Gara e Scudettos, kalendari i krahasuar: Sprint “Milan”, mund të përfitojë! Por precedentët… (KALENDARI)

Koha leximit:2 Minute, 16 Second

Momenti vendimtar i kampionatit të Serisë A 2021-2022. Milani vuri me vendosmëri shigjetën dje, duke mposhtur Napolin në një përplasje të drejtpërdrejtë jo vendimtare, por kuptimplotë per moral dhe pike!

Milani tani është një kandidat serioz për të fituar Scudetton. Me suksesin e djeshëm në ‘Maradona’ rrezikon të lërë mbrapa rivalët napolitantë. Sipas shumëkujt, dueli i vërtetë për titull mbetet derbi i Milanos me Interin.

Javët e ardhshme do të jenë përcaktuese. Nga tani deri në Pashkë, dy formacionet e Milanos do të përballen me pesë ndeshje të ligës, të gjitha për t’u përjetuar si finale.

Milani dhe Interi do të mbërrijnë në ndeshjen e dytë të derbit të Kupës së Italisë me një klasifikim të mirëpërcaktuar, por gjithmonë duke mbajtur një sy te rikthimi i Napolit, pa harruar ndonje futje ne mes te Juventusit edhe pse ende larg…

Milan, kalendar më i lehtë në letër

Në teori, Milani do të ketë një rrugë shumë më të përballueshme në javët e ardhshme sesa dy rivalët e tyre. Mjafton të themi se kuqezinjtë nuk kanë asnjë angazhim në kupë ndërsa Interi pritet nga ndeshja e Champions League nesër në Liverpool.

Nga tani deri në mes të prillit, skuadra e Pioli do të përballet me pesë rivalë në anën e ‘djathtë’ të renditjes aktuale. Ndeshja më e vështirë do të jetë ajo e 10 prillit në fushën e një Torino të vështirë.

Në letër, angazhimet ne San Siro me Empoli, Bologna dhe Genoa apo ndeshja jashtë fushe në Cagliari janë më pak shqetësuese. Por Milani nuk duhet të nënvlerësojë asgjë, duke qenë se tashmë ka humbur pikë të rënda me skuadra të dobeta si Salernitana, Spezia dhe Udinese.

Pesë sfiduesit e ardhshëm të Interit janë më të vështirë, sërish në nivel teorik. Torino dhe Juventus jashtë, Fiorentina dhe Verona në San Siro. Të gjitha përplasjet me skuadrat që luajnë futboll të shkëlqyer plus një ndeshje të vërtetë kokë më kokë në Allianz Stadium. Ndeshja e fundit e ciklit në fushën e La Spezia-s është më e kalueshme.

Dy përplasje të rangut të lartë për Napolin nga tani deri të dielën e Pashkëve. Të rinjtë e Spallettit do të përballen me Atalantën më 3 prill dhe në shtëpi me Romën më 16 prill.

Në mes ka edhe ndeshje të vështira me Veronën (mace e zezë per Napolin) dhe Fiorentina-n, përveç ndeshjes në shtëpi ndaj Udineses. Pra, aspak e lehte per ekipin e Spallettit.

Mos harroni përpjekjen e Juventusit për t’u rikthyer, gracka e zakonshme në katet e sipërme. Përveç ndeshjes direkte me Interin më 3 prill, kalendari i tyre duket gjithashtu i lehte: Sampdoria dhe Cagliari jashtë shtëpisë, Salernitana dhe Bologna brenda mureve. Por në mes edhe ndeshja e Champions League kundër Villarrealit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %