Milan, shumë pikë të humbura me “të voglat”: eksperti i mental coach shpjegon arsyet

Koha leximit:2 Minute, 13 Second

I intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, Sergio Brio dha një analizë të kujdesshme dhe profesionale të performancës së Milanit këtë sezon.

Ish-futbollisti i Juventusit, tashmë një trajner psikologjik (Mental Coach) nisi duke dhënë një shpjegim se përse skuadra e Piolit tregon vlerat gjithmonë me emrat e mëdhenj të kampionatit, për të humbur shpesh herë pikë me më të vegjlit.

Sipas Brio, shumë varet nga rënia e presionit. Ky është shpjegimi i tij:

“Pak relaksim nga ekipi i Piolit. Duket sikur e përbuz kundërshtarin sepse emri i atij kundërshtari të çon në gabim. Padyshim që flas si vëzhgues i jashtëm, por do të thoja se nga njëra anë Milanit i mungonte vetëdija për të qenë i pari në renditje.

Kjo do të thotë të marrësh terrenin me synimin për të diktuar ligjin në aspektin mendor. Aspekti tjetër është aftësia për të vendosur veten në të njëjtin nivel me kundërshtarin në të njëjtën kohë, edhe nëse ai përpara quhet Salernitana.

Ky është hapi i fundit për t’u bërë një ekip i madh. Dhe ju a thote njëri qe do të ishte i lumtur nëse Pioli do të bëhej kampion italian sepse e meriton dhe është një trajner që përdor mirë psikologjinë.

Kjo duket në mënyrën se si ai sillet me djemtë e tij, të cilët e respektojnë dhe e ndjekin. Pioli është kampion”.

Sergio Brio më pas u ndal te Stefano Pioli, duke deklaruar se trajneri ka pak përgjegjësi në dështimet e skuadrës me kundërshtarët më të vegjël:

“Çdo trajner që respekton veten di t’i japë skuadrës stimujt e duhur.  Duhet që vete lojtarët te preken nga pergjegjesia. Problemi i skuadrave të nivelit të lartë që humbasin kur nuk duhet, duhet të jete më shumë te lojtarët sesa te trajneri”.

Brio nënvizoi gjithashtu se rënia e performancës nuk varet nga grupi, por nga individët dhe kryesisht nga disa lojtarë: “Më shumë se çdo gjë tjetër ka të bëjë me mentalitetin e individëve, veçanërisht atyre më teknikë, të cilët priren të besojnë shumë në mjetet e veta”.

“Tani, fjala e parë duhet të jetë ‘harro Napolin’, pastaj mos harroni se Interi ka një ndeshje më pak dhe se tani për tani nuk ka asgjë të percaktuar. Sidoqoftë, një trajner e kupton menjëherë nëse skuadra nuk performon siç duhet: thjesht vëzhgon ndeshjen në fund të stërvitjes”.

Më në fund, trajneri mendor përfundoi duke nënvizuar rëndësinë, nga pikëpamja mendore dhe motivuese, e të pasurit në grup një element si Zlatan Ibrahimovic: “Fizikisht vrapon pak dhe flet shumë për shijet e mia, por mendërisht është numri një: ai u jep siguri dhe dorë të madhe shokëve të tij. Do ta shihja shumë mirë në rolin e mental coach”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %