“Herë ose vonë do të ndodhë…” Pioli flet para Napoli-Milan. “Shpresoj vetëm që ekipi i Spallettit…”

Koha leximit:4 Minute, 24 Second

Stefano Pioli në prag të ndeshjes së madhe kundër Napolit, 57 pikë po aq sa Milani i tij, ka folur ne konferencen e zakonshme per shtyp perpara gazetareve ne Milanello perpara se ekipi te niset drejt jugut te Italise…

Nesër do të ketë një atmosferë fantastike në “Maradona”…
“Gjithçka brenda lojës, madje edhe mjedisi. Spektakli dhe ambienti do të jenë te bukur: do të jetë stimuluese për Napolin dhe gjithashtu për ne, do të jetë një lojë për të luajtur dhe shijuar”

Si është Ibrahimovic?
“Ibra është më mirë, ai u stërvit me ne dje dhe sot dhe ndoshta do të jetë ne stol neser”.

A është Milani ku do të dëshironit të ishte?
“Dy javë me pare do t’ju kisha thënë diçka më shumë, në fillim të sezonit do të kisha thënë po. Kemi bërë një rrugë dhe tani kanë mbetur edhe 11 ndeshje.

Duhet të jemi të kënaqur, por tani e tutje të gjitha ndeshjet do të jenë udhëkryq dhe do të duhet të përballemi me shumë qartësi dhe bindje.

Napoli është në gjendje të shkëlqyer, ata kanë cilësi të shkëlqyera, por edhe ne kemi. Duhet të luajmë me shumë forcë”.

A do të ketë një ndikim negativ derbi?
“Asgjë, derbi më shumë na dha energji se sa na mori. Jemi gati për këtë ndeshje”

Po sikur të ketë një barazim…?
“Nëse hyjmë me mendimin për të qenë të kënaqur, je më afër një rezultati negativ se çdo gjë tjetër…”.

Kurrë nuk e keni mundur Spallettin…
“Herët a vonë fitorja kundër Spallettit do të duhet të arrijë, do të ishte më mirë herët se sa vonë. Napoli ka mbrojtjen më të mirë në ligë.

Ata dinë të driblojnë dhe të gjejnë thellësi. Të dyja skuadrat kanë reparte të forta sulmuese, kështu që mendoj se kushdo qoftë mbrohet më mirë do të fitojë”.

Për klasifikimin e shkëputur, Milani do të ishte në krye mes 7 më të mirëve.
“Është shenjë e konkurrencës dhe forcës sonë, këtë besim duhet të na e jepni për nesër në mbrëmje”.

A do të peshojnë dy pikët e humbura ndaj Salernitana-s?
“Nga tani deri më 22 maj mungojnë 33 pikë. Do të jetë një luhatje e vazhdueshme. Askush nuk do të dojë të zbresë dhe ne duhet të qëndrojmë në krye për të luftuar deri në fund për ambicjet e larta”.

Nesër përballje mes Leaos dhe Osimhenit.
“Unë mendoj se ata janë dy lojtarë të rëndësishëm për fazat e sulmit të të dyja skuadrave, por të ndryshëm nga njëri-tjetri. Osimhen është më shumë një sulmues qendror, Rafa pëlqen të fillojë nga larg.

Ata të dy kanë aftësinë për të qenë vendimtarë. Rafa është mirë mendërisht dhe fizikisht dhe për ne është vendimtar”.

Si është Rebic?
“Ai po bën mirë dhe unë po kthehem në formen më të mirë. Duhet t’i nisni ndeshjet me formacionin më të mirë të mundshëm, por është gjithashtu e rëndësishme të keni zevendesimet e duhura. Duhet të qëndroni brenda ndeshjeve: shumë duhet të vendosen në fund me aktivizime që zgjidhin ndeshjet”.

Çfarë prisni nga dueli Tomori-Osimhen?
“Ndeshjet do të jenë gjithnjë e më shumë të tilla me duele. Tomori ka pasur një dëmtim… përndryshe per çfarë po stërvitemi?! Nuk kam asnjë dyshim për cilësitë e Fikut, si në mbrojtje, ashtu edhe në ndertim. Ai do të gjejë një kundërshtar te fortë, do të jetë një duel magjepsës”.

Milani kroson pak dhe jo shumë mirë: pse?
“Ndërtimi ynë, gatishmëria jonë për të mbushur pozicionet ne zonen kundershtare ndikon në shifrën e golave. Ne nuk jemi ndertuar me krosime po kur na jepet mundesia duhet ta bejme me cilesi.

Shumë herë preferojmë të luajmë brenda dhe jo jashtë, por gjithashtu mendoj se do të ishte më mirë të fillonim nga jashtë dhe më pas të hyni brenda”.

A ka ndonjë problem me goditjet e kendit?
“Nuk po i godasim shumë mirë, po punojmë më shumë se më parë për to. Mendoj se do te vijme duke u permiresuar”.

Çfarë ndeshje do të luajë Napoli?
“Pyesni Spallettin! Ne duhet të jemi në gjendje të lexojmë të gjitha situatat, duke ditur si të dalim nga presioni kur kjo është e fortë ose të kuptojmë se kur do të presin që ne të driblojmë mirë dhe luajnë në gjysmën fushen e tyre, të kthjellët dhe shumë të përgatitur. Uroj te luajne lart me mbrojtje…”

Bennacer u kthye më mirë nga Kupa e Afrikës …
“Ai po luan në këto nivele vazhdimisht, këtë e pres nga ai. Zhgënjimi për kombëtaren e tij ka qenë i fortë, por Isma ka një karakter të madh dhe do të bëjë gjithçka që të vazhdojë të përmirësohet.”

Dëshironi të jeni trajner i Fabian Ruiz?
“Më pëlqejnë shumë lojtarët e mi. Në ndeshjet e fundit të Napolit ka pasur përplasje të vështira dhe të balancuara. Çdo ekip do të tregojë karakteristikat e veta.”

Napoli sulmon mirë në krahë…
“Jo vetëm në krahë, por edhe në qendër me Osimhen. Do të duhet të kuptojmë kur të jemi agresivë ose kur të mos jemi agresivë; duhet të jemi kompakt me mbrojtësit, të cilët duhet të jenë të mirë për të mos u kapur pas.”

Ndaj Salernitana dhe Udinese Milan hezituat pasi shënuat avantazhin. Pse?
“Ishte një gabim. Ne duhet të kemi vazhdimësi të lojës për 95 minuta për të fituar ndeshjen!”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %