Milan, rinovimi i Bennacer: firma shtyhet për një arsye!

Koha leximit:2 Minute, 2 Second

Pas nënshkrimit të kontratës së re me Theo Hernandez, Milani dëshiron të mbyllë me sukses edhe negociatat per Ismael Bennacer dhe Rafael Leao. Me të dy lojtaret kyc te formacionit te Piolit, marrëveshjet pothuajse janë arritur tashmë.

Për portugezin, i cili do të fitonte një pagë prej rreth 4.5 milionë euro në vit deri në vitin 2026, ka një pengesë që po bën që nënshkrimi të shtyhet.

Ky është rasti i nisur nga Sporting Lisbonës kundër tij për zgjidhjen e njëanshme kontraktuale të kryer në vitin 2018. Vendimi i fundit i CAS të Lozanës i ka njohur përgjegjësi të përbashkëta edhe Lille, ku lojtari ka lëvizur me parametra zero.

Klubi francez duhet të paguajë pothuajse të gjithë shumën e dëmshpërblimit, pasi Gjykata e Arbitrazhit të Sportit në Portugali e kishte caktuar në 16.5 milionë euro, e cila është bërë 20 mln euro me interes.

Rinovimi i Leaos me Milanin nuk vihet në dyshim, por pritet evolucioni i çështjes para nënshkrimit. Kontaktet me Jorge Mendes jane te vazhdueshme dhe Maldini ka optimizem.

Për sa i përket zgjatjes kontraktuale të Bennacer, edhe në këtë rast marrëveshja praktikisht ekziston. Mesfushori algjerian do të marrë një pagë prej 3.2 milionë euro neto në sezon, saktësisht dyfishi i asaj që merr sot!

Ashtu si në rastin e Leaos, kontrata do të zgjatet nga qershori 2024 deri në qershor 2026. Një zgjidhje që lejon Milan të mbrohet nga çdo surprizë e pakëndshme në të ardhmen.

Mësojnë rastet Donnarumma, Calhanoglu dhe Kessie. Bennacer beson në projektin e kuqezinjve dhe ndihet plotësisht i përfshirë me Stefano Piolin, ai ndjen besimin e të gjithëve në mjedis.

Pra, pse nuk firmosni? Nuk ka asnje problem. Siç shpjegohet nga  Daniele Longo i CalcioMercato.com, koha është zgjatur për shkak të angazhimeve të ngushta të ekipit. Por pritja po përfundon.

Java e ardhshme mund të jetë java e duhur për nënshkrim. Djalli nuk do të ketë një ndeshje në mesjavë për të luajtur dhe do të ketë kohë për të “kaluar në gjërat formale” me Bennacer.

Agjenti i tij Moussa Sissoko duhet të jetë në Milano pas disa ditësh. Gjithçka që mbetet është të presim. Por së pari është Napoli-Milan, të cilin kuqezinjtë absolutisht duan ta fitojnë!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %