CDS: “Napoli-Milan vlen 1 miliardë euro, por ka edhe 2 përjashtime!”

Koha leximit:2 Minute, 12 Second

Ka një pritje të madhe për ndeshjen e nesërme në ‘Maradona’ mes Napolit dhe Milanit. Një duel shumë i rëndësishëm për luftën për Scudetton, mes dy skuadrave më të vazhdueshme dhe më brilante në ligë.

Një duel interesant edhe për të vlerësuar projektet tekniko-sportive të dy klubeve, të cilësuara të barabarta për virtuozitet dhe programim fitues. Në fakt, Milani është rikthyer vitet e fundit për të lundruar vazhdimisht në nivelet e larta të renditjes, ndërsa Napoli (përveç zhgenjimit me Ancelotti) është i rregullt në nivele të caktuara.

Siç shkruan sot Corriere della Sera, për rrjedhojë do të jetë një sfidë që prek 1 miliardë euro. Kjo është vlera e shtuar e skuadrave të Napolit dhe Milanit. Dy skuadra që kanë pasur dhe meritojnë rritje në vlerësimet ekonomike, edhe në funksion të merkatos së verës së ardhshme.

Sa vlejnë talentet e Napolit dhe Milanit?
Talentet, kampionët e ardhshëm dhe yjet e rritjes së vazhdueshme. Napoli dhe Milano ndoshta mbi të gjitha përfaqësojnë thelbin e një programi të suksesshëm, i cili gjithashtu mund të ndikojë në të ardhurat dhe potencialin ekonomik të pronarëve të tyre përkatës.

Lojtarët me vlerën më të madhe për momentin e dy skuadrave janë padyshim Victor Osimhen dhe Rafael Leao: të dy kanë një vlerësim rreth 60 milionë euro, pa përjashtuar marzhet e rritjes.

Nigeriani konsiderohet si një nga sulmuesit më vdekjeprurës në Serie A, portugezi vetë është një model për të thyer ndeshjet dhe deri më sot i vetmi kuqezi që mund të ndryshojë ritmin.

Të paktën 50 milionë euro është vlerësimi i dy ‘mendjeve’ të mesfushës. Ky është Fabian Ruiz i Napolit dhe Sandro Tonali i Milanit. Të afruar me çmime shumë më pak të shtrenjta, dy mesfushoret po dallohen për cilësinë, sasinë dhe prezencën në mënyrën se si luajnë.

Por nuk ndalet me kaq. Elementë si Koulibaly, Tomori, Theo Hernandez, Anguissa, Diaz dhe Zielinski. Të gjithë lojtarët me cilësi absolute dhe që në verë do të konsiderohen copa me vlerë. Me dy përjashtime: Insigne te Napoli dhe Kessie në Milano, gjithashtu shumë të vlefshme, por të sigurt që do të largohen pa asnjë kosto nga ekipet e tyre përkatëse!

Portali Transfermarkt jep një vlerësim aktual dhe të përgjithshëm të dy skuadrave. Napoli i sotëm vlen 505.85 milionë euro, ndërsa Milani i Piolit 466.60 milionë euro.

Diferenca bëhet nga reparti ofensiv, duke qenë se te kuqezinjte jane të Ibrahimovic, Giroud apo Castillejo deh kanë një vlerësim të ulët për shkak të moshës apo mungesës së minutave!

Numri i përgjithshëm i skuadrave, siç u përmend, është shumë afër një miliard në total. Nuk është rastësi që nesër në mbrëmje pritet një garë spektakolare…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %