“Më tremb Empoli, jo Juventusi! Djemve u kam thënë se…”

Koha leximit:4 Minute, 10 Second

Nesër në mbrëmje në San Siro do te luhet Milan-Empoli, me Djallin që do të tentojë të marre 3 piket dhe t’i jape rendesi fitores se madhe ne Napoli. Kjo jave mund te jete shume e rendesishme edhe per moralin e skuadres dhe vazhdimesine. Kuqeiznjte aktualisht komandojnë renditjen me 60 pikë.

Megjithatë, ky angazhim me toskanët nuk do të jetë i lehtë, pasi këtë sezon djemte e Andreazzolit tashmë kanë dëshmuar se jane nje kocke e forte per kedo dhe jo me kot kane fituar ndaj Juventusit dhe Napolit. Ne San Siro do te mberrijne per te bere nje paraqitje te madhe dhe bezdisur kuqezinjte.

Trajneri Stefano Pioli doli ne konferencen e zakonshme per shtyp dhe foli per kete ndeshje. Ai u ndal te euforia e tifozerise dhe entuziazmi i gjetur, pasi ne San Siro do te jene 50 mije tifoze ne Milan-Empoli, edhe pse e shtune ne mbreje. Pyetja e pare ishte pikerisht kjo per Stefano Piolin…

E ndjeni entuziazmin e fansave?

“Patjeter qe po. Kënaqësia më e madhe është të shohësh tifozët tanë të lumtur dhe kur e bëjmë këtë jemi të kënaqur. Shpresojmë t’i shohim kaq të nxehtë nesër….”

A keni bërë hapin vendimtar me Napolin?

“Hapi i fundit do të jetë ndeshja e radhës. Duhet të jemi të lidhur me të tashmen dhe me ndeshjen e nesërme. Kam parë një ekip të përqendruar. Nuk eshte thjesht gare ndaj Interit, por nje gare e gjithenashme deri ne fund dhe nuk do te jete aspak e lehte”.

Çfarë prisni në këtë fund?

“Pothuajse të gjitha skuadrat përballë janë ndalur. Unë ende mendoj se pesë vendet e para janë të gjithë shumë të fortë dhe mund të bëjnë një seri fitoresh. Por Seria A është shumë konkurruese dhe nuk do të jetë e lehtë për askënd. Kete e kam menduar dhe e mendoj, sido qe te shkoje ndeshja jone”.

A është i frikshëm Juventusi? “Kam frikë nga Empoli për të nesërmen dhe nuk dua te flas per ekipet e tjera tashme”

Thjesht duhet fitore, pa menduar se si? “Po, edhe pse është gjithashtu e rëndësishme të luash mirë. Duhet të fitojmë edhe lojëra të pista, të sakrifikojmë shumë veten dhe të besojmë në cilësitë tona”.

A ka presion tani? “Unë shoh një ekip të vendosur dhe të bindur, gati për këtë finale të kampionatit. Çdo ndeshje duhet të përballet me përqendrimin dhe vendosmërinë e duhur”.

Me pas, Pioli u pyet edhe për Real Madrid-Psg, e luajtur ne Champions League dhe me nje rezultat qe deri ne pjesen e dyte po fliste per Mbappe dhe shoke por me pas u permbys: “Një ndeshje e madhe. Dëshmi se ka shumë ndeshje në një ndeshje. Skuadrat që kanë aftësinë t’i përjetojnë më mirë, me cilësi dhe përqendrim, kanë shanse më të mira për të fituar”.

A do të bëni zgjedhje bazuar edhe në rikuperimet e lojtarëve të ndryshëm? “Tash e tutje kemi një ndeshje në javë. Me siguri një javë e rregullt ju lejon të plotësoni të gjithë metodën e punës. Do të duhet të punojmë më shumë dhe do të duhet të jemi të mirë në menaxhimin e situatave individuale”.

A ju shtynë gabimet e së shkuarës të paralajmëroni ekipin për nesër? “Nuk ka nevojë të shpjegohet se sa e rëndësishme është ndeshja e nesërme. Tani është e kotë të shikojmë prapa dhe duhet të përqendrohemi tek e nesërmja”.

Rreth Giroud dhe Ibrahimovic: “Më pëlqen gjithçka rreth Olivier, si luan dhe si punon për ekipin. Ai di të lidhë lojën, di të ushtroje presion dhe të sulmojë thellësinë. Më pëlqen veçanërisht si njeri: ai është një person i qetë dhe i këndshëm. Zlatan i jep gjithçka ekipit, në çdo gjë që bën, për karizmën, personalitetin dhe cilësinë e tij. Ai është padyshim pak më mirë fizikisht dhe do të na japë diçka më shumë”.

Sa është përmirësuar Milani me aftësitë teknike të Maignan? “Mike po përdor mirë të gjitha burimet që ka, si lojën e shkurtër ashtu edhe atë të gjatë. Kjo na ndihmon të jemi më të paparashikueshëm. Di te luaje me kembet dhe nuk e zbulojme sot”.

Si po paraqiten mesfushorët? Tonali është mirë, ashtu si Kessie, Bennacer dhe Diaz. Ne kemi lojtarët e duhur për të nisur lojën dhe ata të duhurit për t’u aktivizuar gjate saj. Jam i kenaqur me zgjedhjet qe kam dhe organiken te ky Milan”.

Si e prisni Empolin? “Është një ekip i paparashikueshëm që mund të luajë bukur dhe di të përshtatet. Ata janë shumë pranë objektivit sezonal dhe duhet të përgëzojmë Andreazzolin për punën që ka bërë. Te sigurosh mbijetesen perpara fundit eshte gjithmone nje burim qetesie per lojtaret”.

Dëshironi të theksoni diçka për punën tuaj? “Entuziazmin që kam kur flas me lojtarët e mi dhe ai që më ka dhënë ky ambient. Ne kemi nevojë për emocione dhe jo vetëm për cilësi teknike. Ku do te luaja nese do isha te Milani si futbollist? Nuk kam qene lojtar per Milanin, por jo edhe aq i dobet… Me mire te luajne djemte”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %