Komentatori i njohur acaron tifozerinë kuqezi, krahasimi Maignan-Donnarumma te tabela e bardhë…

Koha leximit:2 Minute, 21 Second

Donnarumma tani është harruar nga tifozët kuqezi. Pas ndarjes pati vuajtje, por mbi të gjitha shumë inat dhe urrejtje…
Sidomos për mënyrën se si ndodhi gjithçka. Portieri i Kombëtares nuk është sjellë mirë me drejtuesit dhe tifozerine e Djallit, duke gënjyer dhe duke pritur deri në fund e hapur ankand mbi rrogën e tij…

Së bashku me agjentin e tij, ai kërkoi një shumë monstruoze për të rinovuar kontratën me Milanin. Pak si ajo që po bën Kessie tani dhe ajo që bëri Calhanoglu.
Ai nuk kishte asnjë ndjenjë se i përkiste një klubi që e rriti dhe e bëri atë mbrojtësin ekstrem që është sot. Kështu që rrugët janë ndarë, secili vazhdon rrugën e vet. Megjithatë, deri më tani gjërat duket se kanë shkuar më mirë për Milanin.

Donnarumma nuk e pati të lehtë fillimin e këtij “kapitulli të dytë” të karrierës së tij. Ai shkoi në Francë, te PSG, ku të paktën fillimisht pati shumë vështirësi për t’u vendosur dhe për të ecur me një tjetër portier të mirë si Keylor Navas. Tani duket se italiani po ecën më mirë, por herë pas here ai rikthehet për të folur për të kaluarën e tij.
Milani bëri një marrëveshje, sigurisht jo të lirë, sepse humbi Donnarumma në një transfertë të lirë, por nga pikëpamja cilësore.

Në vend të tij zuri francezi Mike Maignan, një garanci reale mes posteve dhe mbi të gjitha pagoi vetëm 16 milionë euro. i zoti si mes portes (edhe nëse herë pas here ai bën ndonjë dalje që i bën fansat te dridhen) dhe mbi të gjitha me këmbët e tij. Me siguri do ta mbani mend asistimin e Leaos në 1-0 ndaj Sampdorias.

Gazetari sportiv i Sky Sport, Fabio Caressa, në kanalin e tij TikTok krahasoi Donnarumma dhe Maignan. E ka bërë duke ndjekur kriteret dhe duke i vlerësuar me notën nga 1 deri në 10. i ka krahasuar në bazë të këtyre faktorëve: gatishmëria, daljet, këmbët, komunikimi, fiziku, karizma.

Numri i përgjithshëm i votave zbuloi se, sipas Caressa, Donnarumma është më i fortë se Maignan. Kjo padyshim ngjalli zemërimin e tifozëve të Milanit të cilët u derdhën në komentet e postimit.
“Si e vendos 8 në këmbët e Donnarumma-s”, lexojmë. Ose: “Pas votimit për dalje nga porta e lashë videon”. Me pak fjalë, tifozët e Milan nuk e morën shumë mirë.
Të gjitha notat e vendosura nga Caressa:

MAIGNAN: gatishmëria 9, daljet 8,5, këmbët 8,5, komunikimi 8, fiziku 10, karizma 7,5 (gjithsej 51,5)
DONNARUMMA: gatishmëria 9, daljet 9, këmbët 8, komunikimi 9, fiziku 10, karizma 7,5 (gjithsej 52,5)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %