“Nuk jam në film Biden, çfarë pret të ndërhysh”, Zelensky më kërkues se kurrë

Koha leximit:51 Second

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka kërkuar homologut amerikan Joe Biden që të japë një mesazh më të fortë dhe “të dobishëm” në lidhje me ofensiven ruse të Ukrainës para qytetarëve amerikane.

Zelenski foli në një intervistë ekskluzive me CNN dhe Reuters nga bunkeri në Kiev, në të cilën ai po udhëheq përballjen e njerëzve të tij me trupat ruse.

“Është shumë serioze… Unë nuk jam në një film,” tha Zelensky, një ish-aktor i komedie. “Unë nuk jam ikonë, mendoj se Ukraina është ikonë…

Ukraina është zemra e Evropës dhe tani mendoj se Evropa e sheh Ukrainën si diçka’ të veçantë’ për këtë botë. Kjo është arsyeja pse [bota] nuk mund ta humbasë këtë”

Përkrahja e Ukrainës ka qenë indirekte me ndihma, para dhe sanksione ndaj Rusisë, por duket se diçka e tillë nuk mund të ndalë ofensiven e Rusisë.

Ukraina ka rezistuar 1 javë, por nuk dihet se sa do të rezistojë në vazhdim. Kapacitetet e tyre nuk janë në gjendje të përballojnë ushtrinë amerikane”, – tha ai.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %