Napoli-Milan, Pioli drejt formacionit titullar! Tre ndryshime “bazike” dhe plani anti-Ruiz

Koha leximit:2 Minute, 49 Second

Një fundjavë e zjarrtë për Serinë A. Java e 27-të e kampionatit do të sjellë me vete një atmosferë tensioni dhe pritjeje, pasi mbrëmjen e së dielës do të luhet një nga ndeshjet më vendimtare të sezonit. Liderët e ligës, Napoli dhe Milani do të përballen me njëri-tjetrin!

Ekipi napolitan në fakt ka barazuar kuqezinjtë dhe ndodhet në epërsi me ndeshje direkte, pas fitores 1-2 kundër Lazios.

Skuadra e Stefano Piolit shënoi barazimin e dytë radhazi kundër Udineses. Lufta për kampionatin është e hapur dhe e ashpër.

Mbrëmjen e së dielës do të ketë disa të mira, me Napolin dhe Milanin që duan të bëjnë shumë cilësi dhe të fitojnë 3 pikët e merituara nga pikëpamja e lojës.

Stefano Pioli dhe Luciano Spalletti janë shumë të fokusuar në formacionin që do të vendoset te Maradona Stadium.

Askush nuk dëshiron të gabojë, por përkundrazi do përpiqet ta përmbajë sa më mirë kundërshtarin dhe ta godasë në pikat e dobëta.

Gazzetta dello Sport në edicionin e sotëm ka treguar se cilat janë formacionet e mundshme të Napoli-Milanit. Sa i përket skuadrës napolitane, Spalletti është gati të dërgojë në fushë lojtarët e tij më të titulluar, pra më të mirët:

Ospina në portë, Di Lorenzo mbrojtësi djathtas dhe Mario Rui në të majtë, një çift qendror mbrojtës i përbërë nga Rrahmani dhe Koulibaly.

Në mesfushe janë Fabian Ruiz dhe Lobokta, me Anguissa gati për të gjetur minuta nga pankina. Treshja pas sulmuesit te vetem do të përbëhet nga Politano, Zielinski dhe Insigne. Victor Osimhen udheheq ekipin e tij.

Sa i përket Milanit, duket se ka ndryshime në horizont. Pioli është sërish gati për revolucion.

Siç raporton Gazzetta, në thelb do të ketë dy ndryshime në skuadrën e Milanit në krahasim me zakonisht. Mike Maignan do te mbroje portën dhe nuk ka asnje problem pas kontaktit me Lautaro Martinez.

Në mbrojtje, Calabria është rikthyer në të djathtë pas stolit në Kupën e Italisë, ndërsa në të majtë do të jetë thelbësori Theo Hernandez. Në qendër, çifti i formuar nga Kalulu dhe Tomori.

Francezi rikthehet titullar pas telasheve fizike të korrigjuara nga Alessio Romagnoli. Por tashmë në Kupë, Pierre nuk na bëri të pendohemi për kapitenin, përkundrazi.

Sandro Tonali, i cili nuk luajti mbrëmjen e së martës për shkak të skualifikimit, rikthehet në mesfushe nga minuta e 1-rë. Atij do t’i bashkohet Ismael Bennacer, i cili ka qene fantastik në Kupën e Italisë, por tashmë edhe prej disa ndeshjesh.

Këtu, sipas Gazzetta dello Sport, mund të ketë një ndryshim të rëndësishëm në repartin e avancuar. E konfirmuar prania e Rafael Leaos në të majtë dhe Saelemaekers në të djathtë, do të jetë edhe një herë revolucion në qendër.

Sipas GDS, pritet të luajë sërish Franck Kessie si mesfushor sulmues; një lëvizje që synon të frenojë Fabian Ruiz. E kemi parë tashmë, megjithatë, se fildishi nuk ishte në nivelin e rolit në derbin e kthimit kundër Interit.

Në të vërtetë, Frank vuajti shumë nga paparashikueshmëria e Brozovic! Në derbin e Kupës, trajneri kuqezi zgjodhi të vendoste në atë pozicion Rade Krunic në vend të Brahim Diaz. A do të jetë vërtet Kessie zgjedhja e Piolit për ndeshjen në Napoli? Do ta shohim.

Së fundi, sa i përket sulmit, gjithmonë do të jetë Olivier Giroud në pozicionin e sulmuesit qendror.

Milan 4-2-3-1: Maignan; Calabria, Tomori, Kalulu, Theo Hernandez; Tonali, Bennacer; Saelemaekers, Kessie, Leao; Giroud.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %