Misteri “Rebic” | Diçka ka ndodhur, nuk duket thjesht problem fizik. Ajo që befason te kroati…

Koha leximit:2 Minute, 59 Second

Shpesh një njeri ekstra dhe një lojtar vendimtar te kuqezinjtë veçanërisht në gjysmën e dytë të sezonit, por kohët e fundit i panjohur.

Le të flasim për Ante Rebic, kroati i lindur ne vitin 1993. Me trajnerin Pioli, ish-sulmuesi i Fiorentina dhe Frankfurt u tregua një lojtar i rëndësishëm, shumë i dobishëm në disa pozicione në tabelën e shahut sulmues të kuqezinjve.

Si ne krahun e majtë, ashtu edhe sulmues qendror i lëvizshëm, Rebic mundi të thoshte fjalën e tij, duke ndihmuar ekipin dhe shokët e tij, kudo që ai vendosej nga trajneri.

Nëse në fillim të sezonit, i përdorur kryesisht si qendërsulmues, dukej se ai kishte gjetur vazhdimësinë e performancës, në periudhën e fundit tifozët kuqezi kanë parë nje sozi te shemtuar te futbollistit te lindur ne Split.

PROBLEMET – Një tjetër konstante në aventurën e kuqezinjve të Rebic ishin problemet e tij fizike: disa probleme me muskujt, veçanërisht këtë vit, dhe gjithashtu shumë fat i keq me lëndime traumatike: vitin e kaluar ndrydhja e bërrylit kundër Crotone, këtë vit disa ndrydhje në kyçin e këmbës.

Viti 2022 filloi gjithashtu me disa probleme: pasi u rikuperua nga problemi i mëparshëm, Rebic humbi derbin e 5 shkurtit për shkak të një shqetësimi tjetër në kyçin e këmbës, për t’u rikthyer përfundimisht disa jave më vonë kundër Lazios në Kupën e Italisë.

Jemi në datën 9 shkurt dhe Pioli i jep numrit 12 gati tridhjetë minuta  nga fundi. Gjendja, pas këtyre ndalesave dhe rifillimeve bezdisëse, padyshim nuk mund të jetë më e mira.

Dhe për fat të keq, kjo ndodh! Të dielën në vijim, Rebic e nis sërish  nga pankina dhe luan 33 minuta të tmerrshme kundër Sampdorias.

Antes gabon çdo gjë që përpiqet të bëjë, nga pasimi më i thjeshtë deri te një mundësi për gol ballë për ballë kundër Falcone.

Në 29 minutat kundër Salernitana-s, ai gjen, me një magji nga hiçi, golin e 2-2 me një finalizim të mprehtë nga 25 metra: megjithatë është e vetmja notë pozitive e paraqitjes së tij, pasi ai vazhdon të mos e gjejë kurrë formen e duhur dhe duket si nje mish i huaj ne ekip.

I njëjti skenar, por pa gol, përsëritet edhe ndaj Udineses dhe Interit, në ndeshjen e mbrëmshme të Coppa Italia.

CFARE NDODH? – Pioli vazhdon (me të drejtë) të mbrojë lojtarin, duke u siguruar që rifitimi i gjendjes fizike dhe ritmit pas ndalesave të zgjatura nuk është i lehtë.

I besojmë fjalëve te trajnerit; ajo që të lë paksa të habitur është gjithçka tjetër. Kroati bën gabime teknike befasuese për një lojtar të kalibrit të tij dhe që në të kaluarën ka treguar gjëra të shkëlqyera në manovrën sulmuese të kuqezinjve.

Sot gabon gjuajtje, zgjedhje të pashpjegueshme, pasime dhjetëra metra larg shokut dhe një lexim të lojës katastrofe. Paraqitje jo si futbollist i nivelit të lartë.

Më shumë se një renie fizike, duket se është një faktor mendor: ndoshta kroati është në telashe për shkak se ka humbur vendin e tij titullar në favor të një Leao shkatërrues?

Një pyetje legjitime, por për të cilën vështirë se do të kemi një përgjigje. Deri më sot do të ishte e dëmshme të sulmohej Ante, por është e vështirë të mos vërehet rënia e madhe e performancës së ish-sulmuesit të Eintracht.

Tani i takon Piolit që të përpiqet ta rikuperojë dhe ta stimulojë sërish: sezoni hyn në fazën e tij të nxehtë dhe vendimtare dhe Milani ka nevojë për të gjithë lojtarët më të mirë.

Rebic është absolutisht në listë, sepse kur dëshiron ai është shkatërrues, përcaktues. Për momentin, megjithatë, është vetëm irritues…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %