Dita pas 8 marsit 2020, pandemia, mbyllja e futbollit dhe “lindja” e Milanit të sotëm

Koha leximit:2 Minute, 12 Second

Nuk do të mbahet mend kurrë si një e diel e zakonshme, ajo e përjetuar nga italianët më 8 mars 2020. Në lajmet televizive, gazetat dhe faqet e internetit, lajmet alarmante nisën të qarkullojnë pafund, te prekur nga përhapja e një virusi, në atë kohë. pa emër “zyrtar”, me të cilin për fat të keq luftojmë edhe sot: Covid-19!

Në një perhapje shqetësuese mes zonave të para të kuqe dhe afërsisë së masave që së shpejti do të preknin të gjithë Italinë, e vetmja fije normaliteti, nëse mund të përkufizohej si e tillë, atë të dielë përfaqësohej nga Seria A…

Java e 26 perfaqesonte në mbrëmje Juventus-Inter. Më parë, disa ndeshje tashmë ishin shtyrë nga frika e virusit. Për atë të dielë u vendos që të kishte dyer të mbyllura, por vetëm për disa si Milan-Genoa, në fushë në San Siro në orën 15:00 në një atmosferë surreale.

Në një heshtje te frikshme, për herë të parë tifozët panë imazhe që do t’i shoqëronin për muajt në vijim: tribuna bosh, pa shtrëngime duarsh para fillimit, gazetarë me maska ​​dhe të larguar nga teknikët dhe trajnerët gjatë intervistave dhe britmat që vinin nga fusha dhe dëgjoheshin lehtësisht nga shtëpia.

Milan u paraqit përballë Genoa-s pasi u rikthye nga një fillim i matur në vitin 2020. Ardhja e Ibrahimovic kishte rigjallëruar kuqezinjtë e Piolit, me 15 pikë në 8 ndeshje dhe kualifikimin për në gjysmëfinale të Kupës së Italisë. E vetmja pengesë ndaj Interit, një rikthim 4-2 fitues në ndeshjen e dytë.

Dalëngadalë Milani po ngjitej në zonën evropiane, në vendin e shtatë, me -12 pikë nga Champions League. Me Genoan, e treta nga fund, një pasdite për t’u harruar për Ibrën dhe shokët e tij, qe u munden 1-2 me golat e Pandev dhe Cassata në pjesën e parë.

I Zlatanit, goli i kotë për të përgjysmuar disavantazhin. Një ditë më pas, në fundin e ndeshjes Sassuolo-Brescia 3-0, me të famshmen feste te Caputo-s me mesazh “Gjithçka do të jetë mirë”, sipari do të ulet përkohësisht në Serinë A.

Për tre muaj nuk do të flitej për futbollin mes raporteve të viktimave, pozitivëve, të infektuarve nga Covid, imazheve të vuajtjeve torturuese nga spitalet dhe një bllokimi shumë të rëndë që do të gjunjëzonte çdo sektor të jetës ekonomike dhe sociale!

Milani do të rikthehet në fushë më 22 qershor 2020 të hënën në Via del Mare në Lecce. 1-4 kundër ekipit Salentos ishte fillimi i një rruge afirmimi dhe rilindjeje që vazhdon ende sot me synime dhe ambicie të paimagjinueshme në atë 8 mars të trishtë dhe surreal të 2020-ës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %