Milan-Empoli, i vëzhguari “special” në San Siro: Maldini nuk dorëzohet

Koha leximit:2 Minute, 11 Second

Ndeshja e së shtunës së ardhshme në orën 20:45 do të jetë thelbësore në garën për titull të Milanit. Por dueli me Empolin do të ketë edhe pika të tjera me interes të veçantë.

Kuqezinjtë do të duhet të jenë shumë të kujdesshëm ndaj skuadrës së Aurelio Andreazzolit, e cila duket se do të udhëtojë rehat drejt mbijeteses, edhe falë disa rezultateve te arritura këtë sezon.

Empoli i sapo promovuar tashmë ka mundur klubet e kalibrit të Juventusit, Napolit dhe Sassuolos këtë sezon (ne transferte). Milani nuk dëshiron të përfundojë si rivalët e tyre dhe do të duhet të luajë një lojë te zgjuar. Sidomos në përpjekjen për të bllokuar lojërat dhe lëvizjet e shumë të rinjve cilësorë në rreshtin toskan.

Futbollistët e mundshëm, ata të Empolit, që nuk kanë kaluar pa u vënë re mes skautëve dhe talenteve madhorë të Serisë A. Nuk është rastësi që edicioni i sotëm i Tuttosport flet për një element të përfunduar edhe ne fokusin e Milanit. Klubi kuqezi do ta shohë me vëmendje lojtarin e Empolit të shtunën.

Konkretisht po flasim per 23 vjeçarin shqiptar (lindur ne Zvicer) Nedim Bajrami. Numri 10 i toskanëve do të ketë mundësinë të tregohje veten në San Siro dhe të tregojë të gjithë vlerën e tij aktuale. Profili i Bajramit vlerësohet shumë në shtëpinë e Milanit.

Paolo Maldini e ka ndjekur prej disa kohësh dhe madje e ka ndjekur edhe live kur Empoli luajti ndaj Milanit dhe pikerisht ai shenoi ndaj Maignan. Kete te shtune do te jete nje tjeter prove e forte sepse San Siro sigurisht qe eshte nje skene e madhe. Kjo do te jete mundesia ndoshta edhe për të folur me drejtuesit e Empolit për të kontrolluar mundësinë e blerjes së tij në merkaton e verës së ardhshme. Një marrëveshje me vlerë rreth 15 milionë euro: ky është vlerësimi që Empoli i bën mesfushorit të tyre sulmues!

Performanca sezonale e Bajramit është e shkëlqyer deri më tani, veçanërisht për një debutues në Serie A. 26 paraqitje, 6 gola dhe 5 asist. Ai është i lartësuar edhe ndaj lojtarëve të mëdhenj: ai ka shënuar tashmë ndaj Lazio, Roma dhe Milan në ndeshjen e parë 2-4 në Castellani. Një numër dhjetë që nuk ka frikë nga skenat e mëdha dhe që di të luajë në rastin më të mirë rolin e fantazistit, me cilësi dhe paparashikueshmëri.

Presioni i Napolit është gjithashtu i fortë për shqiptarin, por Milani gjithashtu eshte duke e studjuar. Nëse Bajrami do ta kalonte pozitivisht provimin e San Siros, në fakt mund të bëhet një objektiv konkret për verën e ardhshme, ku sigurisht klubi kuqezi do te levize.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %