Keni puçra hormonale? Këto janë 5 ushqimet që duhet t’i shmangni medoemos

Koha leximit:52 Second

Çrregullimet hormonale janë rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin, gjë e cila manifestohet me problemet e lëkurës. Nëse vuani nga puçra hormonale, nuk jeni vetëm.

Në vend të shpenzimeve marramendëse, provoni të eliminoni nga dieta ushqimet dhe përbërësit e mëposhtëm. Këto të fundit ç’ekuilibrojnë hormonet tuaja dhe shkaktojnë inflamacion.

Bulmet – Shumë produkte të qumështit përmbajnë hormone sintetike që kontribuojnë në prodhimin e hormoneve të tepërta në trup. Soja – Soja përmban fitoestrogjene, që mund të çekulibrojë hormonet.

Gluten – Gluteni shkakton inflamacion në zorrë dhe mund të prishë nivelin e hormoneve. Ju duhet të jeni në gjendje ta menaxhoni marrjen e glutenit në ritmet e duhura.

Vaj luledielli – Ky vaj gatimi e të tjerë përmbajnë më shumë acide yndyrore omega-6 sesa acide omega-3 yndyrore. Një superbollëk i omega-6 në trup mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës gjatë periudhave të pikut të estrogjenit.

Kafeina dhe çaji – Mund të largojnë nga trupi mineralet thelbësore të organzimit si vitamina B, magnez dhe zinkut. Besoj se për këtë keni lexuar edhe më parë në faqen time.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %