Milani, Calabria zbulon të ardhmen e tij: “Nuk kam asnjë problem!”

Koha leximit:1 Minute, 47 Second

Një nga fytyrat më domethënëse të këtij Milani është padyshim ajo e Davide Calabria. I rritur në sektorin e të rinjve kuqezi, ai fillimisht pati vështirësi për t’u integruar në realitetin milanez. Fansat mendonin se nuk mund ta shihnim kurrë evolucionin e tij, por ata ishin të gabuar…

Pas disa sezoneve të errëta, Calabria duket se ka rilindur prej disa vitesh. E gjithë kjo që kur erdhi Stefano Pioli. Mbrojtësi i krahut është bërë pjesë e kësaj skuadre dhe tashmë ka mbajtur disa herë shiritin e kapitenit.

Në mungesë të Romagnolit, ai është lideri mbrojtës i grupit kuqezi, por të thuhet drejt është edhe pa shirit ne krah. Pavarësisht disa problemeve fizike që e penguan të humbasë disa ndeshje, ai është një pikë fikse për Stefano Piolin në krahun e djathtë.

Këtë sezon ai ka pak më shumë konkurrencë me ardhjen e Alessandro Florenzit, por pak konkurrencë e shëndetshme nuk dëmton kurrë.

Edhe sepse janë dy lojtarë të fortë dhe të dy japin kontributin e tyre të rëndësishëm në kauzë. Florenzi ishte autori i një ndeshjeje të madhe në derbin e ndeshjes së parë të Kupës së Italisë kundër Interit, por Calabria në kampionat me siguri do të rikthehet nga minuta e parë në ndeshjen e madhe që do të luhet mbrëmjen e së dielës në “Diego Armando Maradona” në Napoli kundër Luciano Spallettit.

Davide Calabria ishte i pranishëm në edicionin e 17-të të turneut “Amici Dei Bambini” që u mbajt në Milano. U ftuan shumë profesionistë, duke përfshirë lojtarë, trajnerë dhe drejtorë.

Përfaqësues i Milanit ishin Massara si dhe Ignazio Abate (trajneri i Milanit Under 16) dhe Calabria. Ja çfarë tha mbrojtësi i Milanit: “Në futboll ka lloje të ndryshme talentesh, ju duhet të jeni të mirë për të ditur se si të kultivoni tuajin.

Mendoj se Messi është lojtari më i fortë në historinë e futbollit, ai nuk mund të krahasohet në asnjë mënyrë me askënd tjetër”.

Më pas, Calabria hyn konkretisht dhe flet për Milanin, veçanërisht për marrëdhënien e tij me klubin: “Nuk ka probleme me kontratën këtu, dua të qëndroj te Milani edhe për shumë vite. Këtu jam i lumtur, vertet e them”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %