar mirëqenien tuaj, ndoshta jeni të vetëdijshëm se shkurtimi në mënyrë drastike i ushqimeve nuk është efektiv si një qasje afatgjatë e jetesës për ushqim të shëndetshëm.

Në fakt, detoksifikimi i rreptë mund të shkaktojë probleme duke përfshirë lodhjen, marramendjen dhe sheqerin e ulët të gjákùt.Por ka një lloj detoksifikimi të qëndrueshëm që ia vlen, sipas disa ekspertëve.

Zvogëlimi i sheqerit në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të hiqni kilet e tepërta, të përmirësoni shëndetin tuaj, madje edhe të keni lëkurë rrezatuese.

Categories
Këshilla

Mos i humbisni vlerat ushqyese perimeve kur i zieni, metoda më e mirë si duhet bërë

Për t’i shfrytëzuar sa më mirë përbërësit ushqyes nga perimet dhe që ajo të mbajë ngjyrën e bukur, është e nevojshme të dini disa fakte.

Pasi që pjesa më e madhe e vitaminave dhe e mineraleve me rastin e zierjes humbet dhe mbetet në ujë në të cilin është zier, më së miri është që perimet të përdoren për zierje supash apo garniturash, sepse në atë mënyrë përbërësit ushqyes maksimalisht do të shfrytëzohen.

Për të mbajtur perimet ngjyrën e bukur dhe për të ruajtur sa më shumë materie ushqyese, minerale dhe vitamina, më së miri është t’i zini në sa më pak ujë dhe yndyrë. Edhe pse në receta rrallëherë përmendet, mbani në mend që perimet kurrë nuk zihen apo fërgohen pa kapak.

Gjithashtu, nuk është e rekomandueshme as zhytja e perimeve në ujë para zierjes, por vetëm duhet t’i lani mirë nën vrushkull uji të ftohtë.

Sidoqoftë, tek disa perime përmes zierjes zbërthehet struktura e fortë qelizore, gjë që lehtëson absorbimin e materieve ushqyese. Pra, sipas ekspertëve rezulton se disa mënyra gatimi nxisin përfitmin nga vlerat ushqyese, ndërsa disa të tjera kontribuojnë në humbjen e këtyre të fundit. 

Categories
Këshilla

Kurioziteti për kafen: Sa filxhanë duhet të pini në ditë?

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me humbje jete. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se sjell përfitime shëndetin tonë. Por ende ka shumë diskutime rreth asaj se sa kafe duhet pirë gjatë një dite.

Nga sasia e duhur e kafesë përfiton zemra juaj – Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Pirësit e kafesë jetojnë më gjatë – Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sĕmundjĕt e zemrës, goditjet në tru, sĕmundjĕt e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin. Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SHBA zbuloi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni – Sidoqoftë, nëse pini më shumë sesa duhet, shkalla fillon të lëvizë drejt rrĕzikut. Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspresëve çdo ditë mund të rrisë rrĕzikun e sĕmundjĕs së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë jo të shëndetshme – Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në probleme të mundshme shëndetësore. Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem dhe aromatizues mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Categories
Këshilla

Këshilla për të fituar peshë, ndiqni këto 3 hapa!

Flasim shpesh për humbjen e peshës, por ndonjëherë duhet të ndalemi të mendojmë dhe për ata që janë shumë të dobët dhe duan të fitojnë peshë. Në këtë artikull ne do ju tregojmë tre këshilla kryesore sesi mund të shtoni peshë.

1. Gabimi kryesor që mund të bëjnë të gjitha gratë për të fituar peshë është të hanë më shumë. Kjo është absolutisht e gabuar. Nëse filloni të hani shumë, mund të keni faqe, ijë dhe bark më të madh në vend të trupit me përmasa të mira.

2. Nëse dëshironi të rrisni peshën tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është të mos hani shumë, por të ushtroni shumë. Ju duhet t’i kushtoni vëmendjen tuaj posaçërisht ushtrimeve të rezistencës. Ata do të tonifikojnë trupin tuaj dhe do të krijojnë përmasa të bukura.

3. Tani, le të flasim për ushqimet. Në përgjithësi, nëse doni të shtoni peshë, do të jetë e mjaftueshme për të rritur kaloritë tuaja thjesht duke ngrënë 200 kalori më shumë çdo ditë. Proteina është shoqja juaj më e mirë. Ju duhet të shtoni më shumë ushqime që përmbajnë proteina në dietën tuaj.

Categories
Këshilla

Ju njohim me ujin e kokosit, pije e mrekullueshme që duhet të përdoret për aktivitetin fizik

Uji i kokosit po fiton popullaritet si shumë i dobishëm për shëndetin, sepse është e mbushur me përqendrime të elektroliteve, vitaminave dhe mineraleve.

Mjekësia tradicionale beson se kjo pije tropikale ndihmon tretjen, urinimin dhe madje edhe prodhimin e spermës. Në rajonet tropikale nëpër botë, uji i kokosit u përdor për të trajtuar dehidratimin. Për t’u siguruar që kjo pije tropikale është efektive, ne do ju tregojmë disa arsye shëndetësore për të pirë ujë kokosi.

Uji i kokosit është një alternativë e shkëlqyeshme ndaj pijeve sportive që mund të përmbajnë sheqer, ngjyrosës ushqimi ose ëmbëlsues artificialë. Shumë studime kanë treguar se uji i kokosit mund t’ju ndihmojë të mbani të hidratuar dhe të ndihmojë në rimbushjen e lëngjeve pas një vrapimi.

Kjo pije tropikale është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për pije me më shumë kalori si pijet e gazuar ose lëngjet, pasi një filxhan pije kokosi përmban vetëm 45 kalori. Fakti është, uji i kokosit përmban më pak sheqer dhe karbohidrate sesa shumica e lëngjeve dhe pijeve. Gjithashtu është plot me minerale dhe elektrolite si natriumi dhe kaliumi.

Kushtojini vëmendje pirjes së ujit të kokosit, pasi përmban kalcium dhe magnez, të cilat janë jetike për kockat dhe dhëmbët. Kalciumi ndihmon muskujt të tkurren dhe të punojnë si duhet. Magnezi ndihmon në lëvizjen e kalciumit dhe kaliumit në muskuj për të ndihmuar në tkurrje dhe relaksim.

Categories
Këshilla

Duhet të hani kos çdo ditë, shmangni sĕmundjen e rëndë!

Është sigurisht e mundur që ngrënia e më shumë kosi dhe fibra mund të ketë shumë përfitime të ndryshme shëndetësore. Kosi është i pasur me kalcium, vitamina B, vitaminë D dhe shumë lëndë të tjera ushqyese.

Studimet thonë që ngrënia e kosit dhe fibrave lidhet me një ulje të rrĕzĩkut të kancĕrĩt të mushkërive. Ata zbuluan se burrat dhe gratë që hanin kos çdo ditë, kishin një rrĕzĩk 19% më të ulët të kancĕrĩt të mushkërive. Gjithashtu kishin 17% më pak të ngjarë të zhvillonin kancĕr.

Nëse doni një jetë më të shëndetshme, duhet të shtoni si bonus në dietën tuaj, edhe kosin. Të gjithë e dimë që ndryshimet e vogla janë më të lehta për t’u bërë dhe kjo që sugjerojmë nuk do shumë përpjekje për t’u realizuar. Thjesht sigurohuni që të hani kos çdo ditë.

Categories
Këshilla

Studimi: Hani vezë, ndikon në uljen e këtij problemi shëndetësor!

Vezët janë një nga zgjedhjet më të lehta kur duam një mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm por ekziston një dilemë sa duhet të konsumojmë në ditë. Në fakt, veza është “fajësuar” prej kohësh për kontributin e saj në rritjen e kolesterolit. Por të dhënat e fundit shkencore e kanë shfajësuar atë duke e bërë një ushqim super të vlefshëm.

Përveç kësaj, studiuesit e kanë përfshirë në kategorinë e “ushqimeve me dendësi të lartë të lëndëve ushqyese”, pasi është e pasur me vitamina, minerale dhe përbërës të tjera me veti të dobishme. Por një studim i kryer së fundmi tregon se veza ndikon në shëndetin kardiovaskular duke ulur rrĕzĩkun e gódĩtjĕs në tru.

Sipas disa studimeve të kryera nga Instituti Epidstat në Michigan, konsumi ditor i vezëve shoqërohej me një rrĕzĩk të reduktuar të gódĩtjĕs në tru. Konkretisht, të dhënat treguan se një vezë në ditë shoqërohej me një rrĕzĩk 12% më të ulët të gódĩtjĕs në tru.

Categories
Dieta Këshilla

6 sugjerime për ëndrrën më të madhe të femrave: një bark i sheshtë!

Ëndrra e çdo gruaje është që të humbasë peshë pa u ushtruar. Nëse keni kohë të lirë, duhet të përfshini ushtrimet në programin tuaj, të paktën për 30 minuta. Por nëse nuk gjeni kohë, mjafton të ndiqni disa këshilla për një bark të sheshtë pa asnjë përpjekje.

Uji do t’ju ​​shpëtojë!

Uji është aleati juaj më i madh përsa i përket barkut. Duke pirë ujë në vend të lëngjeve dhe pijeve freskuese do të kurseni qindra kalori. Për çdo dy gota me lëng që zëvendësoni me ujë siguroni 200 kalori në ditë. Provoni gjithashtu të pini dy gota ujë para se të hani.

Tualeti është i rëndësishëm

Nuk është tema më diskrete për diskutim, veçanërisht për gratë, por është e rëndësishme të shkoni në tualet sa më shpesh që të mundeni.

Koha magjike për një meze të lehtë

Hani një meze të lehtë proteinike ndërmjet orës 15:00 dhe 16:00. Mos e anashkaloni këtë vakt, sepse përmirëson metabolizmin pa rritur sheqerin në gjak. Sa më i ulët sheqeri në gjak, aq më e ulët është insulina, e cila tenton të grumbullojë dhjamë në barkun tuaj.

“Kripë, mos më fryj”

Ndodh që të kërkoni “fajtorin” për fryrjen e barkut. Mund të jetë kripa. Përdorni kripë natyrore deti ose Himalaje. Mundohuni gjithashtu të zvogëloni kripën që vendosni në ushqimin tuaj duke zgjedhur erëza e duhura për shije.

Ec!

Edhe nëse nuk keni kohë për stërvitje, ka patjetër disa rrugë që mund të ecni për gjysmë ore në ditë. Ju nuk keni nevojë të vraponi apo të shkoni në palestër. Ecja rrit metabolizmin dhe largon dhjamin e besdisshëm në bark.

Pushoni

Kur ndiheni të stresuar, trupi juaj reagon dhe ndikon negativisht në sistemin e tretjes. Prodhimi i kortizolit gjithashtu rrit dhjamin e barkut. Prandaj bëni diçka që ju relakson për disa minuta dhe flini mjaftueshëm.