“Ishin si të çmendur sonte! Por ju lutem mos ma përmendni më atë humbje…”

Koha leximit:2 Minute, 18 Second

Milani fitoi në Napoli dhe mori kryesimin në renditje. Kuqezinjtë bënë një lojë me aplikim të madh dhe morën 3 pikë shumë të rëndësishme falë golit të Olivier Giroud, i cili pas dygolëshit në derbi vendosi një tjetër përplasje të rëndësishme direkte.

Stefano Pioli në mikrofonat e Milantv ka analizuar ndeshjen në stadiumin Diego Armando Maradona në këtë mënyrë: “Janë tre pikë të rëndësishme për klasifikimin, sepse mundëm një ekip të fortë.

Djemtë punuan shumë dhe ne u shpërblyem. Ishte një ndeshje e vështirë, sepse Napoli lëviz shumë mesfushorët. Ishte një ndeshje direkte dhe prandaj jemi të lumtur, por qëllimi ynë nuk ndryshon: të përmirësohemi sezonin e kaluar.

Kemi vetëm një pikë më shumë, kështu që ka ende shumë për të bërë. Gara ishte nga fillimi deri në fund dhe nuk ishte e thjeshte kundër një kundërshtari të tillë. Tani le të mendojmë për dy të tjerat, pastaj do të përpiqemi të rikuperojmë pak energji gjatë pushimit.”

Për sa i përket shumë pikëve të humbura ndaj skuadrave në anën e majtë të renditjes, trajneri kuqezi tha: “Kemi punuar shumë dhe mirë dhe gjithashtu kemi vuajtur, tani janë 2 ndeshje të rëndësishme dhe pastaj do të ketë një pushim për të rikuperuar energjinë. Duhet te përmirësohemi ne ndeshjet me skuadrat poshtë nesh”.

Pioli ka ende një nerv që shkon te humbja ndaj Spezias, nga gabimi i arbitrit Serra, dhe kur intervistuesit e llogaritin si ndeshje të gabuar ai përgjigjet qartë:

“Nuk do ta emëroja Spezian në këtë seri humbjesh. Nuk duhej të përfundonte ashtu, ju lutem mos e permendni me si ndeshje te humbur ndaj nje ekipi poshte nesh ne renditje”.

Konferenca pas ndeshjes

“Fitorja që ka një shije pozitive, shpejt të flitet për Scudetton. Më vjen keq që renditja nuk është ende reale, do të të jetë më mirë që të gjitha ndeshjet të zhvillohen njesoj”.

A ka një peshë specifike të ndryshme nga fitoret e tjera?
“Po, por skuadra duhet të jetë e mirë për të kuptuar se çdo garë do të jetë e rëndësishme. Ne duhet të shmangim rënien e tensionit dhe garat që nuk janë në nivelin e duhur.

Ne kemi cilësi të forta, duhet të tregojmë se kemi mësuar nga gabimet tona. Do të jetë momenti i pjekurisë përfundimtare të skuadrës sime”.

Ndryshime taktike në këtë ndeshje: “Ne i përgatisim ndeshjet në bazë të cilësive tona, por edhe duke analizuar kundërshtarin. Nuk është problem për ne të përmbysim rolet në mesfushë, kemi arritur pjekurinë dhe mund të argëtohem edhe duke provuar gjëra të ndryshme”.

Sa i lumtur jeni me këtë fitore?
“Tridhjetë pikë mungojnë, jemi të lumtur për këtë fitore, por është herët për të folur. Jam i lumtur sepse lojtarët vrapuan si të çmendur kundër lojtarëve të Napolit, duhet të vazhdojmë me këto paraqitje”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %