Donadoni “zbërthen” Napoli-Milan dhe duelet vendimtare! “Kështu do të vendoset sfida”

Koha leximit:4 Minute, 54 Second

Mungon një ditë nga ndeshja e madhe e shumëpritur mes Napolit dhe Milanit. Ndeshja direkte mishëron më shumë se kurrë garën për Scudetton, duke qenë se dy skuadrat ndajnë aktualisht ne pozitën e dytë në renditje me 57 pike. Interi është tashmë një pikë më lart, pas fitores mbrëmë ndaj Salernitana.

Tre skuadra në dy pikë dhe një vend i pare që nuk ka pasur kurrë paqe kohët e fundit. Napoli dhe Milani e dinë se rendesia nesër mbrëma eshte shumë e larte dhe asnjëri prej tyre nuk dëshiron të bëjë hapa të gabuar.

La Gazzetta dello Sport, përmes një interviste me Roberto Donadonin, ka lënë të kuptohet se mesfusha do të jetë pika kryesore e betejës mes Napolit dhe Milanit!

Pjesa më e madhe e rezultatit të ndeshjes do të kalojë nga mesfusha, pra nga mesfushorët qendrore dhe ato te avancuar. Tonali, Bennacer dhe Kessie në njërën anë, Lobokta, Fabian Ruiz dhe Zielinski në anën tjetër.

Duelet e gjysmëfushës mund t’i analizonte vetëm një ish-mesfushor i madh si Roberto Donadoni; ai që, veç të tjerash, përjetoi drejtpërdrejt sfidat e mëdha mes kuqezinjve dhe azzurri të viteve 80, kur Napoli dhe Milani po garonin për prestigjin maksimal të futbollit italian.

Para vlerësimit për individin, Donadoni ka lënë të kuptohet qartë se Napoli, sipas tij, mburret me një cilësi më të lartë në repartin e mesfushës: “Napoli në këtë repart qendror ka disa alternativa. Dhe gjithashtu cilësore, në kuptimin që duke pasur karakteristika të ndryshme, Spalletti mund të ndryshojë edhe qëndrimin e tij gjatë garës, pa deformuar ekipin.

Nga ky këndvështrim, Milani ka lojtarë që ngjajnë më shumë me njëri-tjetrin. Pioli në atë sektor e ka pak më të vështirë të gjejë një që ndryshon ritmin. Por ai ka ende alternativa në role të ndryshme”.

Kessie vs Lobokta
Në La Gazzetta dello Sport, Donadoni nis duke analizuar duelin e papublikuar mes Lobokta dhe Kessie: “Lobokta është një surprizë e bukur. E shihni që ka shije për të luajtur topin dhe di ta bëjë shumë mirë për cilësitë që ka.

Ai tregon personalitet duke alternuar topa të gjatë me topa të gjatë dhe lojërat e tij vështirë se janë të parashikueshme për kundërshtarët. Megjithatë, mund të shohim se edhe ai ka shumë karakter dhe se skuadra i beson atij në fazën e ndertimit.

Jo vetëm kaq, ai është edhe shumë i zoti të lexojë lojën e të tjerëve dhe për këtë arsye do të dijë të frenojë edhe futjet e Kessie-t dhe mesfushorëve të tjerë”.

Ndërsa për Kessie: “Franck është një mesfushor i shkëlqyer, por si mesfushor sulmues ne ende duhet ta zbulojmë atë në të gjitha cilësitë e tij. Në kuptimin që kur je mësuar të aktrosh 15-20 metra pas duhet të mësohesh me pozicionin e ri, të cilin megjithatë mund ta mbulojë shumë mirë.

Ai ka mjetet teknike dhe fizike për ta bërë këtë. Ai thjesht duhet të përmirësojë fazën e përfundimit të aksionit, duke kuptuar kohën për goditjen ose për t’u futur qe të marre pasimin e një shoku skuadre. Ndërsa në fazën e moszotërimit aftësia e tij për të lexuar lojën do ta favorizojë atë në presionin ndaj Lobotka dhe bartësit e tjerë të topit”.

Tonali vs Fabian Ruiz
Roberto Donadoni ka bërë një vlerësim edhe më skrupuloz për një nga duelet më të shumëpritur, pikërisht atë mes Sandro Tonalit dhe Fabian Ruizit. Lojtarët që ai përcaktojnë përsosmërinë botërore.

“Dhe këtu po flasim për përsosmëri absolute edhe në nivel ndërkombëtar. E lojtarëve që do të shkojnë përtej duelit, duke kërkuar gjithmonë hapësira për të zhvilluar lojën e tyre. Fabiani shfaqet më i qëndrueshëm, por di ta rrotullojë mirë dhe mbi të gjitha e parashikon lojën me mendimet e tij.

Dhe më pas ai tregoi se mund të jetë vendimtar. Ai shënon shumë dhe ai gol ndaj Lazios, përveçse një gol “shumë i rëndë” dhe shumë i bukur, është edhe i kërkuar”.

Për italianin e Milanit: “Këtë sezon ai më bëri vërtet përshtypje për kërcimin në cilësi që ka bërë. Më ka mahnitur sidomos nga aspekti fizik. Tani është shumë më i fuqishëm.

Dhe ai di të gjendet në pjesë të ndryshme të fushës, duke luajtur topin me inteligjencë. Nuk dua të bëj krahasime, por tani mënyra e tij e lojës është afër Andrea Pirlos, domethënë një nga më të mirët në rolin e tij. Dhe shpresoj se mund të jetë i rëndësishëm edhe në kombëtare me Roberto Mancinin. Ndeshja Fabian-Tonali do të zgjidhet mbi të gjitha në qëndrimin e skuadrës, qendrën e gravitetit dhe interpretimin”.

Bennacer vs Zielinski
Fokusi i fundit te dy mesfushorët që mburren me një këmbë më të shpejtë, Bennacer dhe Zielinski.

“Zielinski është mesfushori më i kompletuar, sepse i luan mirë të dyja fazat. Shumë i mirë në shprehjen e ngushtë. Sepse kur ke shumë zotërim është logjike që kundërshtarët të pozicionohen dhe të kufizojnë hapësirat.

Atje, polaku është më i zoti nga të gjithë me feintimet e trupit dhe driblimin e shpejtë e cilësor me të dyja këmbët. Ai di të “shohë” lojëra që të tjerët nuk arrijnë t’i mendojnë dhe gjithashtu ka një driblim të shkëlqyer. Përveç kësaj, e shoh të përmirësuar edhe në agresivitetin në presingun e lartë.

Sepse kur kupton që duke vjedhur topin në mesfushen e kundërshtarit gjithçka bëhet më e lehtë, e shijon atë”.

Së fundi, analiza për algjerianin: “Bennacer nuk më bindi në fillim. Më pas me kalimin e kohës ai mundi ta merrte skuadrën për dore dhe u rrit shumë në lojë.

Sot bashkëlojtarët i besojnë topin në ndërtim. Sigurisht, nëse Zielinski vjen nga ana e tij, ndonjë shok i skuadrës do të duhet ta ndihmojë per te marre top per të mos rrezikuar ta humbe.

Do të jetë e nevojshme të shkurtohet një nga mbrojtesit qendror, në vend të mbrojtesit të krahut, sipas zonës së fushës në të cilën do të gjendet. Dhe nëse algjeriani përmbys aksionin bëhet i rrezikshëm”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %