MILANNEWS, Vitiello: “Milan, duartrokitje në dhomat e zhveshjes. Operacioni Kalulu si leksion! Ibra, së shpejti takimi”

Koha leximit:2 Minute, 18 Second

Kryeredaktori i Milannews, Antonio Vitiello, ashtu si gjithmone cdo fillim jave, ka shkruar editorialin e tij ku ka folur per pas fitores ndaj Napolit, situaten me Kalulu dhe te ardhmen e Ibrahimovic.

“Me bilbilin e trefishtë të Orsatos në stadiumin Maradona filloi festa e kuqezinjve. Suksesi i parë i Piolit ndaj Spallettit dhe një fitore shumë e rëndë për garën e kampionatit.

Me dhjetë ndeshje të mbetura, Milani është i pari dhe duhet të kthehemi në sezonin 2011/12 për të numëruar të paktën 60 pikë në renditje pas 28 raundeve të ligës.

Ky grup është rritur jashtëzakonisht shumë në harkun kohor të dy viteve dhe tani ata po luajnë titullin me rivalët e tyre të vjetër.

Megjithatë, ne duam të lavdërojmë një profesionist shembullor si Olivier Giroud, një i mësuar të fitojë gjithçka në karrierën e tij, i cili erdhi me shumë përulësi për t’u vënë në dispozicion të ekipit.

Pas golit vendimtar në Napoli ai u prit me duartrokitje nga bashkëlojtarët në dhomat e zhveshjes së Maradona Stadium. Ish-sulmuesi i Chelsea mori një goditje gjatë gjithë ndeshjes, pësoi një plagë të thellë nga një ndërhyrje shumë e fortë e Koulibaly, por shtrëngoi dhëmbët dhe u shpërblye me golin e parë larg San Siro, goli i 8te në Serie A, i njëmbëdhjetë i sezonit.

Loja e Napolit ka thënë përfundimisht se Pierre Kalulu është një mbrojtës shumë i besueshëm. Francezi është operacioni klasik që të gjithë drejtuesit në botë ëndërrojnë ta bëjnë të paktën një herë në jetë.

Marrja e një të riu me parametra zero, Pierre kushtoi 480 000 euro ose e thene ndryshe bonusi i rritjes për Lyon, dhe duke e bërë atë të rritet deri në pikën për t’u bërë një referencë për mbrojtjen.

Besueshmëria, siguria dhe personaliteti, Kalulu është pjekur dhe ka treguar se mund të bëjë mirë në këtë Milan që synon Scudetton. Një operacion shembull për Maldinin, Massara dhe departamentin e skautëve të kuqezinjve. Sot Pioli mund të llogarisë në një lojtar që mund të ndalojë sulmuesit më të mirë në Serie A!

Ibrahimovic gjithashtu u rikthye në fushë në Napoli pas 43 ditësh mungesë dhe pasi ka shijuar fushën për vetëm pesë minuta, suedezi tani do të synojë të rrisë kohën e tij ndaj Empolit.

Një burim shtesë për sulmin nga pikëpamja teknike, por edhe më i rëndësishëm për aspektin mendor. Pas disa ditësh Ibrahimovic do të takohet me drejtuesit në selinë qendrore për të diskutuar zgjatjen e një viti tjetër.

Mendohet mbi një bazë 2.5 / 3 milion euro në vit plus bonuse që do të varen nga ndeshjet qe do te zhvilloje dhe objektivat qe do te arrije.

Zlatan po mendon të zgjasë edhe një vit karrierën e tij dhe Milani e ka gjithmonë një derë të hapur për të!”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %