Milani, 5 lëvizjet taktike të Piolit: kështu do të përpiqet të fitojë Scudetton!

Koha leximit:3 Minute, 31 Second

Vetëm duartrokitje dhe lëvdata për Stefano Piolin dhe Milanin e tij. Të dielën në mbrëmje, kuqezinjtë rifituan kryesimin e renditjes në Serie A, duke mposhtur Napolin dhe duke surprizuar trajnerin Spalletti dhe shume te tjere.

Lëvizjet e Stefano Piolit ishin pika e fortë e Milanit ne ‘Maradona Stadium’. Zgjidhjet taktike sigurisht që nuk janë të reja, duke qenë se kuqezinjtë i kanë vënë në praktikë prej javësh. Por aplikimi total i lojtarëve të tij çoi në një sukses thelbësor….

Sot Gazzetta dello Sport lartësoi idetë e Piolit, i cili ishte në gjendje ta bënte një Milan më agresiv dhe dinamik që, vetëm dy vjet më parë, dukej si një kopje e shemtuar e Milanit te lavdishem dhe totalisht pa koke e kembe…

Pesë lëvizje taktike padyshim të suksesshme, të cilat fillojnë nga ndërtimi i aksionit nga poshtë lart deri në zonën e finalizimit!

Nga rinisjet e Maignan te “10-ta e rremë”: Revolucioni i Piolit
Një strukturë solide me risi strategjike që e vendosin Milanin në një situatë prestigjioze. Kuqezinjtë do të jenë ndoshta më pak të fortë dhe të kompletuar se Interi ose më pak të bukur për t’u parë se Napoli, por sigurisht që Pioli është trajneri që po gjen alternativat më të mira për sa i përket lojës dhe paraqitjes. Ja, hap pas hapi, lëvizjet fituese të trajnerit.

Maignan, asistues jo rastësisht
Veprimet e Milan shpesh nisin nga këmbët e Mike Maignan. Portieri francez është i aftë për pasime të gjata dhe shpesh precize; në këtë kuptim kuqezinjtë kanë arritur një përmirësim, duke pasur parasysh se lëvizja e këmbëve të Gigio Donnarumma sigurisht nuk ishte një nga pikat e tij të forta.

Rritjet e Maignan janë asistimet e vërteta: nëse ai nuk mund të luajë shkurt, numri 16 di të gjejë me saktësi vrapimin e Rafael Leao, sulmuesi i Milanit që kërkon më shumë thellësi.

Goli i fitores ndaj Sampdorias shihet si një shembull i përsosur por ajo provohet vazhdimisht nga Maignan cdo ndeshje nese jeni te kujdesshem…

Mbrojtësit e krahut luajnë mes rreshtave
Një nga lëvizjet më inovative të Milanit 2021/2022 ka të bëjë me lëvizjen e mbrojtësve të krahut. Calabria dhe Theo Hernandez nuk qëndrojnë gjithmonë të gjerë krahet e tyre përkatëse, por thirren të lëvizin midis linjave qendrore.

Ne mesfushorë te improvizuar apo edhe në zonen e fantazise, siç i ndodh shpesh Theos, i papermbajtshem kur fokusohet për të synuar zonën.

Situata që shpesh herë i vënë në krizë mbrojtjet e kundërshtarëve. Shembulli ideal? Atalanta-Milan 0-1, aksionin e nis Theo duke u qenderzuar dhe Calabria qe futet ne vertikalizim dhe shenon…

Alternativa 4-1-4-1
Milani fitoi në Napoli duke shprehur një formë të re startuese. 4-1-4-1, që do të thotë asnjë lojtar me rol të plotë, por një mesfushë ‘trekëndësh’. Tonali në dhomën e kontrollit, Bennacer dhe Kessie si ndërmjetës për të sulmuar.

Një skemë në letër me më pak imagjinate se klasikja 4-2-3-1, por që e bëri skuadrën e Piolit më të lartë dhe më agresive, duke çliruar vrapimin dhe cilësitë atletike të mesfushorëve të tyre. Napoli i Spallettit e vuajti totalisht këtë ndryshim taktik.

Sulm playmakerit në zonën kundërshtare
Fusha e lojës është oazi i betejës, Pioli i njeh armët e luftës së futbollit. Prandaj studion lëvizjet dhe potencialet e kundërshtarit, duke krijuar pengesa në letër.

Ai e ka bërë shpesh këtë kohët e fundit me mesfushorët e tij sulmues, të thirrur para së gjithash për të lënë në hije playmakerin e kundërshtarit. Te Inter Brozovic e di mirë, i bllokuar në derbin e kupës nga puna e Krunic. Cilësia ulet ndoshta, por taktikisht është lëvizja më e zgjuar.

Kessie dhe Ibra, lojtarët që nuk i prisni
Një tjetër ide kryesore e lojës së Milanit është të lëvizë imagjinatën. Kjo nuk do të thotë të luash me forcë me mesfushorin sulmues si mendjen e lojës, por të përdorësh lëvizjet e shahut për të lëvizur pikën kryesore.

Në këtë mënyrë, Kessie e gjente shpesh veten duke vepruar si një ’10 fals’ dhe duke prishur mbrojtjen e kundërshtarit. Ose kur luan Ibrahimovic, një qendërsulmues që ka qenë gjithmonë atipik, që bashkepunon me shokët e skuadrës dhe hap hapësirë ​​për futjet e mesfushoreve të tij. Modalitetet dinamike janë thelbësore!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %