“Ja pse Milani tani është një nivel me Interin! Kurrë nuk e kam parë Napolin aq të pafuqishëm”

Koha leximit:1 Minute, 52 Second

Gazetari i njohur Mario Sconcerti analizon fitoren e Milanit ndaj Napolit mbrëmë. Në faqet e Corriere della Sera ai ben nje permbledhje te asaj qe pa dhe per shanset e titullit tashme kur kane mbetur edhe 10 jave, 11 per Interin…

“Ishte Milani më i mirë i sezonit, në kuptimin që ishte pikërisht ajo që duhej të ishte në këtë ndeshje. Askush nuk ishte dërrmues, por Milani ishte i kompletuar, pothuajse gjithmonë dominues.

Pak herë kam parë një Napoli kaq të mbytur, në vështirësi për të ndërtuar një lojë. Goditje në portë, jo më shumë se një ose dy që bashkojnë dy skuadrat, por futboll shumë fizik, në vendin e duhur, shumë pak gabime taktike, vetëm një ndryshim në cilësinë e përgjithshme që ka ndodhur në periudha të ndryshme të ndeshjes”

“Kessie ishte i rëndësishem me pozicionin e tij, edhe për faktin se ishte i detyruar te qëndronte në zonën e Fabian Ruiz. Por prania e tij fizike e ka sjellë mesfushën e Milanit në epërsi numerike duke lejuar një përkthim shumë më vendimtar të lojës.

Askush në fushë nuk pati një ndeshje të paharrueshme, por shumë te Milani luajtën mirë. Hernandez mori fushën, me konfuzionin e tij fizik dhe energjinë e tij më të lartë. Leao arriti dy gjëra: e mbajti mbrojtjen e Napolit në ankth të vazhdueshëm, na bëri të imagjinonim shumë dhe konkludonte më pak, por ishte një nerv i pambuluar.

Madje duke futur ne ankth mbrojtesin Di Lorenzo, i cili nuk është më pak lojtar vendimtar se ai. Giroud eshte sulmues i vjetër, i parëndësishëm dhe vendimtar, një top, një gol, një dëmtim.

Tonali luftoi sepse Lobotka ishte një kundërshtar i pakapshëm dhe i saktë. Tomori dhe Kalulu i lanë pak Osimhenit dhe gjithë Napolit. Jo një ekip yjor, por një ekip i madh autentik, tani edhe në Serie A”

“Napoli ndaloi në mënyrë të paqartë, ata dhanë gjithçka, por nuk kishin asgjë më të fortë për t’i bërë të fitonin lojën. Shpesh luanin në mënyrë të barabartë, kurrë më mirë.

Milani ka fituar 21 pike ne 10 ndeshje, shumë. Ky është fillimi i një gare jo të re, ndryshe, ku Milani është në të njëjtin nivel me Interin. Kjo ndeshje është bërë një çelës aksesi. I uroj fat!”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %