Hani një lugë qiqra çdo ditë, jua sugjeroj për 10 arsye

Koha leximit:2 Minute, 40 Second

Qiqrat janë një nga bishtajoret më të hershme të kultivuara, që datojnë që nga periudha neolitike para-qeramikës. Qiqrat janë një burim i pasur i fibrave, përmbajnë yndyrna të shëndetshme, karbohidrate, dhe shumë vitamina dhe minerale të tjera.

Qiqrat janë gjithashtu të pasura me proteina, kështu që mund të jenë një zëvendësues i mishit për veganët dhe vegjetarianët. Ne kemi gjetur 10 mënyra se si trupi juaj mund të përfitojë nga qiqrat dhe kjo mund t’ju bëjë që të dëshironi t’i përfshini ato në dietën tuaj!

Humbje peshe – Proteinat dhe fibrat tek qiqrat mund të ngadalësojnë tretjen dhe t’ju japin një ndjenjë të ngopjes. Ato gjithashtu ndihmojnë në uljen e oreksit dhe marrjes së ushqimit që mund të çojë në humbje peshe.

Kocka më të shëndetshme – Qiqrat janë një burim i mirë i manganit, kalciumit, hekurit, magnezit, zinkut dhe vitaminave K dhe A. Të gjitha këto janë të rëndësishme për rritjen e kockave, mineralizimin e kockave dhe prodhimin e kolagjenit.

Lëkurë më e mirë – Vitaminat C, E dhe K të pranishme në qiqra janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Ato ndihmojnë në shërimin e plagëve, eliminojnë rrudhat, parandalojnë tharjen e lëkurës dhe mbrojnë nga dëmtimi i diellit.

Ulni nivelet e sheqerit në gjak – Qiqrat janë të pasura me fibra dhe proteina. Ato ndihmojnë në parandalimin e niveleve të sheqerit në gjak që të rriten shumë shpejt pas ngrënies, e cila është gjithashtu e rëndësishme për menaxhimin e diabetit, transmeton supershendeti. Disa minerale, si magnezi dhe zinku, mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2.

Tretje më e mirë – Fibrat dietike gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e tretjes, zvogëlimin e rreziqeve të sindromës së zorrës së irrituar dhe parandalimin e kapsllëkut.

Ulja e presionit të gjakut dhe përmirësimi i shëndetit të zemrës – Magnezi dhe kaliumi mund të ndihmojnë në parandalimin e presionit të lartë të gjakut. Kjo mund të minimizojë mundësinë për të vuajtur nga një goditje në tru ose sulm në zemër.

Fibra e tretshme është treguar për të zvogëluar nivelet e kolesterolit lipoprotein me densitet të ulët (ose kolesterolit “të keq”, i cili është gjithashtu i mirë për shëndetin e zemrës.

Rritja më e mirë e flokëve – Proteinat, vitaminat A dhe B dhe ushqyesve të tjerë të pranishëm në qiqrat mund të ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve dhe nxisin rritjen e flokëve.

Shëndeti i përmirësuar i syve – Qiqrat përmbajnë pararendës të vitaminës A, β-karoten. Ka një efekt anti-inflamator dhe ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të lidhura me sy dhe i parandalon ato.

Përmirësimi i funksionit të trurit – Kolina, e cila gjendet tek qiqrat, është e lidhur me rritjen e performancës njohëse, duke përfshirë memorjen dhe përpunimin më të mirë të informacionit.

Mbrojtja nga sëmundjet – Qiqrat mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të disa llojeve të kancerit. Prodhimi i butratit, i cili ka potencialin për të zvogëluar inflamacionin në qelizat e zorrës së trashë, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë.

Qiqrat përmbajnë edhe saponina, të cilat ndihmojnë në frenimin e rritjes së tumorit. Disa vitamina dhe minerale të tjera, si vitaminat B, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit të gjirit dhe mushkërive.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %