Agjentët e Botmanit në Casa Milan? Nuk ishte thjesht mbrojtësi i Lille tema e merkatos! Gazetari zbulon

Koha leximit:2 Minute, 41 Second

Milani ka në mendje një seri goditjesh në verë për të forcuar skuadrën. Objektivi kryesor i Maldinit dhe Massara është zëvendësimi i dy lojtarëve, të cilët, duke përjashtuar kthesat e bujshme, do të largohen si lojtare te lire. Franck Kessie mbi të gjitha: marrëveshja me Barcelonën duket shumë afër, konfirmime të rëndësishme mbërritën dje nga Gianluca Di Marzio dhe gjithashtu nga Spanja.

Por çështja e Alessio Romagnolit është gjithashtu në rrezik: edhe kontrata e tij po skadon dhe duket i destinuar të mos rinovojë sepse oferta e Milanit është më e ulët se paga e tij aktuale (5.5 milionë euro). Milani arrin deri ne 3 mln euro me bonuse, ndersa kapiteni kerkon te pakten 3.5 mln euro neto.

Por skuadra e Stefano Piolit ka nevojë për përforcime edhe në role të tjera. Tifozët po “bërtasin” për një anësor të djathtë që mund të ndikojë në loje ashtu si Leao në të majtë. Saelemaekers është një lojtar që gëzon vlerësimin e të gjithëve, por nuk duket se ka në këmbë asistimet dhe golat që i nevojiten skuadrës.

Alternativa është Junior Messias i cili ka ecur mirë në periudhën e fundit por nuk është profili që i lejon Milanit të bëjë kapërcimin në cilësi edhe në nivel europian. Duhet një profil tjetër, i ri, por që mund të hyjë menjëherë në mekanizmat dhe situatat e lojës së kuqezinjve. Njeriu i duhur vjen nga Tottenham dhe mund të çlirohet me një çmim shumë të favorshëm.

Rreth tre javë më parë në Casa Milan u shfaqën agjentët e Muy Manero, agjencia që kujdeset edhe për interesat e Sven Botman, objektivi kryesor i kuqezinjve për mbrojtjen e vitit të ardhshëm. Por në mesin e asistentëve të tyre nuk është vetëm qendrori i Lille, por edhe një tjetër lojtar i rëndësishëm holandez, i cili ka vuajtur pak vitet e fundit te Tottenham, sidomos tani me Antonio Conte, sepse ai është i papërshtatshëm për 3-5-2 të tij. Padyshim që po flasim për Steven Bergwijn i cili mund të largohet nga Spurs në verë.

Sipas asaj që u raportua nga Nicolò Schira, lojtari iu ofrua nga Muy Manero te Milani në këtë takim fatal rreth një muaj më parë. Kontrata me Tottenhamin është deri në vitin 2025, por siç u përmend, nëse ai do të mbetej Conte, nuk do të kishte më hapësirë ​​për të dhe ai mund të largohej me kosto shumë të ulët.

Për Transfermarkt vlera është 18 milionë euro, një shifër kjo me siguri brenda mundësive të arkës së kuqezinjve. Maldini dhe Massara e dinë se, pasi mbrojtja dhe mesfusha të jenë rregulluar, ai do të duhet të investojë në një anësor të rëndësishëm dhe më pas në një sulmues.

20 milionë euro për holandezin mund të jenë një zgjidhje e shkëlqyer. Bergwijn ka karakteristikat që i duhen Milanit, sepse është i shpejtë, i aftë në ndeshjen një me një dhe me asistime dhe gola në këmbë. Në janar, Spurs hodhën poshtë një ofertë nga Ajax.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %