E dini cili është fruti i pazakontë që ndihmon për mëlçinë?

Koha leximit:1 Minute, 45 Second

Mënyra se si funksionon mëlçia jonë është jashtëzakonisht e rëndësishme për shëndetin dhe jetëgjatësinë tonë, si dhe për vitalitetin që ndiejmë çdo ditë gjatë gjithë jetës sonë.

Mëlçia është një organ kyç për trupin tonë dhe proceset më të rëndësishme që ajo bën janë si më poshtë: Ndihmon në zbërthimin e yndyrave, një proces që na jep energji. Ajo funksionon si një depo, duke kursyer vitamina dhe minerale derisa trupi juaj ka nevojë për to

Ai prodhon hormone, enzima dhe proteina për të mbështetur sistemin imunitar. Zbërthen substanca ekzogjene. Largon produktet e padëshiruara dhe substancat e huaja nga trupi. Pra, nëse doni të ndihmoni mëlçinë, keni shumë opsione dhe disa prej tyre janë në vijim.

Para së gjithash, duhet të shmangni pirjen e shumë alkoolit, sepse mund të dëmtojë qelizat në mëlçi. Abuzimi me alkoolin gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje, e cila mund të çojë në cirrozë. Përveç kësaj, duhet të keni kujdes me medikamentet dhe suplementet që merrni, të cilat mund të jenë të rrezikshme për shëndetin e mëlçisë.

Megjithatë, për të mbajtur një mëlçi të shëndetshme është e rëndësishme të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe më konkretisht ekziston një ushqim që mund ta mbrojë atë: dardha me gjemba promovon shëndetin e mëlçisë.

Një nga ushqimet më të mira që mund të hani për të përmirësuar shëndetin e mëlçisë është dardha. Pavarësisht emrit të çuditshëm, është mëlçia e mikut tuaj.

Të dhënat e vitit 2014 të publikuara në revistën Molecules treguan se kur minjtë hanin dardha me gjemba, ata mbronin mëlçinë e tyre nga inflamacioni dhe stresi oksidativ. Një studim tjetër i vitit 2012 i botuar në Journal of Nutrition tregoi se gjemba mbron nga sëmundjet e mëlçisë yndyrore joalkoolike duke reduktuar stresin oksidativ.

Gjemba ka dobi të tjera. Përmbajtja e tyre e fibrave mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak, që do të thotë se mund të ndihmojë në menaxhimin e çdo ndërlikimi që mund të keni me diabetin. Së fundi, për shkak se ato përmbajnë vitamina E dhe C, ato mund t’i japin flokëve tuaj një shkëlqim të këndshëm dhe të përmirësojnë lëkurën tuaj.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %