Milan, konfirmime të reja | E mundur super goditja nga Real Madrid por duhet që “blancos”…

Koha leximit:2 Minute, 7 Second

Thashethemet e ditëve të fundit vazhdojnë të konfirmohen, sidomos në Spanjë. Ishte nga vendi Iberik që fillimisht u filtruan thashethemet se Milani ishte në gjurmët e lojtarit të Real Madridit dhe konfirmimet e mëtejshme mbërrijnë ende sot. Për verën, Paolo Maldini mund të provojë grushtin e shtetit.

Marco Asensio mund të largohet nga kryeqyteti spanjoll në qershor dhe disa klube kanë filluar tashmë sondazhet e tyre. Milani nuk është i vetëm në garën për playmakerin, pasi edhe Juventusi po monitoron nga afër situatën e tyre. Real Madridi tani është hapur për transferimin dhe në verë pothuajse me siguri do të jetë largimi i tij.

Siç dihet, Asensio do të shohë që kontrata e tij me Blancos të skadojë në vitin 2023 dhe për momentin nuk ka asnjë efekt pozitiv për rinovimin. Duket se spanjolli para së gjithash dëshiron të nisë një eksperiencë të re dhe të përfshihet në një realitet ndryshe nga ai madrilen. Nuk do të jetë e lehtë të arrish te ai në qershor, pasi konkurrenca do të jetë e ashpër.

Megjithatë, për momentin, Milani dhe Juventusi duket se janë klubet më të interesuara. Lajmin e konfirmon Mundo Deportivo. Tabloidi i njohur spanjoll tha se ishte i sigurt për mospërfilljen e tregut. Megjithatë, ka një problem thelbësor me punësimin e Marco Asensio, dhe ai është thjesht i një natyre ekonomike.

Nëse Mundo Deportivo konfirmon interesimin e Milanit dhe Juves për Marco Asensio, Sport, një tjetër tabloid i famshëm spanjoll, jep më shumë detaje mbi koston e kartonit të lojtarit. Real Madridi është hapur ndaj shitjes së talenteve sulmuese, por duke vendosur një çmim vërtet të lartë. Të paktën sipas asaj që raporton Sport.

Duket se “blancos” janë gati të kërkojnë një shumë afër 20-30 milionë eurove. Një kosto sigurisht shumë e lartë, duke pasur parasysh që kontrata e tij me merengues do të përfundojë brenda një viti. Reali ndoshta dëshiron të përfitojë nga shitja e një prej me te mireve të tij të çmuar për të mbledhur një shumë të konsiderueshme për të riinvestuar në merkato. Florentino Perez po përgatitet të mirëpresë në skuadër një lojtar të kalibrit të Kylian Mbappè dhe pikerisht te firma e tij do te ikin 20 mln euro komision…

Francezi do të arrijë në një transferim të lirë, por po diskutohet marrëveshja vërtet monstruoze të punësimit sezonal. Në Spanjë janë të sigurt, Milan dhe Juventus janë në rreshtin e parë per Asensio. A do të mundet njëri nga dy italianët ta përvetësojë lojtarin? Dhe nëse po, me çfarë sakrifice ekonomike? Mbetet vetëm të presim – shkruan El Mundo.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %