Leao dhe “emoji” i sërfit: “Arsyeja pse e përdor. Duhet një bast me Hernandez. Pioli më quajti të padobishëm…”

Koha leximit:2 Minute, 9 Second

Në një intervistë të gjatë, të publikuar për DAZN, e cila do të jetë e disponueshme në platformën e transmetimit në orët në vijim, Rafael Leao ka folur për veten e tij. Portugezi, siç pritej të dielën në mbrëmje, tha se ishte i gatshëm dhe i etur për të shkruar historinë me fanellën e Milanit dhe rinovimi nuk duket aq larg.

Në bisedë, Leao ka trajtuar shumë tema, duke nisur nga ardhja e tij në Milano: “Fillimi nuk ishte i lehtë, sepse mbërrita në një ligë tjetër dhe nuk flisja italisht. Isha 19 vjeç dhe kishte shumë kundërshtarë të nivelit të lartë. Por të gjithë më dhanë një dorë dhe tani gjërat janë më mirë”.

Rëndësia e Piolit – “Më dha besim dhe më vendosi si titullar, pavarësisht vështirësive. Falë tij u bëra lojtari aktual. Ai më dha mentalitetin e duhur, sepse ai është dikush që më shtyu të besoj gjithmonë në veten time – raporton Corriere dello Sport -. Më tha: “Ke talent, por të mungon pak mentaliteti fitues”

“Nëse do të arrish në nivelin e Mbappes dhe Ronaldos, duhet të bësh diferencën në çdo ndeshje, përndryshe je një lojtar i parëndësishëm”. E dëgjoja shumë dhe diçka më klikoi në kokë kur fola me trajnerin tim personal dhe familjen time”.

Leao i vërtetë – “I thashë vetes që të gjithë duhet të shohin se kush isha në të vërtetë dhe kjo ndodhi. Mbappé dhe Ronaldo janë dy ata që më frymëzojnë, ata që shikoj më shumë në YouTube. Unë nuk jam ende një golashënues si ata, një “matador”, por po mësoj dhe dua të arrij në atë nivel”.

Hapi tjetër – “Driblimi bën diferencën – vazhdoi Leao – por ndonjëherë mund të shënoj më shumë dhe duhet ta bëj edhe nëse e nis nga e majta. Kur të arrij te dera, duhet të jem më konkret. Në të kaluarën nuk isha. Por tani… A po rritem si Henry? Ai ishte një lojtar i madh, unë jam ende një lojtar i ri që përpiqem të arrij atë nivel. Asnjë krahasim”.

Emoji i sërfit – “Sërfistët ndonjëherë humbasin valën, por më pas ata kthehen dhe bëjnë mirë. Mendoj se është mënyra e duhur për të menduar: mund të provosh dhe të bësh gabime, por duhet të vazhdosh të mësosh, të gjesh zgjidhje përballë gabimeve të bëra”.

Theo Hernandez: “Ti thua se është më i shpejtë se unë? Në stërvitje duhet të vrapojmë dhe të vëmë bast… Më pëlqen Theo sepse kur ai niset me top është shumë i fuqishëm. Për mua ai është një nga mbrojtësit e majtë më të fortë në botë, një element themelor për ekipin tonë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %