Moviola Milan-Inter, ish-arbitri nuk ka dyshime: “Nuk do t’ia dijë fare për topin…”

Koha leximit:1 Minute, 51 Second

Në përgjithësi, Milan-Inter ishte një ndeshje korrekte, pa shumë ndërprerje dhe zero nervozizëm. Sa keq që edhe shfaqja në nivel teknik u ndikua, duke gjeneruar një rezultat të dobët 0-0.

Megjithatë, nuk munguan episodet e movioles për t’u analizuar në fund të ndeshjes. Drejtimi i arbitrit Mariani të Romës ishte i mirë, të cilin ai e drejtoi pa shqetësime të veçanta. Më në fund një arbitër ekspert që nuk e ka ndier aspak presionin nga San Siro, siç raporton Paolo Maldini për disa arbitra fillestarë…

Episodi më i përfolur erdhi në pjesën e dytë, në zonën e penalltisë së Interit. Srkiniar lidh Giroud dhe e merr me vete në tokë. Kontakti që Mariani ka vendosur ta konsiderojë të rregullt, edhe nëse dyshimet mbeten. Sidomos për redaksinë e Mediaset.

Ish-arbitri Graziano Cesari foli për një kontakt penallti. Duke qenë se mbrojtësi i Interit fillimisht përqafon Giroud në një top të largët, i cili shikon vetëm trajektoren e topit, më pas e detyron të humbasë ekuilibrin. Një ndërhyrje e rrezikshme mbrojtëse që padyshim mund të konsiderohet faull.

Interi gjithashtu pretendoi me druajtje një penallti në fund të pjesës së parë. Në një kontrast midis Saelemaekers dhe ish-Calhanoglu në zonën kuqezi. Belgu dhe turku janë në garë për një top para se numri 20 i Interit ta lërë veten të bjerë.

Me shpejtësi normale duket se Saelemaekers e pengoi ish-shokun e tij. Por vendimi i Marianit për të vazhduar duket i saktë: video e ngadalte tregon se nuk ka kontakt të drejtpërdrejtë mes këmbëve të dy rivalëve dhe se ata të dy kërcejnë…

Më në fund, një tjetër episod do të rishikohet në pjesën e dytë. Lautaro Martinez është ndëshkuar me karton të verdhë për një kontrast të fortë ndaj Maignan, i cili sapo e kishte befasuar atë në dalje të shpejte…

Argjentinasi është befasuar nga kartoni i verdhë i Marianit, por lëvizja e ngadaltë e Mediaset tregon gjithmonë se ndërhyrja e ‘Toros’ nuk ka qenë aspak e paqëllimshme.

Interisti është në kërkim të kontaktit pa tentuar te heqë këmbën nga kyçi i dorës se Maignan, duke rrezikuar të dëmtojë portierin dhe të marrë një karton të kuq direkt. Në këtë rast, VAR-i ndoshta mund të dilte ne skene…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %