Categories
Lajme

Dieta juaj duhet të përmbajë panxhar, i keni ditur vlerat e tij ushqyese?

Panxhari është një nga perimet që është i dobishëm vetëm për shëndetin, pasi ka një numër ushqyesish të vlefshëm, me veti të dobishme. Kjo është arsyeja pse, jo rastësisht, ata e quajnë atë superushqim i kuq!

Nëse nuk e keni përfshirë në dietën tuaj zbuloni pesë nga përfitimet e tij, për ta bërë atë së shpejti:
-Ata ulin presionin e gjakut. Në fakt, sipas një studimi përkatës britanik, 250 ml lëng panxhari janë të mjaftueshëm për ta zvogëluar atë. Ato rrisin nivelet e energjisë

Ato stimulojnë funksionin e trurit. Ata parandalojnë kapsllëkun, ndërsa panxhari është i përshtatshëm për ata që vuajnë nga hemorroide. Përfitoni nga lëkura dhe mbrojeni atë nga plakja e parakohshme, duke neutralizuar në mënyrë efektive radikalet e lira.

Categories
Këshilla

Kurioziteti për kafen: Sa filxhanë duhet të pini në ditë?

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me humbje jete. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se sjell përfitime shëndetin tonë. Por ende ka shumë diskutime rreth asaj se sa kafe duhet pirë gjatë një dite.

Nga sasia e duhur e kafesë përfiton zemra juaj – Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Pirësit e kafesë jetojnë më gjatë – Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sĕmundjĕt e zemrës, goditjet në tru, sĕmundjĕt e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin. Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SHBA zbuloi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni – Sidoqoftë, nëse pini më shumë sesa duhet, shkalla fillon të lëvizë drejt rrĕzikut. Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspresëve çdo ditë mund të rrisë rrĕzikun e sĕmundjĕs së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë jo të shëndetshme – Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në probleme të mundshme shëndetësore. Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem dhe aromatizues mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Categories
Shëndeti

Ushqimi që nuk duhet të vendosni kurrë në frigorifer!

Organizimi i duhur në frigorifer është thelbësor për ruajtjen e ushqimit, në mënyrë që të mos prishet dhe të dëmtojë shëndetin tonë. Michele Bosevski nga Instituti Australian i Sigurisë Ushqimore tregoi një sekret që shumica e njerëzve nuk e dinë.

“E vetmja gjë për të cilën duhet të jeni shumë të kujdesshëm janë mollët. Ata prodhojnë një gaz etileni, i cili kur qarkullon midis frutave dhe perimeve të tjera, i bën ato të piqen dhe të prishen më shpejt,” – tha Michelle.

Nëse keni gabuar ndonjëherë duke vendosur mollët në frigorifer, mësojeni se nuk duhet ta bëni kurrë. Është një gabim që mund të dëmtojë dhe shëndetin e familjes suaj.

Categories
Këshilla

Këshilla për të fituar peshë, ndiqni këto 3 hapa!

Flasim shpesh për humbjen e peshës, por ndonjëherë duhet të ndalemi të mendojmë dhe për ata që janë shumë të dobët dhe duan të fitojnë peshë. Në këtë artikull ne do ju tregojmë tre këshilla kryesore sesi mund të shtoni peshë.

1. Gabimi kryesor që mund të bëjnë të gjitha gratë për të fituar peshë është të hanë më shumë. Kjo është absolutisht e gabuar. Nëse filloni të hani shumë, mund të keni faqe, ijë dhe bark më të madh në vend të trupit me përmasa të mira.

2. Nëse dëshironi të rrisni peshën tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është të mos hani shumë, por të ushtroni shumë. Ju duhet t’i kushtoni vëmendjen tuaj posaçërisht ushtrimeve të rezistencës. Ata do të tonifikojnë trupin tuaj dhe do të krijojnë përmasa të bukura.

3. Tani, le të flasim për ushqimet. Në përgjithësi, nëse doni të shtoni peshë, do të jetë e mjaftueshme për të rritur kaloritë tuaja thjesht duke ngrënë 200 kalori më shumë çdo ditë. Proteina është shoqja juaj më e mirë. Ju duhet të shtoni më shumë ushqime që përmbajnë proteina në dietën tuaj.

Categories
Këshilla

Ju njohim me ujin e kokosit, pije e mrekullueshme që duhet të përdoret për aktivitetin fizik

Uji i kokosit po fiton popullaritet si shumë i dobishëm për shëndetin, sepse është e mbushur me përqendrime të elektroliteve, vitaminave dhe mineraleve.

Mjekësia tradicionale beson se kjo pije tropikale ndihmon tretjen, urinimin dhe madje edhe prodhimin e spermës. Në rajonet tropikale nëpër botë, uji i kokosit u përdor për të trajtuar dehidratimin. Për t’u siguruar që kjo pije tropikale është efektive, ne do ju tregojmë disa arsye shëndetësore për të pirë ujë kokosi.

Uji i kokosit është një alternativë e shkëlqyeshme ndaj pijeve sportive që mund të përmbajnë sheqer, ngjyrosës ushqimi ose ëmbëlsues artificialë. Shumë studime kanë treguar se uji i kokosit mund t’ju ndihmojë të mbani të hidratuar dhe të ndihmojë në rimbushjen e lëngjeve pas një vrapimi.

Kjo pije tropikale është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për pije me më shumë kalori si pijet e gazuar ose lëngjet, pasi një filxhan pije kokosi përmban vetëm 45 kalori. Fakti është, uji i kokosit përmban më pak sheqer dhe karbohidrate sesa shumica e lëngjeve dhe pijeve. Gjithashtu është plot me minerale dhe elektrolite si natriumi dhe kaliumi.

Kushtojini vëmendje pirjes së ujit të kokosit, pasi përmban kalcium dhe magnez, të cilat janë jetike për kockat dhe dhëmbët. Kalciumi ndihmon muskujt të tkurren dhe të punojnë si duhet. Magnezi ndihmon në lëvizjen e kalciumit dhe kaliumit në muskuj për të ndihmuar në tkurrje dhe relaksim.

Categories
Këshilla

Duhet të hani kos çdo ditë, shmangni sĕmundjen e rëndë!

Është sigurisht e mundur që ngrënia e më shumë kosi dhe fibra mund të ketë shumë përfitime të ndryshme shëndetësore. Kosi është i pasur me kalcium, vitamina B, vitaminë D dhe shumë lëndë të tjera ushqyese.

Studimet thonë që ngrënia e kosit dhe fibrave lidhet me një ulje të rrĕzĩkut të kancĕrĩt të mushkërive. Ata zbuluan se burrat dhe gratë që hanin kos çdo ditë, kishin një rrĕzĩk 19% më të ulët të kancĕrĩt të mushkërive. Gjithashtu kishin 17% më pak të ngjarë të zhvillonin kancĕr.

Nëse doni një jetë më të shëndetshme, duhet të shtoni si bonus në dietën tuaj, edhe kosin. Të gjithë e dimë që ndryshimet e vogla janë më të lehta për t’u bërë dhe kjo që sugjerojmë nuk do shumë përpjekje për t’u realizuar. Thjesht sigurohuni që të hani kos çdo ditë.

Categories
Këshilla

Studimi: Hani vezë, ndikon në uljen e këtij problemi shëndetësor!

Vezët janë një nga zgjedhjet më të lehta kur duam një mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm por ekziston një dilemë sa duhet të konsumojmë në ditë. Në fakt, veza është “fajësuar” prej kohësh për kontributin e saj në rritjen e kolesterolit. Por të dhënat e fundit shkencore e kanë shfajësuar atë duke e bërë një ushqim super të vlefshëm.

Përveç kësaj, studiuesit e kanë përfshirë në kategorinë e “ushqimeve me dendësi të lartë të lëndëve ushqyese”, pasi është e pasur me vitamina, minerale dhe përbërës të tjera me veti të dobishme. Por një studim i kryer së fundmi tregon se veza ndikon në shëndetin kardiovaskular duke ulur rrĕzĩkun e gódĩtjĕs në tru.

Sipas disa studimeve të kryera nga Instituti Epidstat në Michigan, konsumi ditor i vezëve shoqërohej me një rrĕzĩk të reduktuar të gódĩtjĕs në tru. Konkretisht, të dhënat treguan se një vezë në ditë shoqërohej me një rrĕzĩk 12% më të ulët të gódĩtjĕs në tru.

Categories
Dieta Këshilla

6 sugjerime për ëndrrën më të madhe të femrave: një bark i sheshtë!

Ëndrra e çdo gruaje është që të humbasë peshë pa u ushtruar. Nëse keni kohë të lirë, duhet të përfshini ushtrimet në programin tuaj, të paktën për 30 minuta. Por nëse nuk gjeni kohë, mjafton të ndiqni disa këshilla për një bark të sheshtë pa asnjë përpjekje.

Uji do t’ju ​​shpëtojë!

Uji është aleati juaj më i madh përsa i përket barkut. Duke pirë ujë në vend të lëngjeve dhe pijeve freskuese do të kurseni qindra kalori. Për çdo dy gota me lëng që zëvendësoni me ujë siguroni 200 kalori në ditë. Provoni gjithashtu të pini dy gota ujë para se të hani.

Tualeti është i rëndësishëm

Nuk është tema më diskrete për diskutim, veçanërisht për gratë, por është e rëndësishme të shkoni në tualet sa më shpesh që të mundeni.

Koha magjike për një meze të lehtë

Hani një meze të lehtë proteinike ndërmjet orës 15:00 dhe 16:00. Mos e anashkaloni këtë vakt, sepse përmirëson metabolizmin pa rritur sheqerin në gjak. Sa më i ulët sheqeri në gjak, aq më e ulët është insulina, e cila tenton të grumbullojë dhjamë në barkun tuaj.

“Kripë, mos më fryj”

Ndodh që të kërkoni “fajtorin” për fryrjen e barkut. Mund të jetë kripa. Përdorni kripë natyrore deti ose Himalaje. Mundohuni gjithashtu të zvogëloni kripën që vendosni në ushqimin tuaj duke zgjedhur erëza e duhura për shije.

Ec!

Edhe nëse nuk keni kohë për stërvitje, ka patjetër disa rrugë që mund të ecni për gjysmë ore në ditë. Ju nuk keni nevojë të vraponi apo të shkoni në palestër. Ecja rrit metabolizmin dhe largon dhjamin e besdisshëm në bark.

Pushoni

Kur ndiheni të stresuar, trupi juaj reagon dhe ndikon negativisht në sistemin e tretjes. Prodhimi i kortizolit gjithashtu rrit dhjamin e barkut. Prandaj bëni diçka që ju relakson për disa minuta dhe flini mjaftueshëm.

Categories
Këshilla Shëndeti

Katër arsye kryesore pse disa njerëz nuk sëmuren kurrë

Disa njerëz sëmuren shumë rrallë dhe e ke menduar pse ndodh kjo gjë? Thjesht adaptojnë disa zakone të thjeshta që i mbrojnë nga viruset dhe mikrobet.

Ata flenë mirë

Sipas hulumtimeve, ata që flenë 8 orë në ditë ose më shumë kanë tre herë më pak të ngjarë të zhvillojnë një ftohje, krahasuar me njerëzit që flenë për më pak se 7 orë. Mungesa e gjumit shkakton më shumë stres, pasi prodhohet më shumë kortizol, i cili rrit presionin e gjakut, duke rritur shanset për sulme në zemër dhe goditje në tru.

Ndjekin një plan diete të ekuilibruar

Përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura me antioksidantë siç janë patatet e ëmbla (betakarotina), agrumet, specat (vitamina C), bajamet (vitamina E), rrushi i kuq dhe vera e kuqe (resveratrol), në mënyrë që të plotësoni qelizat e dëmtuara për të luftuar mikrobet dhe bakteret.

Janë aktivë

Studimet tregojnë se ushtrimet e rregullta dhe të moderuara mund të zvogëlojnë numrin e ftohjeve dhe simptomave të gripit me të paktën 25-50% gjatë një viti, ka shumë të ngjarë duke rritur qarkullimin e qelizave që luftojnë infeksionet.

I lajnë duart shpesh

Larja e rregullt e duarve zvogëlon në mënyrë dramatike sëmundjet e traktit respirator dhe gastrointestinal. Sigurohuni që të lani duart shpesh pas përdorimit të transportit publik, pas punës, dhe para dhe pas çdo vakt.

Categories
Këshilla

Çfarë ndodh nëse pi një gotë ujë me limon çdo ditë

E vërteta është se shumë njerëz pinë një gotë ujë me limon çdo ditë. Mbi të gjitha, nga shumë konsiderohet se është një pije magjike që, ndër të tjera, ndihmon në djegien e dhjamit.

Por a është vërtet kështu? Dhe për çfarë duhet të keni kujdes nëse pini një gotë ujë me limon çdo ditë?

Sipas nutricionistit klinik dhe sportiv dhe ekspertit të detoksifikimit Bates, përfitimet e kësaj pije nuk janë mit, megjithatë duhet të keni kujdes për konsumimin e saj.

Sipas Bates, për të marrë të gjitha përfitimet e limonit, duhet ta përdorni të plotë, domethënë së bashku me lëvozhgën e tij. Një studim i lidhur tregoi se polifenolët e pranishëm në lëvoren e limonit ndihmojnë në humbjen e peshës kur ndiqni një dietë të pasur me yndyrë.

Limonët janë gjithashtu të pasur me vitaminë C, e cila është thelbësore për prodhimin e kolagjenit, rrit sistemin imunitar dhe aktivizon glutathione, antioksiduesi kryesor i trupit. Bates rekomandon që të shtoni të paktën gjysmën e një limoni (të prerë) në 300 ml ujë.

Uji që do të përdorni duhet të jetë i vakët sepse temperatura e lartë ndihmon në çlirimin e vitaminës C dhe polifenoleve si nga limoni ashtu edhe nga lëvorja e tij.

E megjithatë, ekziston një kohë specifike që duhet ta konsumoni. Koha e duhur, sipas ekspertëve, është në mëngjes, sepse kur trupi ynë zgjohet, është shumë i dehidruar. Pra, është mënyra më e mirë për të rimbushur lëngjet e humbura gjatë natës dhe për të filluar ditën tuaj.

Çfarë duhet të shikoni për:

Erozioni i dhëmbëve: Nëse pini limon shumë shpesh ekziston rreziku që smalti i dhëmbit të gërryhet.

Hekur i lartë: Limoni rrit aftësinë për të thithur hekur. Pra, nëse keni hekur të lartë, konsultohuni me mjekun tuaj.

Konsultohuni me mjekun tuaj: Ka një rast të konsumimit të shpeshtë të kësaj pijeje, keni efekte të ndryshme anësore. Konsultohuni me mjekun tuaj në çdo rast.