Categories
Lajme Shëndeti

A e dini çfarë ndodh me mëlçinë nëse pini 2 filxhanë kafe në ditë?

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin. Kafeja është një nga pijet më popullore në botë, duke patur në konsideratë faktin se çdo vit njerëzit pijnë plot 450 miliardë filxhanë kafe. Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe mund të jetë e dobishme për mëlçinë.

Mëlçia është shpesh e rrezikuar nga ciroza hepatike, një sëmundje kronike që shkakton bllokimin e qarkullimit të gjakut në mëlçi. Por të dhënat tregojnë se nëse pini dy filxhanë kafe në ditë mund të pakësoni gjasat e cirozës hepatike. Një studim i vitit 2016 zbuloi lidhjen e fortë mes konsumit të kafesë dhe rrezikut të cirozës. Sipas shkencëtarëve, kafeina metabolizohet në një substancë që parandalon zhvillimin e cirozës së mëlçisë.

Kafeja dhe mëlçia – Ndërkohë, shkencëtarë të tjerë Amerikanë janë të mendimit se pirja e dy filxhanëve me kafe në ditë ul rrezikun e prekjes së mëlçisë nga Hepatiti C. Sipas tyre, kafeja përmban 100 përbërës aktivë përfshirë antioksidantët, polifenolët dhe kafeinën. Kjo e fundit luan një rol kryesor në rrezikun e kancerit të mëlçisë.

Një studim i publikuar në Revistën Ndërkombëtare Të Tumorëve nxorri në pah se sasia e kafesë ka lidhje të drejtpërdrejtë me uljen e gjasave të shfaqjes së sëmundjeve të mëlçisë. Nga ana tjetër, kafeja luan një rol të fortë parandalues kundër hepatitit C, një sëmundje ngjitëse që prek mëlçinë.

Plot 150 milionë njerëz në botë vuajnë nga kjo sëmundje, sipas Organizatës Botërore Të Shëndetësisë. Shumë studime të kryera në vitet 2009 dhe 2011 treguan se kafeina ka një rol mbrojtës të mëlçisë kundër shumë sëmundjeve kronike. Sipas tyre, progresi i këtyre sëmundjeve ngadalësohet falë konsumit të dy ose tre filxhanëve me kafe në ditë.

Kafeja: ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë, ul rrezikun e vdekjes së parakohshme, lufton depresionin, mbron nga diabeti i tipit 2, pakëson gjasat e shfaqjes së kancerit të lëkurës, përmirëson performancën fizike, ndihmon në rënien në peshë. Këto përfitime vlejnë nëse ju pini më pak se tre filxhanë në ditë. ë të kundërt, kafeja mund të kthehet në një armik të organizmit.

Kafeja nuk duhet pirë me stomak bosh sepse shkakton një rënie të menjëhershme të sheqerit në gjak dhe rrit nepsin për ëmbëlsira. Ju nuk duhet të pini kafe pas orës 14:00 dhe shoqërojeni me pak kanellë pluhur për një shije më të mirë.

Categories
Lajme

Cilat janë bimët dhe kurat natyrale për artritin dhe reumatizmën

Artriti është një sëmundje inflamatore që prek kyçet. Kjo sëmundje shkakton shumë dhimbje për pacientin. Deri më tani, në mjekësi janë regjistruar plot 200 lloje të artritit dhe reumatizmës që prekin njerëzit në një moshë të caktuar. Zakonisht, artriti prek njerëzit në moshë të mesme dhe shpërthen pas moshës 50 vjeçare. Artriti është një sëmundje që nuk ka një shkaktar të vetëm. Ai mund të shfaqet si pasojë e një lëndimi të indeve, moshës, çrregullimeve imunitare apo infeksionit.

Si trajtohet – Kompanitë farmaceutike kanë prodhuar me qindra ilaçe kundër artritit. Megjithatë, efektet anësore të tyre shpesh janë të dëmshme për shëndetin, Në këtë artikull do të mësoni për disa ushqime dhe produkte krejt natyrale që ju ndihmojnë të trajtoni dhe kuroni këtë sëmundje.

Xhenxhefili – Eshtë një zhardhok i shkëlqyer me shumë vlera. Përbërësit e tij luftojnë inflamacionin në organizëm. Duke e pirë si çaj, xhenxhefili do të forcojë sistemin imunitar dhe do të pakësojë inflamacionin. Pacientët që vuajnë nga artriti duhet të pijnë të paktën një filxhan me çaj në ditë. Në një gotë ujë zieni 2 cm xhenxhefil të prerë në feta. Çajin mund ta përzieni me limon dhe mente për një shije të plotë.

Shafrani i Indisë – Eshtë një nga ato erëza që krahasohet me një ilaç mrekullibërës. Ai përmban shumë antioksidantë që parandalojnë radikalet e lira që dëmtojnë qelizat. Shafrani është i shkëlqyer për të forcuar sistemin imunitar. Shafranin e indisë e gjeni në markete. Ai mund të përdoret si çaj ose në formën e kapsulave.

Aloe Vera – Tradicionalisht jemi mësuar që këtë bimë ta përdorim për shëndetin e lëkurës. Por xhelin e aloe verës mund ta përdorni edhe për të lyer kyçet për të përjetuar një lehtësim.

Artriti është një sëmundje që duhet mbajtur nën kontroll. Kjo sëmundje vështirëson përdorimin e gishtave dhe duarve. Ajo shkakton shumë dhimbje veçanërisht nëse prek kyçet, gjunjtë apo këmbët. Aktiviteti fizik është i domosdoshëm. Ecja, noti janë të nevojshme kundër artritit dhe mbipeshës. Artriti është një sëmundje e keqe por mund të parandalohet falë një regjimi të shëndetshëm ushqimor, aktivitetit fizik dhe përdorimit të ushqimeve të lartpërmendura.

Categories
Lajme

Ky është mëngjesi ideal për kocka të forta: Si të merrni sasitë e duhura të kalciumit

Thuhet kockat se janë më të forta se çeliku, por njëkohësisht mund të dëmtohen fare lehtë. Sëmundje të ndryshme që i prekin ato mund të shkaktojnë dëmtim dhe dhimbje të tyre. Artriti apo osteoporoza nuk janë më sëmundje të panjohura, pasi po prekin popullsinë gjithnjë e më shumë. Prandaj nevoja për të qenë të kujdesshëm dhe të shëndetshëm është gjithnjë prezente.

Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në aleatin tuaj më të mirë. Në këtë artikull ju tregojmë se si ta nisni ditën plot vlera e minerale të cilat do të forcojnë kockat tuaja çdo mëngjes. Ndiqni mëposhtë këshillat e nevojshme për t’i siguruar trupit tuaj një mbështetje të fortë e të shëndetshme.

Si të ndihmoni kockat – Një nga mineralet që ndihmon më shumë kockat është kalciumi të cilin për fat të mirë mund ta gjeni në shumë ushqime. Për personat që vuajnë nga lloje të artritit është veçanërisht i këshillueshëm nga mjekët. Megjithëse sasia e duhur e konsumimit të tij nuk është përcaktuar ende, ekspertët shprehen se rreth 1.500 miligramë në ditë të konsumimit të këtij minerali janë mëse të nevojshme për organizmin. Këtë shifër mjafton ta ndani me 500 miligramë kalcium për çdo vakt.

Është e rëndësishme që këto sasi të ndahen midis vakteve, pasi trupi ka mundësi të përthithë vetëm 500 miligramë për çdo vakt. Filloni nga mëngjesi që sa më parë trupi të sigurojë të gjithë vitaminat e nevojshme.

Mëngjesi i duhur – Vetëm një gotë qumësht përmban 300 mg kalcium të cilat mund ti merrni menjëherë në një vakt. Për të arritur në masën e këshilluar 500 mg mund të shtoni edhe ndonjë produkt tjetër bulmeti në dietën tuaj. Këtu mund të futet, pak djathë, gjizë, kos apo edhe perime si brokoli dhe lakrat. Gjithashtu përveç, bulmetit kalciumin mund ta përfitoni edhe nga lëngu i freskët i portokallit.

Një gotë me lëng të freskët përmban 200-340 mg kalcium. Ekspertët theksojnë të mos harroni të përfshini edhe vitaminën D tek dieta juaj. Atë mund ta gjeni fare lehtë tek ushqimet të cilat janë të pasura edhe me kalcium. Këtu futen sardelet dhe salmoni të cilat megjithëse nuk preferohen të konsumohen në mëngjes, mund ti lini për dy vaktet e tjera. Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti apo perime jeshile. Kështu kockat tuaja do të qëndrojnë të forta për një kohë të gjatë dhe do të shërojnë vetëveten.

Categories
Lajme

Shqipëria e bekuar me lajthitë e njoma: ndihmojnë sistemin nervor

Shqipëria është e bekuar me pemishte lajthish, të cilat kur janë të njoma ofrojnë vlera pafund për konsumatorët. Si çdo ushqim tjetër, edhe lajthitë kanë një dozë të rekomanduar ditore. Doza e shëndetshme ditore e lajthive është 20 kokrra në ditë. Sipas të dhënave shkencore, nëse konsumoni lajthi në pesë ditë në javë, reduktoni rreziqet e zemrës me 30-50%, kjo bazuar në shifrat e Organizatës Botërore të Ushqimit.

Lajthia është nga ato ushqime që edhe të shijon, të kënaq shpirtin siç i themi ne, por edhe na bën mirë. Lajthia ka yndyrna të pangopura të cilat zvogëlojnë kolesterolin e keq në gjak me 27%. Sipas studimeve njerëzit që konsumojnë lajthi rregullisht kanë 50% më pak shanse për të humbur jetën si pasojë e atakut në zemër. Ngrënia e tyre ul kolesterolin e keq dhe rrit atë të mirin.

Lajthitë e njoma, magjike për shëndetin e trurit – Shumë studime të konsultuara tregojnë se ngrënia e lajthive të njoma përmirëson funksionet e trurit, lufton depresionin dhe frenon problemet mendore si pasojë e moshës. Thënë shkurt, lajthitë janë një ushqim fantastik i jetëgjatësisë.

Mrekulli për shëndetin e mirë të gjakut – Lajthitë janë një burim i shkëlqyer i Vitaminës E që parandalon shpërbërjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe rrezikun e shfaqjes të sëmundjeve të gjakut.

Ndihmojnë fort sistemin nervor – Lajthitë janë të pasura me vitaminë B6 që nevojitet për formimin e mielinës, që është mburoja e nervave. Kjo rrit shpejtësinë dhe efikasitetin e impulseve dhe lejon funksionimin normal të sistemit nervor.

Lajthitë e njoma mbështesin mirë shtatzanitë – Në ndryshim nga arrorët e tjerë, lajthitë janë një burim i pasur me folat. 100 gramë lajthi kanë 30% të dozës së rekomanduar ditore. Folati i bën mirë grave shtatzëna sepse parandalon aneminë dhe defektet nervore tek foshnjat.

Categories
Lajme

Dita e Pavarësisë, Dua Lipa bën gjestin më të ëmbël për Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa e ka treguar gjithmonë me shumë krenari origjinën shqiptare. Për këtë arsye, nuk kishte si të mungonte një urim i veçantë në 109-vjetorin e pavarësisë së vendit tonë.

Bukuroshja jonë, e cila na ka bërë krenarë gjithmonë me karrierën dhe ndikimin që ka në shoqëri, sot ka publikuar në InstaStory disa foto nga koha kur ishte në Shqipëri, duke uruar në shqip.

“Urime 28 Nëntori! Gëzuar ditën e Pavarësisë, Shqipëri”, ka shkruar Dua Lipa. Duket një gjest i vogël, por për ne është shumë i rëndësishëm, sepse këngëtaret e nivelit të Dua Lipës i bëjnë një promovim të madh vendit tonë, duke marrë parasysh faktin se jemi një vend i vogël. Kështu, gjithë bota sot e mori vesh se ne kemi festë kombëtare dhe se e duam vendin tonë.

Categories
Lajme

A janë fasulet e kuqe vërtet të mira për aneminë? Ka plot përfitime ekstra

Produktet e fasules konsiderohen një ushqim i vlefshëm dietik: ato janë të pasura me proteina bimore, ndërsa jo aq të yndyrshme sa arrat. Prandaj, ato përdoren për të ruajtur dhe ngopur trupin, madje edhe me humbje peshe dhe sporte aktive. Fasulet e kuqe dallohen në sfondin e homologëve të tyre me shumë përfitime për sistemin kardiovaskular, riprodhues, si dhe për të ruajtur nervat e shëndetshëm. Lexoni për përfitimet dhe recetat më të mira me fasulet e kuqe – gjithçka që keni dashur të dini.

Fasulet e purpurta kanë një përbërje të lartë të hekurit dhe bakrit në përbërjen e tyre, gjë që siguron shëndetin e gjakut dhe forcimin e përgjithshëm të trupit. Prandaj, shpesh rekomandohet që produkti të futet në dietë pas ftohjes së zgjatur, me anemi, humbje gjaku, peshë të ulët dhe një numër sëmundjesh të tjera.

Fasulet gjithashtu përmbajnë: Magnezi është një komponent jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin e sistemit nervor. Përdorimi i tij siguron shërim nga stresi dhe trazira emocionale, stimulon mendimin dhe kujtesën e qartë, shpejtësinë e ndërrimit dhe reagime të tjera, përveç kësaj, ai është i përfshirë në metabolizëm. Kaliumi është një nga elementët kryesorë që mbështesin funksionin e shëndetshëm të zemrës, si dhe stimulojnë aktivitetin e veshkave. Ndihmon në largimin e lëngut të tepërt nga trupi. Kalciumi, i cili mbështet shëndetin e kockave dhe presionin normal të gjakut. Fosfori, i domosdoshëm për zbatimin e proceseve nervore, forcon kockat dhe dhëmbët.

Jodi është një rregullator i domosdoshëm i gjëndrës tiroide, nga e cila varen ekuilibri hormonal, mirëqenia dhe metabolizmi. Squfuri, duke kontribuar në luftën kundër dehjes dhe infeksioneve, duke siguruar një efekt dezinfektues dhe anti-inflamator. Ajo gjithashtu eliminon zbokthin, lëkurën dhe dermatitin, duke luftuar në mënyrë aktive sëmundjet e kërpudhave. Zinku siguron një metabolizëm të shëndetshëm, pastron lëkurën dhe promovon formimin e hormoneve mashkullore.

Ndër vitaminat që përmbajnë fasulet:

Karotina, e domosdoshme për procesin e shërimit, rikuperimin, si dhe ruajtjen e mprehtësisë vizuale. Vitamina B që mbështesin sistemin imunitar dhe shëndetin e sistemit nervor, përfshirë acidin folik, i cili është i nevojshëm për të balancuar ekuilibrin hormonal. Vitaminat E, K, C, duke eleminuar toksinat, duke siguruar shëndetin e qelizave dhe gjakut. Përveç kësaj, fasulet përmbajnë një përbërës të rëndësishëm për diabetikët – arginina. Kjo substancë ndihmon në prishjen e sheqerit dhe ruajtjen e nivelit të tij normal në gjak, duke zvogëluar dozën e kërkuar të insulinës.

Fasulet veprojnë si një antioksidant, duke ndihmuar në pastrimin e trupit dhe sjelljen e një furnizimi me lëndë ushqyese për rinovim, kështu që jep një efekt rinovues. Fasulet rekomandohen për përdorim që në moshë të re, dhe veçanërisht për të rriturit, gjatë shtatëzanisë, gjatë sporteve dhe ftohjeve për të përshpejtuar proceset e rikuperimit.

Për sa i përket vlerës ushqyese, fasulet përmbajnë rreth 8 g proteina, 15 g karbohidrate dhe vetëm 0,5 g yndyrë. 7 g është fibër dietike, pjesa tjetër është ujë. Produkti nuk përmban kolesterol dhe mund të zëvendësojë plotësisht përbërësit e mishit dhe të peshkut në dietë, kështu që fasulet përdoren: gjatë agjërimit; me një dietë vegjetariane; në dieta për sëmundje kardiovaskulare; në dietat sportive dhe për humbje peshe; në ushqimin për fëmijë dhe për njerëzit në moshë.

Ushqimi i fasulave ndihmon për të mbajtur një ndjenjë të ngopjes për 6-8 orë, e cila është shumë e dobishme për njerëzit me orë pune të parregullt, gjatë ecjeve, gjatë ushtrimeve fizike intensive dhe gjatë periudhave të rritjes intensive për fëmijët.

Mjafton të konsumoni deri në 800 g fasule në javë, ndërkohë që i shtoni si në kurset e nxehta të para ashtu edhe në atë të dytë, si dhe në ushqimet e ftohta. Fasulet përthithen më së miri në mëngjes dhe pasdite, duke siguruar një mëngjes ushqyes dhe drekë të përzemërt. Ngrënia e fasules gjatë natës është e padëshirueshme: proteinat treten për rreth 6 orë, dhe kjo duhet të ndodhë gjatë periudhës së fuqisë.

Në ditën që ju duhet të hani jo më shumë se 200 g fasule për gratë dhe 250-300 g për burra. Në moshën e vjetër, konsumi duhet të zvogëlohet 2-3 herë dhe të monitorohet nëse trupi kopet me bishtajore.

Fakte interesante të fasules – Fasulet janë gjetur në të gjitha kontinentet e botës; ajo u dashurua nga Indianët, Kinezët, Indianët dhe gjithashtu popujt veriorë të Afrikës. Edhe atëherë, lloje të ndryshme të bishtajoreve ishin të zakonshme, disa prej të cilave dalloheshin nga një përmbajtje e lartë sheqeri dhe përdoren si ëmbëlsirë.

Fasulet përdoren jo vetëm si një produkt i pavarur, por edhe si një agjent mbajtës lagështie dhe agjent peshues për pjekje. Mbushja me bishtajore ju lejon të formoni një tortë të formës së dëshiruar. Frutat e papërpunuara përmbajnë substancën toksike fenazinë, e cila është një toksinë për trupin e njeriut. Ky komponent shpërbëhet gjatë trajtimit të zgjatur të nxehtësisë. Kjo është arsyeja pse fasulet duhet të gatuhen për të paktën 45 minuta, dhe është më mirë t’i prehni para. Kjo jo vetëm që do të shpejtojë përgatitjen e fasule, por gjithashtu do të largojë niseshtën e tepërt në ujë, duke i bërë farat më të buta.

Fasulet gjenden pothuajse në të gjitha kuzhinat e botës dhe mbeten një perime e preferuar në shumë tavolina. Nëse ju pëlqen të shijoni një rostiçeri të përzemërt me fasule të kuqe, bëjeni atë me guxim, duke e ditur se çfarë përfitimesh kanë frutat ushqyes.

Categories
Lajme

Konfirmohet rasti i parë me mutacionin Omicron në Europë! Nuk ka ardhur nga Afrika e Jugut

Pritej prej disa ditësh si lajm dhe fatkeqësisht tashmë ka ndodhur, është fakt. Mutacioni më i ri i Covid-19, Omicron, i konfirmuar fillimisht në Afrikën e Jugut. Sipas informacioneve të para dyshohej që mund të ishte përhapur dhe në Hong Kong dhe Evropë.

Dyshimet janë konfirmuar dhe rasti i parë është zbuluar sot, në Belgjikë. Lajmin e konfirmoi Ministri i Shëndetësisë së vendit, Frank Vandenbroucke. “Ne kemi një rast që tani është konfirmuar nga ky variant”, tha ai. “Është dikush i ardhur nga jashtë, që ka rezultuar pozitiv në 22 nëntor, i cili nuk është vaksinuar.”

Kryevirologu i vendit, Mark Van Ranst, tha se varianti u zbulua te “një udhëtar që po kthehej nga Egjipti”. Problemi është se po përhapet shpejt.

Categories
Lajme

Ujë me kanellë në mëngjes, jua sugjeroj për shëndetin e mirë të organizmit

Me aromën dhe delikatesën e saj, kanella është një erëz fisnike me një rol të pazëvendësueshëm në kuzhinë dhe në trajtimet mjekësore apo ato të bukurisë. Kjo erëz në formën e pluhurit është përdorur gjerësisht në trajtimet kundër problemeve të rrugëve të frymëmarrjes, organeve riprodhuese dhe tretjen.

Uji me kanellë mund t’ju shoqërojë mjaft mirë çdo ditë dhe t’ju mbrojë nga një sërë virozash. Mjafton të zjeni ujin, për një filxhan çaji ujë duhet një lugë çaji kanellë pluhur. Pasi të ketë zjerë ujin, shtoni kanellën dhe lëreni për 10 minuta sa të tretet plotësisht duke e trazuar. E ëmbëlsojmë me pak mjaltë ose pak sheqer sipas dëshirës. Sipas dëshirës, për më shumë shije dhe vlera kur ta konsumoni mund t’i shtoni disa feta mollë. Më poshtë do të gjeni disa sugjerime për vlerat më të mira shëndetësore që përfitoni duke pirë çajin me kanellë.

Ushqyesit e erëzës – Kanella është shumë e pasur me antioksidantë. Ajo përmban gjithashtu minerale si kalium, kalcium, mangan, hekur, zink dhe magnez. Kjo erëz e mrekullueshme është e pasur edhe me vitaminë A.

Llojet e kanellës – Në botë gjenden qindra lloje të kësaj erëze, por njeriu mund të përdorë vetëm katër prej tyre: Kanella Autentike e Sri Lankës, Kanella Cassia e Kinës, Kanella Korintje e Indonezisë dhe Kanella Saigon e Vietnamit. Kanella pluhur ju vjen në ndihmë në përpjekjet tuaja për të humbur në peshë. Kanellën mund ta përzieni me tërshërë, çaj ose lëngje frutash. Nëse jeni minimalistë në shije, mund të zgjidhni ujin me kanellë që ofron vlerat e mëposhtme.

Kanella përmirëson tonalitetin e lëkurës – Konsumoni të paktën një lugë gjelle me kanelle në ditë që të merrni sa më shumë fibër. Kanella largon toksinat dhe përmirëson tonalitetin e lëkurës. Ajo është miqësore me lëkurën e ndjeshme ndaj rekomandohet kundër akneve dhe problemeve të tjera.

Ndihmon në rënien në peshë – Çaji me kanellë dhe mjaltë është shumë i mirë për të rënë në peshë. Kombinimi i të dyjave shuan urinë dhe parandalon ngrënien e tepërt.

Përmirëson funksionet e trurit – Me ujin me kanellë do të jenë më të përqendruar dhe vigjilentë. Ai vazhdon të përdoret kundër disa sëmundjeve si Alzheimeri dhe Parkinsoni sidomos tek të moshuarit. Pasi të lexoni këtë artikull përgatisni një çaj ose lëng me kanellë për gjyshërit.

Kuron dhimbjen e dhëmbit – Herën tjetër kur t’ju dhembë dhëmbi përzieni pak kanellë me mjaltë dhe vendoseni direkt mbi dhëmb. Mbajeni pastën për pak kohë dhe më pas lani dhëmëbt.

Forcon sistemin imunitar dhe dëgjimin – Nëse pini rregullisht ujë me kanellë, sistemi juaj imunitar do të jetë më i fortë dhe më i mbrojtur nga bakteret dhe virozat. Për më tepër, kanella ka aftësinë të rimëkëmbë dëgjimin e dëmtuar.

Përdorimet e kanellës në shtëpi – Përveç të mirave që i sjell të shëndetit, kanellën mund ta përdorni në shtëpi edhe për të neutralizuar aromat e këqija, larguar insektet, masazhe, e të tjera.

Kini kujdes – Kanella shoqërohet me efekte anësore siç janë: rritja e temperaturës, probleme gjatë shtatzanisë sidomos kontraktime dhe lindje të parakohshme. Në rastin e grave lehonë, kanella nuk duhet konsumuar sepse mund të shkaktojë alergji tek fëmijët. Shmangni çdo produkt me kanellë nëse jeni shtatzënë apo lehonë. Kanella nuk rekomandohet për diabetikët sepse mund të ulë ndjeshëm nivelet e glukozës në gjak. Nëse hani sasi të mëdha të kanellës do të përballeni me një nivel të madh toksinash në organizëm.

Dozat e rekomanduara – Mos konsumoni kurrë më shumë se 1-6 gramë kanellë në ditë. Kanella Autentike është më e mira dhe më e shëndetshmja nga të gjitha.

Categories
Lajme

Kura sherebelë me mjaltë është fantastike për ftohjet e papritura

Uljet e temperaturave shoqërohen me raste në shtim të të prekurve me ftohje të papritura. Ndryshimi i temperaturave të mëngjesit dhe mbrëmjes nga ato të drekës sjellin konfuzion në mënyrën e të veshurit. Si rrjedhim, të gjithë jemi më të ekspozuar ndaj ftohjeve aq të pranishme në dimër.

Cilat janë shenjat më të përhapura të ftohjeve të pranverës? Problemet me fytin, bajamet, kolla dhe rrufa janë shenjat më të përhapura. Shoqërohen gjithashtu me një lodhje të vazhdueshme, që e bën stinën e re të hyjë me këmbën e gabuar. Këshillohet një përzierje shumë efikase për të qetësuar shëndetin, për të ringjallur organizmin dhe për më shumë energji. Mjalti dhe sherebela janë dy dhurata të natyrës, që së bashku përbëjnë një superfuqi kuruese.

Në Shqipëri sherebela është një bimë me shumë rëndësi. Sherebela gjendet në mjaft zona të Veriut dhe të Jugut, aq sa dhe e eksportojmë në shumë vende të botës. Sipas burimeve sherebela shqiptare është shumë e kërkuar në Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Gjermani, për shkak të vlerave unike.

Natyra na ka bekuar me sherebelën endemike, duke e pasur me bollëk në Shqipëri. Përbërësit: 30 gramë gjethe të thata sherebele, një majë luge piper i kuq djegës, 3 gota ujë, mjaltë sa më cilësor, lëng limoni, sipas dëshirës

Mënyra e përgatitjes – Përzieni sherebelën, piperin dhe ujin në një enë. Vendosini në zjarr për vlim, pastaj ulni pak nxehtësinë dhe ziejini derisa uji të përgjysmohet. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak. Shtypni gjethet e sherebelës brenda çajit, në mënyrë që të nxirrni sa më shumë lëng prej tyre. Më pas kullojeni. Shtoni mjaltë për shije dhe lëngun e limonit. Pas ftohjes vendoseni në frigorifer dhe pini nga 1-2 lugë gjelle ose më shumë sipas nevojës për qetësimin e dhimbjes së fytit për kollën dhe për infeksionet në rrugët e frymëmarrjes.

Për të mos u neglizhuar – Çaji i sherebelës këshillohet të mos përdoret tek gratë shtatëzëna. Sipas informacioneve sasi të mëdha të sherebelës mund të shkaktojnë rrahje të shpeshta të zemrës. Nëse vuani nga diabeti, përdoreni vetëm me këshillimin e mjekut.

Categories
Lajme

A e dini se bananet japin një buzëqeshje të bardhë?

Banania është e pasur me vitamina A, B, C, D, është një burim i mirë i kaliumit, magnezit dhe manganit dhe ndihmon jo vetëm për të pasur një dietë të ekuilibruar dhe për të qenë të shëndetshëm.

Ky frut me vlera ushqyese ndihmon në luftimin e depresionit, relaksimin dhe na jep energji falë proteinave që i jep trupit, ka veti anksiolitike, është aleat për të kapërcyer stresin kronik dhe kapsllëkun. Përveç të gjitha këtyre veçorive magjike, banania mund të na japë dhëmbë më të shndritshëm dhe më të bardhë në mënyrën më të thjeshtë! Po, po mundet!

Çfarë duhet të bëni? Mjafton të fërkoni lëkurën e bananes në dhëmbë dhe të masazhoni butësisht për 2 minuta. Përsëriteni procedurën çdo ditë, para se të lani dhëmbët dhe do të shihni një rezultat të vërtetë!

Shija është perfekte, tekstura ka shumë argëtim dhe kështu nuk i hidhni në koshin e plehrave të gjithë përbërësit perfekt të dobishëm që mund të ndihmojnë edhe pamjen, përveç shëndetit tuaj!