Cilat janë sugjerimet e mia, kur ndiheni të fryrë?

Koha leximit:1 Minute, 35 Second

Kjo gjendje është shpesh rezultat i një akumulimi të gazit të tepërt në traktin gastrointestinal, i cili mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh. Zakonisht, fryrja është një problem i tretjes që mund të shkaktohet nga intoleranca ushqimore, kapsllëku, ngrënia e tepërt ose çrregullimet gastrointestinale. Luhatjet hormonale gjatë menstruacioneve gjithashtu mund të çojnë në fryrje.

Ndryshe nga gazrat e krijuar nga gëlltitja e ajrit ose konsumimi i pijeve të gazuara, gazrat e zorrëve prodhohen nga fermentimi në stomak. Fermentimi i tepërt i zorrëve mund të prishë procesin e tretjes, duke e lënë stomakun tuaj të fryrë.

Megjithatë, jo të gjithë e përjetojnë fryrjen në të njëjtën mënyrë. Simptomat e fryrjes mund të ndryshojnë në ashpërsi. Disa njerëz do të përjetojnë shqetësime të lehta të zorrëve, ndërsa të tjerët do të përjetojnë fryrje më të dhimbshme. Sipas studimeve, 75% e njerëzve të shëndetshëm që përjetojnë fryrje të rralla e përshkruajnë shqetësimin e tyre dhe nivelin e dhimbjes si të moderuar ose të rëndë.

Për fat të mirë, ka shumë gjëra për të bërë për të lehtësuar fryrjen. Gjëja e parë që mund të bëni kur ndiheni të fryrë për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave është të pini ujë të vakët. Siç rezulton, konsumimi i rreth 2 litra ujë të nxehtë ose në temperaturën e dhomës mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes. Sa më shumë ujë të pini, aq më pak do të ndiheni të fryrë.

Konsumimi i më shumë probiotikëve është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të shmangur gazrat dhe fryrjen. Probiotikët futin baktere të mira në mikrobiomën e zorrëve, të cilat mund të promovojnë shëndetin e zorrëve dhe të ndihmojnë në lehtësimin e fryrjes.

Ushtrimi mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e simptomave të fryrjes, pasi përmirëson qarkullimin duke e drejtuar rrjedhën e gjakut larg krahëve dhe këmbëve. Dhe kjo mund të ndihmojë në reduktimin e mbajtjes së ujit në stomak dhe bark.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %