Categories
Këshilla

Pse duhet të konsumoni sallatë jeshile

Sallata jeshile përmban 90% ujë. Fletët me ngjyrë të errët janë të pasura me folate dhe përmbajnë mjaft betakarotine, vitamine C dhe kalium.

Sallata jeshile ka vlerë të ulët kalorike, rreth 13 kalori në 100 g. Është e dobishme për tretje si dhe për punën e mëlçisë. Kombinohet shumë mirë me të gjitha llojet e ushqimit, sidomos me mish dhe me peshk. Konsumimi i sallatës jeshile ndihmon në largimin e inflamacionit.

Sallata jeshile shuan etjen dhe hidraton qelizat. Ajo pastron qelizat nga toksinat dhe yndyrnat e dëmshme.

Gjithashtu, antioksidantët sulmojnë substancat e huaja në organizëm, ndërkohë që kaliumi që gjendet tek sallata jeshile largon toksinat dhe pastron zorrën e trashë prej tyre.

Sallata jeshile ndikon pozitivisht në uljen e niveleve të kolesterolit, që shkaktojnë sëmundjet kardiovaskulare dhe simptoma të tjera të rrezikshme. Sallata jeshile është burim i mirë i klorofilit dhe vitaminës K. Sallata e gjelbër është masive, me vlerë të ulët ushqimi, por të lartë shëndetësore. Është e pasur me kripëra minerale, me elemente alkaline që dominojnë në masë të madhe. Kështu që ndihmon për ta mbajtur gjakun të pastër, mendjen vigjilente dhe trupin në shëndet të mirë. Gjethi i lëshuar i sallatës konsiderohet ushqimi më i mirë. Ka avantazhin e të qenit më shumë i ekspozuar ndaj diellit, duke siguruar kështu një furnizim më të pasur të vitaminave se sa koka e sallatës në të cilën gjethet janë të mbyllura.

Është e pasur me luteinë dhe beta-karoten. Sallata e gjelbër me gjethe po ashtu furnizon me vitaminat C dhe K, kalcium, fibra, folate dhe hekur. Vitaminës K i jepen meritat që ndihmon tek mpiksjet e gjakut. Sallata e gjelbër po ashtu përfshin nutrientët tjerë si vitaminat A dhe B6, acidin folik, lykopenen, kaliumin dhe zeaxanthinën. Sallata e gjelbër përmban alkaloide të cilat janë përgjegjëse për efektet e saj terapeutike.

Edhe pse të gjithë varietet e sallatës së gjelber kanë pak kalori, çdo varietet ka përmbajtje të ndryshme ushqyese. Një lloj paraqet një burim të mire të kolibës, tjetra është më e dendur me vlera ushqyese nga të gjithe varietet e sallates e gjelbër dhe është burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A, B1, B2 dhe C, acidit folik, manganit dhe kromit. Sallatat e kuqe e marrin ngjyrën nga pigmentet e quajtura Anthocyanine. Këto pigmente veprojnë si antioksidante, duke eliminuar radikalet e lira që shkatërrojnë qelizat.

Përfitimet shëndetësore

Parandalon kancerin: Sipas American Cancer Institute dhe American Cancer Society, ushqimet e pasura me vitamina A dhe C mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit. Dhe sallata, duke përmbajtur këto dy vitamina me bollëk, sigurisht që mund të merret si ushqim antikancerogjen.

Lufton pagjumësinë nervoze: Besohet që konsumimi i sallatës e gjelbër mund t’ju ndihmojë për të ndalur pagjumësinë nervoze, pasi që përmban substancën që nxit gjumin të quajtur Lactucarium (ose “Opiumi i sallatës”).Është substancë e butë me efekt narkotik që është e pranishme në të gjitha llojet e sallatës së gjelbër.

Qetëson dëshirën seksuale: Hulumtuesit në University of California kanë demonstruar në një varg eksperimentesh që derisa sallata e gjelbër ka efekt qetësues ne nevojat seksuale, ka pasur një efekt cudibërës të fortë kompensues në formën e një rritje të shkalles së fertilitetit.

Shtatzenia dhe ushqyerja me gji: Acidi folik i pranishëm në sallatën e gjelbër ndihmon të parandalohet anemia megaloblastike gjatë shtatzënisë. Është dëshmuar në shumë eksperimente me sallatë të gjelbër se nënat të cilat kishin konsumuar rregullisht sallatë të gjelber nuk kishin anemi ushqyese. Besohet se ka ndikim të madh në sekretimin e hormonit të progresteronit.

Ngrënia e sallatës jeshile me spinaq, shparg, bizele dhe lulelakër rrit acidin folik apo përmbajtjen e vitaminës B në ushqim. Është vlerësuar se rreth 300 deri 500 mcg e kësaj vitamine kërkohet në ditë gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë. Mungesa e kësaj vitamine shkakton anemi megaloblastike.

Sëmundjet që shëron sallata

Mëlcia

Sallata jeshile besohet që kontribuon përshendetin më të mirë të mëlcisë.

Mbipesha

Sallata jeshile është shumë e mirë për ata që janë në dietë, sepse ka shumë pak kalori, mesatarisht vetëm 10-50 për çdo vakt.

Zemra

Sallata jeshile është përplot me beta-karoten i cili është një luftetar i njohur i sëmundjeve të tilla si katarakti, sëmundja e zemrës, sulmi në tru dhe kanceri.

Rigjeneron indet

Sallata jeshile është e pasur me magnez. Ky element ka një rol të rëndësishëm në rigjenerimin e indeve, nervave, trurit dhe muskujve

Dhimbja e kokës

Lëngu i sallatës jeshile, kur përzihet me vajin e trendafilit dhe aplikohet në ballë, mund të ndihmojë të lehtesohet dhimbja e kokës dhe madje mund të sigurojë gjumë të shëndoshë dhe të qetë.

Shtatzënia

Sallata jeshile e pasur me acid folik, ndihmon në parandalimin e defekteve të lindjes si ato nervore në fazat fillestare të shtatzënisë. Po ashtu parandalon anemine.

Tretja

Sallata jeshile është një aleate shumë e mirë kundêr kapsllëkut. Është përplot me fibra dietike që i ndihmojnë zorrët të lëvizin më lirshëm. Po ashtu ndihmon mjaft mirê tretjen.

Categories
Këshilla

Pesë gjërat që nuk duhet të bëni sapo keni ngrënë

Shumë prej nesh jetojnë pa e menaxhuar dot kohën dhe kjo nuk mund të mos ndikojë në rutinën tonë të përditshme. Më poshë shpjegojmë cilat janë gjërat që nuk duhet të bëni menjëherë pasi të keni ngrënë dhe arsyet pse.

Mos bëni dush

Kur bëjmë dush, temperatura e trupit tonë rritet pak. Për të përballuar këtë, trupi dërgon pak më shumë gjak në lëkurë se zakonisht. Kjo mund të prishë procesin e tretjes dhe ngadalëson metabolizmin. Koha më e mirë për të bërë dush është 30 minuta pasi keni ngrënë.

Mos pini çaj

Për disa prej nesh, një filxhan çaj i nxehtë pas ngrënies është një pjesë integrale e një vakti. Por studimet tregojnë se kjo pije e çajit ndërhyn në asimilimin e hekurit, një mineral i cili luan një rol të rëndësishëm në trupin e njeriut. Prandaj, fëmijët, gratë shtatzëna dhe njerëzit që vuajnë nga mungesa e hekurit duhet të shmangin pirjen e çajit brenda një ore nga ngrënia. Për të rriturit do të ishin më mirë me një filxhan kafe, e cila, përkundrazi, nuk duhet të pihet me stomak bosh.

Mos flini gjumë

Të flesh direkt pasi ke ngënë bukë, tashmë dihet qartë se ndikon drejtpërdrejt në shtimin e peshës. Por jo vetëm kaq, fjetja me stomak të plotë shkakton shqetësime të tilla si urth, gromësirë dhe aciditet të lartë. Përveç kësaj, është vërtetuar se gjumi i rregullt menjëherë pas drekës ose darkës rrit rrezikun e një goditje në tru. Sugjerohet të shkoni në shtrat 2 orë pasi keni ngrënë.

Mos u stërvisni

Pavarësisht sa joshëse është të fuqizoni trupin tuaj me një vakt të mirë dhe pastaj të filloni një stërvitje, ekspertët nuk e këshillojnë atë. Ngarkesat në stomak të plotë mund të çojnë në shqetësime, të tilla si lemza dhe të përziera, si dhe pasoja më serioze: rritje e rrezikut të traumës dhe konvulsioneve. Nëse ende nuk mund të prisni të stërviteni pasi të hani, është më mirë të kufizoheni në një shëtitje të qetë dhe të filloni të ushtroni të paktën 2 orë më vonë.

Mos pini duhan

Pothuajse të gjitha sistemet në trupin tonë janë të përfshirë gjatë procesit aktiv të tretjes. Në këtë pikë, nikotina do të përthithet me një forcë të dyfishtë, duke rritur kështu në masë të madhe të gjitha efektet e saj të dëmshme. Për më tepër, është vërtetuar se duhani mund të bllokojë thithjen e vitaminave dhe mineraleve, përfshirë kalciumin dhe vitaminat C dhe D, duke mohuar efektin edhe të vaktit më të shëndetshëm.

Sigurisht, është më mirë të heqësh dorë nga pirja e duhanit plotësisht. Por nëse vazhdimisht pini duhan dhe akoma nuk mund të refuzoni një cigare pas vaktit, jepini trupit tuaj të paktën 20 minuta kohë.

Categories
Këshilla

Studimi me 120 mijë vetë: cilat ushqime të shëndoshin dhe cilat të dobësojnë

Kujdesi për shëndetin duhet të jetë prioritar. Ushqimet të cilat ndikojnë për t’u bërë mbipeshë janë kryesisht patate të skuqura, çipsat dhe pijet e gazuara. Ky është përfundimi i studiuesve nga Universiteti i Harvardit bazuar në analizat e bëra gjatë 20 vjetëve.

Nga ana tjetër, nëse hamë ushqime që janë të pasura me celulozë së bashku me kos, atëherë humbim peshë. Uhqimet e pasura me celulozë na japin një ndjenjë të ngopjes, ndërsa patatet e skuqura, ëmbëlsirat ose pijet e gazuara kanë shije më të mirë, por shumë shpejt jemi prapë të uritur.

Nuk ka dyshim se njerëzit që pinë kos bëjnë shumë për të mbajtur peshën normale. Gjithashtu, njerëzit që hanë më shëndetshëm, nëse nuk pinë duhan dhe nëse flenë mesatarisht 7-8 orë gjatë natës, kanë shumë më tepër energji dhe ushtrojnë shumë më shumë fizikisht.

Studiuesit analizuan 120.877 burra dhe gra në SHBA, të cilët kishin një peshë trupore nominale dhe i ndanë në tre grupe. Mesatarisht, ata fituan 1.5 kg çdo 4 vjet, që ishte rreth 7.5 kg mbi 20 vjet dhe ishin në rre zik të rritur nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kan ceri.

Studimi u përqendrua në mënyrë të veçantë në marrëdhëniet e shtimit në peshë dhe konsumit të llojeve të caktuara të ushqimeve te gratë. Perimet, frutat, jogurti dhe frutat e arrave janë dëshmuar të jenë më të efektshmet në ruajtjen e peshës optimale.

Categories
Këshilla

Dy arsyet kryesore pse fëmija yt mund të bëhet mbipeshë

Dy arsyet kryesore pse fëmijët mund të bëhen mbipeshë janë kapërcimi i mëngjesit dhe gjumi i parregullt, bazuar te një studim i fundit.

Studimi, i udhëhequr nga akademikë nga University College London, kundër shton pikëpamjen e përhapur se rritja e shpejtë e niveleve të mbipeshës në fëmijë shkaktohet vetëm nga mbingarkesa e ushqimit.

Faktorët e stilit të jetës dhe mjedisi në të cilin një fëmijë rritet luan një rol të rëndësishëm në gjasat e mbipeshës, siç zbuluan studiuesit në sondazhin e tyre me 19,244 familje në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar midis shtatorit 2000 dhe janarit 2002.

Studimi zbuloi gjithashtu se nëse një fëmijë lind nga një nënë duhanpirëse ka më shumë të ngjarë të bëhen mbipeshë.

Categories
Këshilla Shëndeti

Një lugë me vaj ulliri në mëngjes ju ndryshon jetën për 7 arsye

Edhe pse vaji i ullirit zë një vend të rëndësishëm në kuzhinë, në fakt pirja e tij do t’ju lejojë të merrni përfitimin maksimal. Njihet për efektet pozitive në zemër por mrekullitë që bën në trup shkon përtej kësaj. Sipas “Bright Side”, duhet të konsumoni çdo mëngjes një lugë me vaj ulliri për këto arsye:

Shndërron lëkurën tuaj – Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike. Redukton shkuqjen dhe ënjtjen dhe mund të ngadalësojë shfaqjen e rrudhave. Vaji i ullirit ka veti të fuqishmë antibakteriale dhe shërben si një dezinfektues natural.

Ndihmon të humbni peshë – Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit. Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se konsumimi i vajit të ullirit i ndihmoi ata të humbnin peshë.

Është i mirë për trurin –  Konsumimi i rregullt i vajit të ullirit heq grumbullimet e pllakave brenda qelizave të trurit. Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen Alzheimer, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë. Njerëzit që pijnë rregullisht vaj ulliri kanë një memorie më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

Përmirëson shëndetin e kockave – Vaji i ullirit ndihmon njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid. Kjo funksionon më mirë kur kombinohet me vajin e peshkut, një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3. Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit ekstra të virgjër përmirësojnë dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohen nga artriti.

Zvogëlon inflamacionin – Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlon inflamacionin në trup. Nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

Përmirëson shëndetin e zorrëve – Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomak mund të shkaktojnë ulçerë. Vaji i ullirit është provuar se lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. Vetëm 30 gram vaj ulliri ekstra të virgjër në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme në më pak se 14 ditë.

Kontrollon sheqerin në gjak – Vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të jetë sekreti për uljen e glukozës në gjak. Ai mbron trupin nga diabeti tip 2, dhe mund të zvogëlojë rrezikun e tij me mbi 40%.

Categories
Këshilla

Portokalli, 7 përdorimet e ndryshme të këtij fruti fantastik

Portokalli është i pasur me vitaminë C, kalium i cili ndihmon në eleminimin e toksinave nga trupi, por edhe kalcium, thelbësor për shëndetin e kockave. Për shkak të përmbajtjes së antioksidantëve, konsumimi i tyre shoqërohet me një ulje të rrezikut të kancerit të laringut dhe stomakut deri në 50 përqind. Gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru.

Largon aromën e mbeturinave

Për të hequr aromat e pakëndshme që grumbullohen me kalimin e kohës në koshin e plehrave, mund të lini disa lëvozhga portokalli, të cilat kanë aftësinë të thithin erërat.

Freskon frigoriferin

Vendosni lëkurat e portokallit në frigorifer dhe spërkatni pak kripë. Kripa do të thithë aromat dhe lagështinë nga ajri në frigorifer, ndërsa lëvozhga do të japë një aromë të këndshme.

Shërben si një detergjent

Shërben si një pastrues natyral për shtëpinë. Lëkurën e portokallit vendoseni në një kavanoz me uthull, lëreni për dy javë dhe më pas përdoreni për pastrim. Zgjat për një kohë të gjatë dhe lë një aromë të mrekullueshme.

Rifreskon atmosferën e shtëpisë

Zieni lëkurat e portokallit në ujë, shtoni kanellë dhe karafil për një aromë të këndshme në shtëpi.

Pastroni njollat “kokëforta”

Fërkojeni lëkurën e portokallit në njollë. Vajrat natyralë të lëvozhgës do t’ju ndihmojnë t;i heqni qafe ato.

I jep shije sallatës

Shtoni një fetë portokalli në sallatën tuaj për ta aromatizuar dhe përmirësuar shijen e saj.

Kujdeset për lëkurën tuaj

Masazhojeni lëkurën me lëvozhgat e portokallit dhe lëreni të veprojë për disa minuta. Lëkura e portokallit ka më shumë vitaminë C sesa brenda saj dhe ndihmon në detoksifikimin e lëkurës. Është gjithashtu e pasur vitaminë E, antioksidantë dhe zink që ndihmojnë në zbutjen e lëkurës.

Categories
Këshilla

Disa ushqime të pasura me proteina që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Të konsumoni ushqime të pasura në proteina ka shumë benefite, përfshirë ndërtimin e muskujve, humbjen e peshës dhe të ndiheni më të ngopur pasi keni ngrënë. Të konsumoni një dietë të balancuar është një pjesë esenciale e të qëndruarit të shëndetshëm.
Të konsumoni një dietë të pasur në proteina mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Një dietë e pasur në proteina mund t’ju ndihmojë të ndërtoni muskuj kur kombinohen me ushtrime.

Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira proteinike që një person mund të konsumojë për të humbur peshë:

1. Fasulet e zeza
Fasulet e zeza shpesh janë një burim proteinik, të cilat mund të përgatiten për shumë receta gatimi.

2. Fasulet Lima
Në përmbajtje të tyre ka 21 gram proteinë për një porcion prej 100 gr.

3. Misri
Misri ka në përmbajtje rreth 15.6 gr proteinë për kupë. Misri gjithashtu përmban një sasi të mirë të fibrave dhe mineraleve, përfshirë kalciumin.

4. Salmoni
Salmoni konsiderohet si peshk yndyror, që do të thotë që është përplot me acide yndyrore omega-3. Salmoni është një burim i shkëlqyer proteinash dhe mund të ndihmojë një person të ndihet më i ngopur.

5. Patatet
Patatet kanë një reputacion si karbohidrate por janë burime të mira nutrientësh, përfshirë proteinat. Një patate mesatare me lëkurë përmban rreth 4 gr proteinë. Duhet të keni kujdes në përgatitjen e saj, pasi mund të rrisni kaloritë.

6. Brokoli
Një kupë me brokoli të pagatuar ka në përmbajtje rreth 2.6 gr proteina dhe përmban varietete nutrientësh si folati dhe kaliumi. Për sa i përket kalorive, përmban rreth 31 kalori për kupë.

7. Lulelakër
Lulelakra ka në përmbajtje shumë proteina dhe pak kalori. Një kupë me lulelakër të prerë ka 27 kalori dhe 2 gr proteina.

8. Lakra kineze
E njohur gjithashtu edhe si “Bok Choy” kjo perime ka shumë proteina dhe një sasi të lartë antioksidantësh.

9. Vezët
Vezët janë një burim i shkëlqyer proteinash dhe yndyrnash të shëndetshme. Shumë studime kanë treguar që vezët mund të ndihmojnë njerëzit të ndihen më të kënaqur dhe t’i ndalojnë ato që të mos konsumojnë ushqim më shumë sec duhet. Prsh, një studim zbuloi që një grup femrash të cilat konsumonin vezë në mëngjes, ndiheshin më të ngopura për një periudhë të gjatë dhe konsumonin më pak kalori gjatë ditës.

10.Mish lope
Mishi i lopës ofron sasi të larta proteinash. Personat që ndjekin një dietë të moderuar me karbohidrate duhet të hanë mish të butë lope ndërsa personat që ndjekin një dietë me karbohidrate të ulëta duhet të hanë mish lope me pak yndyrë.

11.Pjesa e gjoksit të pulës
Pjesa e gjoksit të pulës është një burim proteinash. Një gjoks pule pa lëkurë (rreth 136 gr) siguron rreth 26 gr proteina.

12. Tërshërë
Tërshëra siguron rreth 17 gr proteina për cdo 100 gr. Ato gjithashtu janë një burim i karbohidrateve komplekse. Tërshëra mund të përgatitet në shumë mënyra si dhe mund t’i shtoni arra dhe fruta. Shmangni tërshërën e përpunuar pasi përmban shpesh sheqerna të shtuara.

13. Tuna
Tuna është një burim i shkëlqyer proteinash. Tuna është një lloj peshku me yndyrna minimale. Shtoni tunën në sallatra, sanduice dhe vakte të ndërmjetme. Kini kujdes me salcën lart si majoneza prsh.

14. Tempeh
Tempeh është një burim proteinash për vegjetarianët dhe veganët. Tempeh vjen nga fasulet e sojës, si tofu. Megjithatë, ka një përmbajtje të lartë proteinike sesa tofu, duke siguruar rreth 17 gr për gjysëm kupe.

15. Spirulina
Spirulina është një bakterie që rritet në ujërat e freskëta dhe me kripë. Ofron një sërë varietetesh dhe proteinash nga një sasi e vogël në formën pluhur.

16. Bishtajoret
Bishtajoret janë të pasura në fibra dhe proteina. Kjo i bën një zgjidhje ideale si një pjesë të një diete për humbjen e peshës.

17. Fara kërpi
Njerëzit mund t’i përdorin farat e kërpit në sallata si zvëndësues për krutonet. Farat e kërpit ofrojnë rreth 9.5 gr proteina për lugë gjelle.

18. Domatet e thara
Domatet e thara janë një shtesë e shkëlqyer në shumë gjellëra. Ato ofrojnë një burim të mirë proteinash, si dhe shumë nutrientë dhe fibra.

19. Guava
Guava është një frut tropikal që mund të mos jetë i disponueshëm kudo. Guava është një nga frutat më të pasura me proteina si dhe ofron nutrientë shtesë si vitamina C.

20. Articokët
Articokat janë të pasura në fibra dhe ofrojnë një sasi të mira proteinash. Articokat mund të jenë një përbërës i shkëlqyer në shumë receta.

21. Bizelet
Bizelet janë të pasura në proteina, fibra dhe nutrientë të tjerë.

22.Mishi i derrit
Mishi i derrit është një burim i mirë proteinash. Njerëzit duhet të shmangin produktet e përpunuara si proshuta.

24. Mishi i gjelit të detit
Mishi i gjelit të detit ka në përmbajtje shumë proteina. Mishi i gjelit të detit pa lëkurë siguron rreth 13 gr proteina për 100 gr.

25. Qiqrat
Qiqrat janë një zgjedhje shumë e shëndetshme sidomos për vegjetarianët pasi është e pasur në fibra dhe plot me nutrientë që mbështesin shëndetin e zemrës dhe kockave. Gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e kancerit.

26. Quinoa
Quinoa është një nga burimet proteinike që përmban rreth 11 amino-acidë. Pra është një zgjedhje e shkëlqyer për vegjetarianët, veganët dhe për ata që nuk hanë shumë mish.

27. Jogurti grek
Jogurti grek përmban rreth 19 gr proteina në një sasi prej 200 gr. Njerëzit që kërkojnë të humbin peshë duhet të shmangin jogurtin grek me sheqerna të shtuara.

28. Gjiza
Ky produkt bulmeti ka proteina të bollshme. Gjithashtu ofron kalcium dhe nutrientë të tjerë.

29. Bajamet
Bajamet kanë reputacion si ushqime kalorike por me pak kontroll porcionesh mund të jenë vakte të ndërmjetme të pasura me proteina.

30. Qumështi
Qumështi është një burim i shkëlqyer proteinash. Një sasi (8 ounce) përmban 8 gr proteina.

31. Thjerrëzat
Thjerrëzat janë të pasura në proteina bimore dhe fibra. Si dhe kanë ndikim pozitiv në shëndetin e zemrës.

32. Farat e kungullit
Farat e kungullit janë të pasura me proteina dhe minerale, si magnezi dhe seleni. Njerëzit që po përpiqen të humbin peshë mund të zgjedhin si opsion farat e thara.

33. Avokado
Avokadot jo vetëm që përmbajnë proteina dhe yndyrna të pangopura të shëndetshme për zemrën, por gjithashtu përmbajnë sasi të mira të fibrave dhe nutrientëve, si kaliumi. Kontrolli i porcionit është gjithashtu i rëndësishëm.

34. Farat Chia
Farat Chia kanë në përmbajtje proteina, omega-3, fibra dhe kalcium. Veganët përdorin farat chia si zvëndësues për vezën dhe shumë njerëz i përdorin si shtesë në smoothie ose sallata për benefite ekstra.

Categories
Këshilla

Ushqimet më të mira për mëngjes nëse doni të humbni peshë

Provoni këto 5 ushqime në mëngjes që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë :
Të hani vaktin e mëngjesit është një zakon i shëndetshëm nëse keni kujdes për peshën tuaj.Studimet kanë treguar që ata që hanë mëngjes janë më të suksesshëm në humbjen e peshës. Dhe më e rëndësishmja, njerëzit marrin nutrientët më të rëndësishëm si fibra dhe vitaminat.

Një kupë me mjedra ju jep rreth 8 gr fibra ( që është sa dyfishi i një kupe luleshtrydhesh dhe rreth sasia e njëjtë me një kupë me fasule). Por ku qëndron e mira e fibrave? Studimet në “Journal of Nutrition” sugjerojnë që konsumimi i shumë fibrave është një mënyrë për të parandaluar shtimin në peshë dhe inkurajimin e humbjes në peshë.

Tërshëra mund t’ju ndihmojë në humbjen e peshës në dy mënyra. E para, është e paketuar me fibra dhe ju mban të ngopur për një kohë të gjatë. E dyta, një studim i hershëm raportoi që të hani një mengjes me karbohidrate që clirohen ngadalë, si tërshëra ose drithërat-3 orë përpara se të ushtroheni ju ndihmon të digjni më shumë kalori. Si? Konsumimi i këtyre karbohidrateve nuk rrit sheqerin në gjak si karbohidratet e rafinuara. Gjithashtu nuk ka rritje të niveleve të insulinës. Sepse insulina luan një rol në sinjalizimin e trupit për të ruajtur yndyrën, duke pasur nivele të ulëta të sheqerit në gjak ndihmon që ju të digjni yndyrë.

Një raport i hershëm, i publikuar në “New England Journal of Medicine” doli në përfundimin se cilat ushqime janë të lidhura me ndryshimin e peshës, duke përfshirë 5 ushqime që promovojnë humbjen në peshë. Kosi ishte një prej tyre. Një tjetër arsye për të ngrënë kos? Proteina mund t’ju japë një shtysë nëse po kërkoni të dobësoheni. Kur studiuesit ushqyen dy grupe minjsh me një dietë të lartë në yndyrë për 11 javë, minjtë që morën ujë me proteinë hirre (një lloje proteine e gjendur në kos ose bulmete të tjera), të paketuar me 42% me më pak peshë dhe rreth 1/3 mmë pak yndyrë trupi që gjendej te minjtë që pinin vetëm ujë të thjeshtë, përpos faktit që ato hanin rreth të njëjtin numër kalorish. Kujdesuni për kaloritë dhe sheqernat e panevojshme-duke zgjedhur kos të thjeshtë. Nëse doni ëmblësi, mund të shtoni fruta të freskëta.

Arrat janë një nga ato 5 ushqime që studiuesit e Harvardit thonë që promovon humbje peshe. Mund të shtoni një lugë gjelle ose dy gjalpë kikiriku në një tost, ose mund të shtoni disa arra në tërshërën tuaj.

Vezët japin proteina, të cilat janë të mrekullueshme për ato që mbajnë dietë. Krahasuar me karbohidratet dhe proteinat, proteinat ju mbajnë të ngopur për një kohë më të gjatë. Plus, në një studim, njerëzit që mbanin dietë e që hanin vezë për mëngjes ndihen më të ngopur përgjatë ditës dhe humbnin dy herë më shumë peshë se ato që merrnin të njëjtën sasi kalorish nga një “bagel” (term anglisht) për mëngjes.

Categories
Këshilla

Dëshironi frymëmarrje të freskët? Ka një frut ideal për këtë

Ftoi është një frut që nuk i përket asaj që konsumojmë më shpesh, por konsiderohet si një ushqim i artë antioksidant që ndihmon për frymëmarrjen e freskët.

Përveç kësaj, ai konsiderohet ushqim anti-inflamator, antiviral dhe anti-alergjik ndërsa një tjetër pronë e rëndësishme është se krijon frymëmarrje jashtëzakonisht të këndshme.

Ftoi konsiderohet si një nga frutat më aromatikë për frymëmarrje. Era e fortë që ka krijuar këtë efekt dhe jep një frymëmarrje të freskët të gjithçkaje që keni ngrënë më parë.

Një gjë tjetër që duhet të dini është se nëse është e papërpunuar do të furnizojë trupin tuaj me shumë vitaminë C, përveç ushqyesve të tjerë (kalcium, magnez, fosfor, hekur, vitamina B) ndërsa nëse e hani të zier, shija e tij ju kujtoj mollën dhe dardhën së bashku. /Web

Categories
Këshilla

Ju pëlqen shumë kripa? Pas këtij shkrimi duhet të bëni kujdes me sasinë që përdorni

Kripa përbëhet nga rreth 40% natrium dhe 60% klorur. Zakonisht përdoret për të shtuar aromë në ushqime ose për t’i ruajtur ato. Natriumi është një mineral thelbësor për funksionimin optimal të muskujve dhe nervave. Së bashku me klorurin, ndihmon gjithashtu trupin tuaj të ruajë ekuilibrin e ujit dhe mineraleve.

Megjithatë, përkundër funksioneve të tij thelbësore, konsumimi i tepërt i kripës mund të ketë efekte të pakëndshme, si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë të gjatë.

Efektet afatshkurtra të konsumimit të tepërt të kripës – Rritja e presionit tê gjakut. Një vakt i pasur me kripë gjithashtu mund të shkaktojë që një vëllim më i madh araku të rrjedhë nëpër enët e gjakut dhe arteriet . Kjo mund të rezultojë në një ngritje të përkohshme të presionit të gjakut.

Ndjeshmëria e një personi ndaj kripës mendohet se ndikohet nga faktorë si gjenetika dhe hormonet. Plakja dhe mbipesha gjithashtu mund të forcojnë efektet e ngritjes së presionit të gjakut të dietave të larta të kripës.

Etje e forte – Ushqimi i një vakt të kripur mund të bëjë që ju të keni një gojë të thatë ose të ndjeheni shumë të etur. Inkurajimi për të pirë është një mënyrë tjetër në të cilën trupi juaj përpiqet të korrigjojë raportin e natriumit ndaj ujit.

Rritja që rezulton në marrjen e lëngjeve mund të bëjë që ju të urinoni më shumë se zakonisht. Nga ana tjetër, mosarritja e konsumimit të lëngjeve pasi të keni ngrënë sasi të lartë kripe mund të bëjë që niveli i natriumit të trupit tuaj të rritet mbi një nivel të sigurt, duke rezultuar në një gjendje të njohur si hipernatremia.

Hipernatremia mund të bëjë që uji të rrjedh nga qelizat tuaja dhe në gjakun tuaj, në përpjekje për të holluar natriumin e tepërt. Nëse lihet i patrajtuar, kjo zhvendosje e lëngut mund të rezultojë në konfuzion, konfiskime, gjendje komĕ dhe madje edhe vdĕ kjĕ.

Simptoma të tjera të hipernatremisë përfshijnë shqetësimin, vështirësi në frymëmarrje dhe gjumë dhe uljen e urinimit.
Efektet afatgjata të konsumimit të tepërt të kripës

Mund të rrisë rrezikun e káncerĩt në stomak – Një përmbledhje duke përfshirë më shumë se 268,000 pjesëmarrës sugjeron që ata me konsumim mesatar të kripës prej 3 gramësh në ditë mund të kenë deri në 68% rrezik më të lartë të káncerĩt në stomak sesa ato me konsumim mesatar të kripës prej 1 gram në ditë.

Mekanizmi që ndikon në efektin e kripës në káncerĩn e stomakut nuk është kuptuar plotësisht. Sidoqoftë, ekspertët besojnë se dietat e pasura me kripë mund ta bëjnë një person më të prekshëm nga káncerĩ i stomakut duke shkaktuar ulçera ose inflamacion të rreshtimit të stomakut.

Ka efekt në rreziqet e sĕmundjĕs së zemrës dhe vdĕkjĕs së parakohshme – Lidhja midis dietave të pasura me kripë, sĕmundjĕvĕ të zemrës dhe vdĕkjĕs së parakohshme është ende disi e diskutueshme.
Disa studime sugjerojnë që marrja e lartë e kripës shkakton një rritje të presionit të gjakut dhe një forcim të enëve të gjakut dhe arterieve. Nga ana tjetër, këto ndryshime mund të rezultojnë në një rrĕzik më të lartë të sĕmundjĕve të zemrës dhe vdĕkjĕs së parakohshme.

Një studim 20-vjeçar vëren se pjesëmarrësit që konsumonin më pak se 5.8 gram kripë në ditë kishin nivelet më të ulët të vdĕkshmĕrisĕ. Ndërsa ata që konsumonin më shumë se 15 gram kripë në ditë kishin më të lartën.

Sidoqoftë, të tjerët sugjerojnë që dietat e larta të kripës nuk kanë efekte në shëndetin e zemrës ose jetëgjatësinë dhe se dietat e ulëta të kripës në të vërtetë mund të rrisin rrezikun e sĕmundjĕve të zemrës dhe vdĕkjĕs.

Kompensoni vaktet me shumë kripë – Këto rezultate të ndryshme  mund të shpjegohen nga ndryshimet në hartimin e studimit, metodat e përdorura për vlerësimin e marrjes së natriumit, dhe faktorët pjesëmarrës, të tilla si pesha, ndjeshmëria ndaj kripës, dhe çështjet e tjera shëndetësore që pjesëmarrësit mund të përballen.

Disa njerëz mund të preken nga konsumimi i lartë i kripës më rëndë se të tjerët. Për të kompensuar një vakt të lartë kripe, provoni të pini më shumë ujë, hani ushqime të pasura me kalium dhe të zvogëloni marrjen tuaj të kripës në vaktet e tjera. Ndërsa është e mundur që kripa nuk rrit rrezikun për sëmundje të zemrës ose vdekje të parakohshme për të gjithë, nevojiten më shumë studime para se të bëhen përfundime të forta.